Praha Jeruzalém

Mluvčí IDF zdůrazňuje, že přesná a cílená operace je zaměřena na Hamás, nikoli na civilisty v Gaze.

Od: Israel National News 15. listopadu 2023, 4:58

Mluvčí jednotky IDF v úterý večer potvrdil, že „na základě zpravodajských informací a operační nutnosti provádějí síly IDF přesnou a cílenou operaci proti Hamásu v určené oblasti v nemocnici Šifa“.

Potvrzení následovalo po zprávě Al-Džazíry, podle níž „ministerstvo zdravotnictví“ v Gaze řízené Hamásem obdrželo oznámení, že IDF plánuje vtrhnout do nemocnice „během několika minut“.

„IDF vede v Gaze pozemní operaci s cílem porazit Hamás a zachránit naše rukojmí. Izrael je ve válce s Hamásem, nikoli s civilisty v Gaze,“ uvádí prohlášení IDF.

„Součástí sil IDF jsou lékařské týmy a arabsky mluvící osoby, které prošly specifickým výcvikem, aby se připravily na toto složité a citlivé prostředí, s úmyslem, aby nedošlo k žádné újmě civilistů, které Hamás využívá jako lidské štíty,“ pokračovalo.

„V posledních týdnech IDF opakovaně veřejně varovala, že pokračující vojenské využívání nemocnice Šifa ze strany Hamásu ohrožuje její chráněný status podle mezinárodního práva, a umožnily dostatek času, aby toto nezákonné zneužívání nemocnice zastavily. Včera IDF znovu sdělila příslušným orgánům v Gaze, že veškeré vojenské aktivity v nemocnici musí být ukončeny do 12 hodin. To se žel nestalo.“

V prohlášení se uvádí, že IDF „umožnila rozsáhlou evakuaci nemocnice a udržovaly pravidelný dialog s vedením nemocnice.“

„Vyzýváme všechny teroristy Hamásu přítomné v nemocnici, aby se vzdali,“ uzavírá prohlášení.

Mluvčí IDF pro angličtinu Peter Lerner v úterý večer pro CNN uvedl: „Vstupujeme do nemocnice Šifa kvůli místní, přesné misi, abychom dosáhli místa, kde porazíme Hamás a možná propustíme rukojmí. Neútočíme na nemocnici, ale zaměřujeme se na konkrétní místo.“

Bílý dům se k operaci IDF vyjádřil a uvedl, že Washington „nepodporuje letecké bombardování nemocnice a nechce vidět přestřelku uvnitř ní. Nemocnice a pacienti musí být chráněni“.

IDF již dříve předložila důkazy, že Hamás využívá nemocnici Šifa jako své teroristické velitelství.

Operace uvnitř nemocnice přišla několik hodin poté, co mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby novinářům řekl, že USA mají nezávislé zpravodajské informace, které ukazují, že teroristické organizace Hamás a Islámský džihád využívají nemocnici Šifa k provádění svých vojenských operací a mimo jiné v ní skladují zbraně.

Začátkem tohoto týdne zveřejnil deník The New York Times nové podrobnosti o tom, že Hamás využívá nemocnici Šifa jako své teroristické velitelství.

V pondělí americký prezident Joe Biden prohlásil, že nemocnice v Gaze „musí být chráněny“. Kirby později vysvětlil, že Biden nebyl kritický vůči Izraeli, ale spíše hovořil o obtížích, kterým čelí IDF při operacích v nemocnicích v Gaze, které Hamás využívá jako teroristické velitelství.

15.11.2023 05:44 Daniel Žingor212Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.