Praha Jeruzalém

Masivní dezinformační kampaň vedená neliberálními státy s cílem podkopat podporu Izraele a západních demokracií po masakru v Hamásu.

Od: Israel National News 5. listopadu 2023 8:06

Vlády Ruska, Číny a Íránu aktivně pomáhají teroristické organizaci Hamás na online bojišti, protože tato teroristická organizace pokračuje ve válce proti Izraeli, kterou zahájila masakrem více než 1 400 Izraelců 7. října, uvedl deník New York Times.

Tyto tři země využívají svá státní média k podpoře narativu Hamásu a útočí na Izrael za to, že se po nejhorším masakru Židů od holocaustu brání, přičemž se zaměřují na využívání sociálních médií k poštvání lidí proti židovskému státu. Rusko a Írán byly v tomto úsilí obzvláště aktivní.

Írán aktivně podporuje Hamás a masakr 7. října a usiluje o zničení Státu Izrael. Rusko a Čína se snaží podkopat Západ, zejména Spojené státy, falešnými tvrzeními o izraelských válečných zločinech.

Rafi Mendelsohn, viceprezident společnosti Cyabra, která se zabývá zpravodajstvím v oblasti sociálních médií a sídlí v Tel Avivu, řekl listu Times, že dezinformační kampaň, kterou Rusko, Čína a Írán zahájily během současné války, nemá svým rozsahem a měřítkem obdoby.

„Vidí ji miliony, stovky milionů lidí po celém světě a ovlivňuje válku způsobem, který je pravděpodobně stejně účinný jako jakákoli jiná taktika na místě,“ řekl Mendelsohn.

Společnost Cyabra zdokumentovala přibližně 40 000 botů a falešných účtů používaných k šíření pro-hamasovských a protiizraelských dezinformací.

Ruská televizní stanice RT šířila falešnou pomluvu, že za bombovým útokem na arabskou nemocnici Al-Ahlí v Gaze stojí Izrael, a to i poté, co bylo definitivně prokázáno, že výbuch způsobila chybně odpálená raketa odpálená teroristickou organizací Islámský džihád.

Další ruské médium, Sputnik India, tvrdilo, že bombu, která byla na nemocnici použita, dodaly Izraeli USA a že nemocnice byla zničena, což je obojí nepravda. Raketa zasáhla nemocniční parkoviště a samotnou budovu nemocnice poškodila jen málo.

TikTok, čínská platforma sociálních médií hojně využívaná mladými lidmi, byla rovněž zmanipulována tak, aby prezentovala pro-hamasovský a protiizraelský narativ. Mladí lidé do 25 let daleko častěji podporují teroristickou organizaci Hamás v její válce proti Izraeli než starší lidé.

Až každý čtvrtý účet na sociálních sítích, který bezprostředně po masakru informoval o válce mezi Izraelem a Hamásem, byl falešný nebo bot, zatímco každý třetí účet, který den po výbuchu v arabské nemocnici Al-Ahli na X (dříve Twitter) informoval o výbuchu, byl falešný.

Hamás nasadil na sociálních sítích sofistikovanou dezinformační kampaň, která se přímo inspirovala kampaní vedenou ISIS na sociálních sítích v dobách největší slávy této organizace. Rusko, Čína a Írán pomáhaly posilovat a šířit dezinformace a antisemitská sdělení Hamásu.

07.11.2023 05:25 Daniel Žingor166Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.