Praha Jeruzalém

Vysoký představitel Hamásu tvrdí, že dohoda o rukojmích je blízko, izraelská vláda říká, že „zatím ne“.

Od: All Israel News 20. listopadu 2023 20:58

V 45. den války Železné meče vojáci IDF nadále zpřísňují kontrolu nad severní částí pásma Gazy a ničí teroristické cíle v oblasti.

Podle zpráv hebrejských médií dnes večer ženijní, pěší a obrněné jednotky 36. divize bojují proti teroristům Hamásu z praporu Zeitoun v Zeitounu na severu pásma Gazy.

Prapor Zeitoun je hlavním praporem Hamásu ve čtvrti Zeitoun ve městě Gaza. Síly IDF hlásí, že se s nepřítelem setkávají v centru obytných čtvrtí, nemocnic a škol, kde se skrývá a útočí z civilní infrastruktury.

Během dnešních operací našli bojovníci 188. brigády a 890. praporu v mešitě v Zeitounu skrýš zbraní.

IDF v pondělí oznámila, že nálet na základě pokynů izraelské vojenské rozvědky a bezpečnostní služby Šin Bet zlikvidoval tři velitele roty Hamásu.

Bojový tým brigády Nahal identifikoval teroristický oddíl, když vnikl do nedaleké budovy, a přivolal na něj letecký útok. Výsledkem bylo zabití teroristů a zničení skladu zbraní, kde se ukrývali.

Vojákyně 414. praporu „Nešer“ („Orel“), který 7. října utrpěl těžké ztráty, identifikovaly a asistovaly při útoku na desítky obranných a pozorovacích stanovišť Hamásu v pásmu Gazy. V rámci činnosti praporu vojáci identifikovali odpalovací stanoviště raket zřízená Hamásem a udeřili na ně a zničili je.

Elektronická pozorovací stanoviště v blízkosti hranic s Gazou obsluhují vojákyně 414. praporu, avšak kvůli nízkému bezpečnostnímu obsazení stanovišť během svátku Simchat Tóra 7. října ráno jedno z hlavních pozorovacích stanovišť obsadili teroristé Hamásu a mnoho vojákyň zahynulo.

IDF v pondělí rovněž oznámila, že zadržela a přivezla do Izraele k výslechu více než 300 teroristů z teroristických organizací v Gaze.

„Každý výslech vede k odhalení nových míst a lidských informací, které se objevují v pásmu Gazy,“ uvádí se v prohlášení IDF.

„Informace, které se objevují při výsleších teroristů, jsou velmi cenné, vedou k eliminaci operativců a zachování bezpečnosti našich sil.“ 

Vysoce postavený představitel Hamásu Músa abú Marzúk uvedl, že Hamás a Izrael jsou blízko dohodě o propuštění rukojmích, kteří byli uneseni a přivezeni do Gazy 7. října během brutálního překvapivého útoku.

V rozhovoru pro televizní stanici CBS Abu Marzouq uvedl, že podle vznikající dohody bude uzavřeno dočasné pětidenní příměří, během něhož bude ze zajetí Hamásu propuštěno 50 unesených výměnou za to, že Izrael propustí 100 palestinských vězňů.

Abu Marzouq tvrdí, že operativci Hamásu nevědí, kde se všichni unesení nacházejí.

Egyptský zdroj však listu Wall Street Journal sdělil, že během výměny nebudou z izraelských věznic propuštěni žádní vězni Hamásu.

Podle něj Izrael propustí pouze ženy a nezletilé vězněné v izraelských věznicích, které nejsou napojeny na teroristickou organizaci.

Izraelská vláda popřela, že by dohoda již existovala.

Mluvčí hraničního přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy oznámil, že do Pásma Gazy dnes přejelo 40 nákladních aut, která vezou zásoby pro jordánskou polní nemocnici.

Zprávy v jordánských médiích uváděly, že Jordánsko postaví polní nemocnici ve městě Chán Júnis, nicméně Izrael vydává v celé této oblasti evakuační rozkazy, takže není jasné, zda tam bude polní nemocnice postavena.

V pondělí IDF rovněž potvrdila spolupráci na zajištění bezpečnosti lékařských týmů, které v neděli evakuovaly 31 předčasně narozených dětí z nemocnice Šífa.

21.11.2023 05:18 Daniel Žingor126Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.