Praha Jeruzalém

Záložník IDF Yair Ansbacher upozorňuje na tři zázraky, které kdyby se nestaly, útok by skončil mnohem hůře.

Autor: Yoni Kempinski 31. října 2023 11:42

Yair Ansbacher, záložník IDF a výzkumný pracovník institutu Misgav, říká v rozhovoru pro Israel National News – Arutz Sheva, že válka, do které se Izrael pustil, není proti Hamásu v Gaze, ale proti Íránu a všem jeho odnožím v regionu.

„Nebojujeme pouze proti Hamásu v Gaze, ale v regionální válce proti Íránu a jeho zástupným silám, které se systematicky budují již 40 let na našich hranicích. Patří sem Libanon, Sýrie, Jemen a Gaza, které nás obklopují milicemi toho typu, jaké jsme viděli o onom černém šabatu, a raketovým arzenálem,“ říká Ansbacher.

Nepochybuje o tom, že původ vražedného teroristického útoku Hamásu je v Íránu, a podle jeho názoru byl plán mnohem širší. „Íránský plán má ďábelskou a kreativní strukturu. Jako šachový tah chtěli zaútočit na Galileu i na Gazu současně, a to dvěma silami, které byly k tomuto účelu vybudovány – silou Radwan ze severu, která se skládá z několika tisíc bojovníků mnohem lépe vycvičených a zkušenějších a s lepším vybavením než Gaza – silou Nukhba, kterou jsme viděli na jihu.“

„Na jihu měly tyto síly překvapivě neutralizovat místní vojenský odpor, projít jím, vytvořit obrannou linii a využít civilní obyvatelstvo jako štít v tom nejcyničtějším smyslu, aby ztížily protiútoky. Měly brát rukojmí jako žetony k vyjednávání. Cílem bylo zkomplikovat protiútok IDF. V takové situaci vytvoříte linii a v jejím rámci můžete otevřít logistické trasy do Gazy. Odtud budou přicházet posily, které doplní síly a zásoby, a mezitím využijete všechno zlo, které může z Gazy vzejít, abyste začali s postupnou očistou od toho, co vám vadí,“ dodává.

Podle něj „byly vojenské cíle prvním cílem. To, co Íránu dělá starosti, jsou vzdušné síly a zpravodajské sbory – a ty byly pro ty, kdo vstoupili, snadno dostupné. Navíc na jihu země žije obyvatelstvo, které je v podstatě protiizraelsky naladěné, a pokud se plán podaří, lze ho propagovat a využít k získání jejich podpory.“

Ansbacher vyjmenovává navzdory vysoké ceně tři zázraky, které kdyby se nestaly, útok by skončil mnohem hůř. „Prvním zázrakem je, že se nepodařilo dostatečně dobře realizovat íránský plán. Vrhli se na nás bez severní fronty, která by nás rozdělila. Když jsme se v sobotu hnali na jih, podíval jsem se na hodiny a pomyslel si, že pokud nezaútočí ze severu, máme vyhráno. Jakmile se zorganizujeme – nebudou mít možnost aktivovat celý svůj plán. Je to zázrak, že nepřišli ze severu.“ Všichni jsme si uvědomili, že je to zázrak.

„Druhým zázrakem bylo, že nejednali dobře. Palestinci, kteří přišli, nebyli dostatečně disciplinovaní. Uměli realizovat původní plán, ale jakmile se objevily naše síly, všechno jim to narušilo a neměli schopnost improvizovat. Zapojili se do šokujících a strašlivých loupežných a vražedných her – ale vojenské úkoly neplnili. Byli v extázi, pravděpodobně omámeni látkou, která dodává hodně odvahy, ale zužuje pohled na svět. Je to nedostatek profesionality, který zachránil situaci a dal nám více času,“ dodává.

„Třetím zázrakem,“ říká Ansbacher, „je to, že z nás všech stát za 75 let udělal národ bojovníků. Nesetkali se s ovcemi čekajícími na porážku, ale se lvy a lvicemi, lidmi, kteří s nimi bojovali všemi možnými způsoby. Setkal jsem se s Nirem Jicchakem, starším mužem, kterému zbělela ruka od všech těch hodin, kdy držel dveře zdravotnického střediska a bojoval s nimi, a trvalo to dlouho. Místní pohotovostní oddíly, které jsme našli ležet na trávě, zlikvidovaly stovky teroristů. Policisté s pistolemi stříleli a podařilo se jim zastavit dodávky plné teroristů. Pak přišly jednotky IDF a za pomoci mnoha bojů vytvořily celkové řešení problému.“

„Gaza je náš nejmenší problém a my ho vyřešíme. Myslím, že armáda si vede skvěle a je v nejlepší kondici,“ zdůrazňuje. „Po mnoho let, co působím v těchto oblastech, jsem se obával překvapivého útoku. Jakmile došlo k velmi obtížné události, ale vojensky nebyl plán plně realizován, vím, že zvítězíme.“

„Doma to lidé nechápou. Vidí obtížné obrazy a média je žel podporují a slouží jako skvělý nástroj íránské propagandy a zesilují pocity, díky nimž terorismus funguje. Musíte pochopit, že z vojensko-strategického hlediska je naše situace nejsilnější, jaká kdy byla. Myslím, že až tentokrát válku ukončíme, nebudeme potřebovat ani stráže v obchodních centrech. Armáda je silná a pracuje, důstojníci to myslí dobře, a to je vzkaz našim nepřátelům: Váš nacistický plán byl dobrý kdysi, proti staré armádě, ženám a dětem. Teď jsme se ale probudili a jdeme si pro vás,“ uzavírá Ansbacher.

