Praha Jeruzalém

„Vyhodnocuje se, že Írán v současné době nepokračuje v programu jaderných zbraní, ale má schopnost vyrobit dostatek štěpného materiálu pro jaderné zařízení za méně než dva týdny,“ uvádí se ve zprávě Strategie boje proti zbraním hromadného ničení 2023.

Od: JNS, 1. října 2023

Írán má k dispozici infrastrukturu a know-how, které mu umožní vyrobit jadernou zbraň za méně než dva týdny, uvádí se ve zprávě Strategie boje proti zbraním hromadného ničení do roku 2023, kterou vydalo americké ministerstvo obrany.

„Vyhodnocuje se, že Írán v současné době nepokračuje v programu jaderných zbraní, ale má schopnost vyrobit dostatek štěpného materiálu pro jaderné zařízení za méně než dva týdny,“ uvádí se ve zprávě, která nastiňuje strategický přístup Washingtonu k boji proti šíření zbraní hromadného ničení po celém světě.

„Spojené státy dále hodnotí Írán jako zemi, která neplní své závazky vyplývající z Úmluvy o zákazu chemických zbraní. Írán například nepředložil úplné prohlášení o zařízeních na výrobu chemických zbraní, aby dodržel postupy podle CWC. Spojené státy jsou rovněž znepokojeny tím, že Írán usiluje o získání chemických látek dvojího použití, které působí na centrální nervový systém, pro útočné účely,“ dodává zpráva.

Minulý měsíc Írán zakázal inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii dohlížet na své jaderné aktivity.

„Důrazně odsuzuji toto nepřiměřené a bezprecedentní jednostranné opatření,“ uvedl tehdy ředitel MAAE Rafael Grossi. „Dnešním rozhodnutím Írán fakticky odstranil přibližně třetinu základní skupiny nejzkušenějších inspektorů agentury určených pro Írán.“

Krok Teheránu byl reakcí na varování, které na zasedání Rady guvernérů MAAE vydaly Spojené státy, Velká Británie, Francie a Německo (E3).

Tyto tři země varovaly, že rada přijme další opatření, pokud Islámská republika nebude plnit předchozí rezoluce MAAE, které požadovaly vysvětlení vysoce obohacených částic uranu nalezených na různých místech v Íránu.

„Dnes svět vidí – a já to rozhodně zdůrazňuji – že Írán porušuje všechny své závazky, že bezostyšně lže a že má v úmyslu jak vyvíjet jaderné zbraně, tak pokračovat ve své agresi v regionu,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu před svým odjezdem minulý měsíc, aby vystoupil na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Íránský krok přichází také poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken podepsal výjimky ze sankcí, které mezinárodním bankám otevírají cestu k rozmrazení 6 miliard dolarů v íránských finančních prostředcích.

Izraelský poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi minulý měsíc varoval, že Jeruzalém nebude mít jinou možnost než jednat, pokud Írán obohatí uran nad 60 %.

„Pokud Írán přikročí k obohacování uranu nad 60 % a my to zjistíme – a neexistuje možnost, že bychom to nezjistili, že by to svět nevěděl – výsledkem bude, že Izrael bude jednat z nutnosti,“ řekl. „Neměl by na výběr.“

Takový vývoj by naznačoval, že „Írán zjevně usiluje o (jadernou) bombu, což je jeho politika, a my nemůžeme riskovat náš osud,“ dodal Hanegbi, aniž by upřesnil, jak by Izrael reagoval.

Začátkem letošního roku inspektoři MAAE zjistili v íránském podzemním jaderném zařízení ve Fordow „částice“ uranu obohaceného na 83,7 %.

Zprávy tehdy citovaly nejmenovaného izraelského představitele, který uvedl, že Jeruzalém nepovažuje tento vývoj za podnět k vojenské akci, protože Teherán žádný materiál „na takové úrovni“ neshromáždil.

Írán obohacuje uran na 60 % od dubna 2021.

Poslední zpráva MAAE ukázala, že Teherán pokračuje v hromadění uranu obohaceného téměř na úroveň vhodnou pro výrobu zbraní. Zpráva stanovila zásoby uranu obohaceného na 60 % v islámské republice na 121,6 kilogramu (268 liber), zatímco v květnu to bylo 114 kilogramů (250 liber) a v únoru 87,5 kilogramu (192 liber).

Uran obohacený na 60 % čistoty je technicky jen krůček od 90 %, který je považován za uran vhodný pro výrobu zbraní.

02.10.2023 04:57 Daniel Žingor252Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    2. 10. 2023

    Odpovědět

    čtyři roky říkám kde můžu, píšu kde můžu, že Írán se jaderně vyzbrojí. Že to není otázka jestli to udělá ale kdy to udělá. BOHUŽEL TO SAMÉ ŘÍKÁ CELOU DOBU iZRAEL A ZÁPAD MLČÍ A TVÁŘÍ SE, ŽE TO NENÍ PRAVDA. NIKDO TOMU NEDÁVÁ DŮLEŽITOST. Jsme prostě idioti.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.