Praha Jeruzalém

Saúdskoarabský velvyslanec při Palestinské samosprávě vypustil návštěvu Chrámové hory, protože se obává hněvu palestinské veřejnosti.

Od: World Israel News, 28. září 2023

Nerezidentní velvyslanec Saúdské Arábie při Palestinské samosprávě Nayef al-Sudairi nenavštíví Chrámovou horu kvůli odporu palestinské veřejnosti, informoval ve čtvrtek deník Haaretz.

Al-Sudairi v současné době vede delegaci saúdských vyslanců, kteří se v Ramalláhu setkali s prezidentem Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a navštívili další enklávy v Judeji a Samaří kontrolované Palestinskou samosprávou.

Kritici al-Sudairiho byli proti jeho plánované návštěvě Chrámové hory kvůli jejímu umístění ve východním Jeruzalémě.

Mešita Al-Aksá v tomto komplexu je pod kontrolou jordánské organizace Islámský Waqf a Židé zde mají zakázáno uctívání.

Přesto někteří Palestinci tvrdí, že diplomaté, kteří místo navštíví, „normalizují“ izraelskou kontrolu nad Chrámovou horou, a to jen proto, že se svaté místo nachází na území hlavního města Izraele a u některých pěších vstupů do komplexu je umístěna izraelská policie.

Při dřívějších příležitostech Palestinci házeli na návštěvníky Chrámové hory z Emirátů a Bahrajnu sprosté nadávky a obtěžovali je, protože jejich země normalizovaly vztahy s židovským státem.

Jednání saúdské delegace s Palestinskou samosprávou se konají v návaznosti na historickou státní návštěvu izraelského ministra cestovního ruchu v království Perského zálivu a na probíhající jednání, jejichž cílem je zajistit normalizační dohodu mezi Rijádem a Jeruzalémem.

V rozhovoru pro palestinská média v Ramalláhu na začátku tohoto týdne al-Sudairi zdůraznil, že jeho cesta slouží vytvoření nezávislého palestinského státu.

Diplomat uvedl, že jeho přítomnost v regionu „potvrzuje, že palestinská věc, Palestina a palestinský lid mají (pro Saúdskou Arábii) vysoký a důležitý status a že v nadcházejících dnech se naskytne příležitost k větší spolupráci mezi Saúdskou Arábií a státem Palestina“.

Již dříve v roce 2023 naznačil významný saúdský novinář, že království Perského zálivu má zájem převzít odpovědnost za toto místo.

„(Řešení) otázky Al-Aksá je klíčovou podmínkou pro navázání vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií,“ řekl saúdský novinář Abdel Aziz Al-Khamis na konferenci v Jeruzalémě.

„Saúdská Arábie hraje významnou roli v arabském a muslimském světě, a proto vidí zásadní význam v regulaci svatých míst pro islám ve východním Jeruzalémě.“

01.10.2023 05:29 Daniel Žingor80Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.