Praha Jeruzalém

Vláda schválila dohodu, podle níž bude během čtyřdenního příměří postupně propuštěno 50 žijících Izraelců. Propouštění začne ve čtvrtek. Náboženská sionistická strana hlasovala pro, Otzma Yehudit proti.

Od: Israel National News 22. listopadu 2023 4:12

Vláda v noci na středu schválila dohodu o propuštění části rukojmích zadržovaných v Gaze výměnou za propuštění palestinských arabských teroristů, kteří jsou vězněni v Izraeli, a nejméně čtyřdenní příměří.

Náboženská sionistická strana hlasovala pro dohodu po konzultaci mezi členy frakce. Ministři z Otzma Yehudit hlasovali proti dohodě.

Podle osnovy bude 50 žijících Izraelců propuštěno v několika dávkách během čtyř dnů příměří.

Každý den bude propuštěno 12 až 13 rukojmích. Za každých dalších 10 propuštěných izraelských rukojmích – bude dán další den přestávky v bojích. Izraelští představitelé se domnívají, že kromě 50 rukojmích může Hamás propustit dalších 30 Izraelců.

V souladu s tím bude v několika fázích propuštěno také 140 teroristů. IDF budou pokračovat v obkličování severní části pásma Gazy. Kromě toho budou do Gazy ve dnech příměří vjíždět pouze pohonné hmoty. IDF a Izraelská bezpečnostní agentura (Šin Bet) budou pokračovat ve sběru zpravodajských informací.

Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár se zavázal vrátit 30 ze 40 dětí. Navráceno má být asi 8 ze 13 matek a také dalších 12 starších žen.

Izraelská vláda v úterý noci v oficiálním prohlášení uvedla: „Izraelská vláda je odhodlána přivést domů všechna rukojmí. Dnes večer vláda schválila osnovu první etapy dosažení tohoto cíle, podle níž bude během 4 dnů, během nichž bude v bojích klid, propuštěno nejméně 50 rukojmích – žen a dětí. Propuštění každých dalších deseti rukojmích bude mít za následek další den oddechu.“

„Izraelská vláda, IDF a bezpečnostní síly budou pokračovat ve válce s cílem vrátit všechna rukojmí, dokončit likvidaci Hamásu a zajistit, aby z Gazy již nehrozilo žádné nové ohrožení Státu Izrael,“ dodává se v prohlášení.

Hamás se k dohodě vyjádřil a uvedl: „Po obtížných a složitých jednáních, která trvala mnoho dní, oznamujeme, že jsme dosáhli dohody o humanitárním příměří na čtyři dny jako výsledek intenzivního úsilí Kataru a Egypta.“

Během jednání došlo ke konfrontaci mezi ministry Bezalelem Smotrichem a Bennym Gantzem poté, co Smotrich vyjádřil obavy, že Hamás prodlouží příměří nad rámec dohodnutého a oznámí, že našel další rukojmí.

Gantz Smotrichovi odpověděl: „Co je to za otázku? Říkáme vám, že taková je dohoda. Copak nám věříte méně než Sinwarovi?“.

Mezitím ministr kultury Miki Zohar kritizoval ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gviru a ptal se, proč se Otzma Jehudit sešla na schůzi frakce před zasedáním vlády. Ben Gvir Zoharovi odpověděl: „Protože jsme všechno viděli v médiích před zasedáním, takže je velmi dobře, že jsme uspořádali schůzi. Nejsme jednotní. To je věc, která by mohla způsobit škody na další roky a která nás velmi poškodí.“

Na začátku jednání vystoupil premiér Benjamin Netanjahu, který ministrům jasně řekl, že dohoda bude zahrnovat návštěvy Červeného kříže u těch rukojmích, kteří nebudou propuštěni, a bude zahrnovat dodávky léků. Ministři byli informováni, že první den příměří bude ve čtvrtek a ten den bude propuštěna první várka rukojmích.

Premiér ministrům rovněž slíbil, že po skončení příměří a propuštění rukojmích – budou boje proti Hamásu v Gaze obnoveny se vší silou.

„Jsme ve válce – a ve válce budeme pokračovat. Budeme pokračovat ve válce, dokud nedosáhneme všech našich válečných cílů: Zlikvidovat Hamás, vrátit všechna naše rukojmí a nezvěstné a zajistit, aby v Gaze neexistoval žádný prvek, který by ohrožoval Izrael,“ řekl Netanjahu.

Vzpomíná: „Včera večer jsem se spolu se členy válečného kabinetu setkal s rodinnými příslušníky rukojmích. Pozorně jsem si vyslechl jejich těžkou situaci. Chvějícími se hlasy, někdy v slzách, popisovali noční můru, ve které se nacházejí. Řekl jsem drahým rodinám: Vrátit naše rukojmí je posvátný a nejvyšší úkol – a já jsem k němu spolu se svými kolegy zavázán. Jak říká Maimonides: Není většího přikázání než vykoupit zajatce.“

„V našem úsilí nepolevíme, dokud je všechny nevykoupíme, dokud je všechny nevrátíme, chlapce a dívky, matky a otce, mladé muže a ženy, starší muže a ženy, vojáky a vojákyně, všechny,“ prohlásil a dodal: „Ve válce jsou etapy a v navracení rukojmích jsou etapy, ale nepolevíme, dokud nedosáhneme absolutního vítězství a dokud je všechny nevrátíme. To je moje svatá povinnost, nás všech.“

