Praha Jeruzalém

Netanjahu říká, že Hamás musí být nahrazen vládou, která chce obnovit Gazu, a zdůrazňuje, že Izrael dělá „vše, co je v našich silách“, aby minimalizoval počet civilních obětí.

Od: Israel National News 17. listopadu 2023, 22:18

Premiér Benjamin Netanjahu v pátek pro NPR uvedl, že Izrael je odhodlán udělat v Gaze tři věci: Zničit Hamás, osvobodit izraelské rukojmí a dát Gaze jinou budoucnost.

Netanjahu v rozhovoru zdůraznil, že Izrael si musí v Gaze „v dohledné budoucnosti“ zachovat „celkovou vojenskou odpovědnost“.

„Jakmile porazíme Hamás, musíme zajistit, aby nevznikl nový Hamás, aby se neobnovil terorismus, a v tuto chvíli je jedinou silou, která je schopna to zajistit, Izrael,“ vysvětlil Netanjahu.

Dodal, že „tam musí být civilní vláda“, ale odmítl říci, kdo by to podle něj měl být.

„Myslím, že vím, kdo to nemůže být – nemohou to být lidé, kteří se zavázali financovat terorismus a rozsévat terorismus,“ prohlásil Netanjahu.

Premiér přirovnal situaci v Gaze k okupaci Německa a Japonska Spojenci po druhé světové válce, po jejich kapitulaci, pro administrativní a rehabilitační účely.

Vyzval k podobné „kulturní změně“ v Gaze, jaká proběhla v Německu a Japonsku, když tyto země po kapitulaci před Spojenci přešly od autoritářské vlády k demokracii. Dodal, že jakákoli vláda v Gaze by se měla zavázat k boji proti terorismu, nikoli k jeho financování.

V komentáři k operaci IDF v nemocnici Šífa v Gaze Netanjahu uvedl, že vojáci našli v nemocnici zbraně, munici, bomby a „velké“ velitelské centrum, které podle něj Izrael nyní převzal. Dodal, že když se vojáci přesunuli dovnitř, přivezli s sebou arabsky mluvící lékaře a inkubátory.

„Myslím, že se jedná o nejhumánnější převzetí nemocnice obsazené teroristy v historii,“ řekl pro NPR.

Netanjahu řekl, že Hamás musí být nahrazen vládou, která chce obnovit Gazu a dbá na budoucnost míru mezi Izraelci a palestinskými Araby.

Na otázku, jak chce dosáhnout míru s lidmi, kteří při izraelské vojenské kampani v Gaze ztratili své blízké – v některých případech celé rodiny – Netanjahu odpověděl, že „každá smrt civilisty a každé dítě je tragédií“.

Zdůraznil, že Izrael dělá „vše, co je v našich silách“, aby tato úmrtí minimalizoval, a řekl, že Hamás dělá pravý opak.

„Hamás se dopouští dvojího válečného zločinu,“ řekl Netanjahu. „Jednak se zaměřuje na naše civilisty, vraždí je, mrzačí je, ale také se za civilisty schovává jako za lidské štíty.“

Na otázku týkající se voličů, kteří po útocích ze 7. října uvedli, že jsou zklamáni jeho vedením, Netanjahu odpověděl, že po „barbarskosti“ útoku jsou pocity jeho voličů „pochopitelné“. Zároveň trval na tom, že jeho země je dnes „jednotná jako nikdy předtím“.

19.11.2023 05:00 Daniel Žingor88Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.