01.11.2023 05:10 Daniel Žingor795Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

5 komentářů

 1. karel šplíchal

  25. 11. 2023

  Odpovědět

  Já vidím stále jednu a tutéž věc - nesmiřitelnost jednoho člověka k druhému.

 2. Realtoltek

  22. 11. 2023

  Odpovědět

  Asi ten největší "zázrak" je to jak selhala jedna z nejlepších bezpečnostních služeb na světě ikdyž měla dost informací a podnětů, že se něco takového připravuje.

 3. Petr Moravec

  4. 11. 2023

  Odpovědět

  Pane Vykoukale, palec nahoru. Máte pravdu, ten pán dává do souvislosti nemožné. Ale budiž to chápáno, jako jeho snahu o povzbuzení skleslého ducha izraelského obyvatelstva. Připomíná mi to scénku z Pelíšků - "podívej jaké ty střepy dělají krásné květy..." asi tak nějak.

  • Jaromír Vykoukal

   6. 11. 2023

   Odpovědět

   Zdravím, včera jsem byl ve Štenberku na první dnu pro Izrael v druhém cyklu pro MOravu. A tam jsem byl jedním z trojice přednášejících.. Jedním byl pan Kallus, a ten říkal že některé dokumenté nalezené u zabitých teroristů ukazují, že asi plán byl skutečně některé obsazené lokality bránit. Tomu by odpovídalo obsazení policejní stanice ve Sderotu, kdy po pobití bráníCích se policistů ji Hamásovci obsadili a Bránili až do dOBy kdy jim celý baráK shodil na hlavu ženista s buldozerem. TO je pro mě překvapivé a jak se zdá snadnost průlomů vedla k tomu, že se vrazi místo toho aby splnili některé další úkoly se vrhly na rabování, znásilňování a vraždění a tím skutečně další útok ztratil hybnost. Zde tedy musím svůj pohled revokovat, ale za zázrak to rozhodně považovat nebudu. Jen se banda vrahů stala rabujícími vrahy.

 4. Jaromír Vykoukal

  3. 11. 2023

  Odpovědět

  Jak moji přátelé vědí, když vidím spojení čehokoliv vojenského se slovem zázrak, zde je to úvaha experta na terorismus a Zázraky našel hned tři, zvyšuje se mi tep a dostávám se do stavu aktivní rezistence. Tak se na ty zázraky podívám svým pragmatický pohledem. První: To že Hizballah nezaútočil není zázrak. Pokud by takový dohovor a nebo plán existovaly, zaútočil by. Pokud to neudělal, má své vlastní plány. Navíc jestli umím číst, tak Hizballah vede trvalou rušivou palbu na sever Izralele. Tedy s minimálním nákladem zde blokuje pozemní síly a určitou část kapacity letectva Státu Izrael. A jestli potřeba evakuovat 20 kilometrů pohraničního území je projev zázraku... budiž autorovi přán tento pohled. Zde Hizballah velmi účinně podporuje Hamas a trvalá hrozba eskalace je důkazem operační chytrosti velitelů této teroristické formace a jejich poradců. Druhý: na rozdíl od autora nevidím zázrak. Vidím jen zkázu a zmar. Píše o nedisciplinovanosti útočníků. Směšné. Já vidím dobrou souhru pozemních, námořních i vdušných sil. Vyřazení bariéry drony, odstřelovači, první průlomy pomocí směrových náloží a průnik motocyklů, souběžný nálet paraglaidů, - dokonale organizovano a provedeno. Následně najely stavební stroje, zvětšily průlomy a vyjely pikapy. Nejsem expert na terorismus, ale silami a výzbrojí co má Hamas, zcela jistě nechtěl po průlomu budovat obranu a svést pozemní bitvu s IDF. Hamas nejsou idioti. Hamas splnil co chtěl- vyrazil pod krytím hromadných raketových útoků, prolomil nariéru, obsadil co chtěl včetně základen IDF a způsobil masakr. Nic jiného nechtěl. Hledat v tom co se stalo pokus o klasickou válku? TO je na každém. Hamas chtěl jediné, způsobit takový masakr, aby donutil Izrael k těžkému boji, A dobře věděl, že to přinese tisíce mrtvých palestinských Arabů a velmi rychle poštve svět proti Izraeli. A uspěl. Celým světem otřásá lavina nenávisti proti Izraeli, proti židům..nevidím zde žádný zázrak. Třetí zázrak? Co je zázračného na tom, že lidé co dostali možnost- nebyli hned mrtví a dostali se ke zbraním, bojovali o životy své a svých blízkých? Mě by spíše zajímalo, jak by autor nazval stav, kdy tito stateční lidé nakonec byli zabiti, když se ani po 10 a více hodinách nedočkali pomoci od armády.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.