„V minulých dnech jsem hovořil s naším přítelem, americkým prezidentem Joem Bidenem, a požádal jsem ho o intervenci s cílem vylepšit osnovu, která vám bude předložena. Skutečně byla vylepšena tak, aby zahrnovala více rukojmích a za nižší cenu. Tyto rozhovory byly produktivní. Prezident Biden se do tohoto úsilí zapojil a já mu za to děkuji. Před vámi je nyní večer těžké rozhodnutí, ale je to rozhodnutí správné. Všechny bezpečnostní agentury ho plně podporují; ve svém profesionálním hodnocení daly zcela jasně najevo, že bezpečnost našich sil bude během pauzy zajištěna a že zpravodajské úsilí bude v těchto dnech zachováno. Daly jasně najevo, že nejenže nebude poškozeno válečné úsilí, ale umožní to IDF připravit se na pokračování bojů,“ řekl Netanjahu.

Premiér zopakoval: „Válka pokračuje a bude pokračovat, dokud nedosáhneme všech našich cílů – zlikvidujeme Hamás, vrátíme všechna rukojmí a zajistíme, že den po Hamásu už Gaza nebude ohrožovat Izrael, že tam nebude žádný jiný živel, který podporuje terorismus, vychovává své děti k terorismu a ohrožuje Stát Izrael. S Boží pomocí to dokážeme a uspějeme – a společně zvítězíme.“

Ministr obrany Yoav Gallant řekl: „V nadcházejících hodinách a dnech budeme muset učinit důležitá rozhodnutí. Soustředěné, profesionální a přesné operace IDF povedou k výsledkům, kterých chceme v blízké budoucnosti dosáhnout.“

„V důsledku rozhodnutí přijatého zhruba před měsícem zintenzivnit naše pozemní operace, vstoupit (do Gazy) a zvýšit tlak na Hamás je nyní šance vytvořit plán, který povede k propuštění rukojmích. Propuštění rukojmích vnímám především jako otázku související s hodnotami – morální otázku, otázku, která poukazuje na (nepsanou) dohodu mezi státem, vládou a jejími občany. Všichni členové vlády, všichni příslušníci IDF, ISA a Mossadu, všichni, kdo pracují na otázce rukojmích a pohřešovaných osob – věnují této otázce veškerý svůj čas, duši a energii, dnem i nocí,“ dodal.

„Vojáci IDF denně nasazují své životy a my vidíme výsledky. Pro mě má propuštění rukojmích nesmírnou hodnotu. Všichni vidíme obrázky, videa, lidi (kolem nás) a myslíme na (unesené) děti, vojáky, dospělé a přeživší holocaustu – a všichni chápeme, jak je to důležité.“

„Zároveň platí, že bez pokračujícího (vojenského) tlaku nebude šance přivést (domů) další rukojmí. Proto na mou žádost a na žádost obranného establishmentu vláda do svého rozhodnutí zahrnula jednoznačný požadavek, že ihned poté, co vyčerpáme tuto fázi, budou všechny operace IDF, ISA a všech bezpečnostních složek pokračovat v plné síle – jednak proto, abychom porazili Hamás, a jednak proto, abychom vytvořili nezbytné podmínky pro přivedení dalších rukojmích domů,“ řekl ministr obrany.

„Rád bych využil této příležitosti, abych společně se všemi členy vlády vyjádřil své uznání a uznání, které jistě sdílíme, všem bezpečnostním složkám, které bojují v této válce – IDF, ISA a Mosadu, a každému jednotlivému člověku, který pracuje na otázce rukojmích a pohřešovaných osob. Máme skvělé zřízení a velká část jeho síly spočívá v jednotě, která se projevuje na tomto fóru, ve vládě, v kabinetu a ve válečném kabinetu. Velmi vám děkuji,“ uzavřel.

22.11.2023 05:32 Daniel Žingor214Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    22. 11. 2023

    Odpovědět

    Abych řekl pravdu, jsem trochu rozhozený. Dal bych cokoliv za to, aby se ta rukojmí vrátila ke svým blízkým. Ale současně si myslím, že je potřeba Hamas v Pasmu Gazy opravdu vyhladit. A tedy logicky se tyto dvě reality navzájem vylučují.. Rád bych věděl důvody, proč je strana Otzma Yehudit proti, jak to argumentuje. Otzma Yehudit je ideologickým potomkem zakázané strany Kach. Strana se zasazuje o deportaci těch, které považuje za „nepřátele Izraele“, a vůdce Itamar Ben-Gvir byl spojen s původním hnutím Kach. Inu, je to zvláštní člen Bibiho vlády. Ben Gvir, osadník ze Západního břehu Jordánu, čelil obvinění z nenávistných projevů vůči Arabům a byl známý tím, že má ve svém obývacím pokoji portrét izraelsko-amerického teroristy Barucha Goldsteina, který v roce 1994 při masakru v Jeskyni patriarchů v Hebronu zmasakroval 29 palestinských muslimských věřících a 125 dalších zranil. Po svém vstupu do politiky portrét odstranil. V minulosti byl také odsouzen za podporu teroristické organizace Kach, která se hlásila ke kahanismu, extremistické náboženské sionistické ideologii.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.