Praha Jeruzalém

Netanjahu také hovořil o osobní odpovědnosti za selhání 7. října.

Od: All Israel News 7. listopadu 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poskytl vzácný rozhovor Davidu Muirovi z ABC News, jehož části byly odvysílány v pondělí večer.

Během období izraelské války proti Hamásu Netanjahu několikrát vystoupil s projevem k izraelské veřejnosti a jednou odpovídal na otázky tisku, ale dosud neodpovídal na otázky ve formátu rozhovoru „sit-down“.

V jednom z mála komentářů izraelských představitelů k tomu, co se stane s pásmem Gazy po válce, Netanjahu uvedl, že ho Izrael bude muset v blízké budoucnosti kontrolovat.

Na Muirovu otázku, kdo bude Gazu kontrolovat, Netanjahu odpověděl: „Ti, kteří nechtějí pokračovat v cestě Hamásu.“

„Myslím, že Izrael bude mít po neurčitou dobu celkovou odpovědnost za bezpečnost, protože jsme viděli, co se stane, když ji mít nebudeme… to, co máme, je výbuch teroru Hamásu v takovém měřítku, jaké jsme si nedokázali představit.“

Během rozhovoru pro ABC News Netanjahu také poskytl své nejpodrobnější komentáře týkající se jeho osobní odpovědnosti za selhání vlády při ochraně Izraelců 7. října ráno, kdy teroristé z Hamásu provedli masakr v izraelských pohraničních městech s pásmem Gazy.

„První odpovědností vlády je chránit lidi a my jsme tomu zjevně nedostáli,“ řekl Netanjahu.

Muir pak na Netanjahua naléhal, zda se podílí na převzetí osobní odpovědnosti za selhání vlády, jak to již učinili představitelé izraelské armády a další politici.

„Řekl jsem, že to budou velmi tvrdé otázky, které budou položeny, a já budu mezi prvními, kdo na ně odpoví,“ uvedl Netanjahu.

„Nebudeme uhýbat – odpovědností vlády je chránit lidi a tato odpovědnost zjevně nebyla splněna.na“

Muir pokračoval: „Domníváte se, že byste měl převzít nějakou odpovědnost?“ zeptal se.

„Samozřejmě, o tom nemůže být sporu. Bude to vyřešeno po válce,“ řekl Netanjahu.

Pokud jde o všeobecné příměří, které požadovala OSN spolu s dalšími mezinárodními subjekty, Netanjahu o něm odmítl uvažovat, dokud nebudou propuštěni rukojmí – asi 240 izraelských a zahraničních občanů. Místo toho premiér zdůraznil, že pouze vojenská akce zvyšuje tlak na Hamás.

Zdálo se, že Netanjahu je otevřený možnosti omezených pauz v ničení cílů Hamásu za určitých podmínek.

„(Americký prezident Joe Biden) sám řekl, že příměří by bylo kapitulací Hamásu… neměli byste ho (příměří) o nic víc než po bombových útocích al-Káidy na Světové obchodní centrum.“

Premiér však uvedl, že by bylo možné dohodnout taktické přestávky v palbě, „hodinu sem, hodinu tam“.

„Už jsme je měli… prověříme okolnosti, abychom umožnili příjezd humanitárního zboží nebo odjezd jednotlivých rukojmích.“

Zdůraznil, že americká administrativa s ním v otázce úplného příměří souhlasí, a dodal: „Myslím, že zde stojíme společně.“

08.11.2023 06:16 Daniel Žingor107Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.