Praha Jeruzalém

Karim Khan navštívil Izrael a prohlédl si zdevastované pohraniční obce v okolí Gazy.

Od: All Israel News 4. prosince 2023

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Karim Khan navštívil Izrael, aby prošetřil brutální zvěrstva teroristické organizace Hamás spáchaná 7. října na izraelských civilistech.

Khan, který osobně navštívil zdevastované pohraniční obce na jihu Izraele, odsoudil Hamás za bezprecedentní válečné zločiny.

„Útoky proti nevinným izraelským civilistům ze 7. října představují jedny z nejzávažnějších mezinárodních zločinů, které šokují svědomí lidstva, zločinů, k jejichž řešení byl Mezinárodní trestní soud zřízen,“ prohlásil Khan. V projevu k rodinám izraelských obětí Chán přislíbil, že jeho úřad přistoupí k tomu, „aby byli odpovědní pohnáni k odpovědnosti“.

Vysoký představitel ICC údajně souhlasil s návštěvou Izraele na žádost rodin a přátel Izraelců, kteří byli zavražděni nebo uneseni Hamásem 7. října, kdy asi 3 000 teroristů Hamásu včetně jejich kompliců napadlo jihoizraelské pohraniční obce.

Khan, který je britským právníkem pákistánského původu, se zapsal do historie tím, že se stal prvním žalobcem ICC, který navštívil Izrael. Khana se zjevně dotklo systematické ničení, jehož byl svědkem během své návštěvy kibucu Kfar Aza, kibucu Be’eri a místa konání hudebního festivalu Nova v kibucu Re’im poblíž hranic s pásmem Gazy.

„Byl jsem svědkem scén vypočítané krutosti,“ vzpomíná Khan.

Vyzval také k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech zbývajících izraelských a mezinárodních rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy.

„Vyzval jsem k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích zadržovaných Hamásem a dalšími teroristickými organizacemi. Držení jakýchkoli rukojmích nelze nijak ospravedlnit, a zejména nelze ospravedlnit hrubé porušování základních zásad lidskosti tím, že jsou zadržovány a nadále drženy děti. S rukojmími nelze zacházet jako s lidskými štíty nebo vyjednávacími žetony,“ prohlásil Khan.

Vysoký představitel Mezinárodního trestního soudu se v Ramalláhu setkal také s vysokými představiteli Palestinské samosprávy, včetně prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse a premiéra Mohammada Štajeha. Khan rovněž vyjádřil obavy z násilí extremistických osadníků vůči palestinskému obyvatelstvu na Západním břehu Jordánu.

Mezinárodní trestní soud se v minulosti vyznačoval nepřátelským postojem vůči Izraeli.

V únoru 2021 obvinil izraelský premiér Benjamin Netanjahu Mezinárodní trestní soud z „čistého antisemitismu“ za to, že se rozhodl vyšetřovat Izraelce za „válečné zločiny“, zatímco se brání proti terorismu Hamásu a dalších extremistických organizací, které usilují o zničení Izraele.

„Když ICC vyšetřuje Izrael za falešné válečné zločiny – je to čistý antisemitismus,“ prohlásil Netanjahu.

„Soud, který byl zřízen, aby zabránil zvěrstvům, jako byl nacistický holocaust proti židovskému národu, se nyní zaměřuje na jediný stát židovského národa. Nejprve nehorázně tvrdí, že když Židé žijí v naší vlasti, jedná se o válečný zločin. Za druhé tvrdí, že když se demokratický Izrael brání proti teroristům, kteří vraždí naše děti a raketami ostřelují naše města – dopouštíme se dalšího válečného zločinu,“ dodal premiér.

Izraelská vláda doufá, že Khanovo jmenování hlavním žalobcem ICC přinese určitou míru spravedlnosti a vyváženosti v rozhodnutích a zaměření ICC.

Po své první oficiální návštěvě ICC v Izraeli a na Západním břehu Jordánu vyjádřil Khan určitý optimismus ohledně budoucnosti.

„Doufám, že tato návštěva představuje mou první, ale nikoli poslední návštěvu Izraele i Palestiny. I v tomto hluboce znepokojivém současném kontextu odjíždím s určitou nadějí, že jádro naší kolektivní lidskosti může tento okamžik přežít,“ prohlásil.

06.12.2023 05:19 Daniel Žingor186Zdroj: All Israel news

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    7. 12. 2023

    Odpovědět

    NO teda, to jen zírám....

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.