Praha Jeruzalém

Poškozeny byly dvě obchodní lodě, pouze jedna z nich měla spojení na Izrael.

Od: All Israel News 3. prosince 2023

Americká válečná loď U.S.S. Carney a několik dalších obchodních lodí bylo napadeno v Rudém moři, potvrdil v neděli večer americký Pentagon, aniž by uvedl, kdo útoky provedl.

„Jsme si vědomi zpráv týkajících se útoků na USS Carney a komerční plavidla v Rudém moři a poskytneme informace, jakmile budou k dispozici,“ uvedl Pentagon.

Dříve během dne britská armáda uvedla, že loď se dostala pod podezření na útok dronu a že bylo zaznamenáno několik výbuchů, aniž by to blíže upřesnila, informovala agentura Associated Press.

Americké a izraelské válečné lodě podle Al-Arabíji útokům čelily pomocí bezpilotních letounů.

Jemenští povstalci Hútíové, kteří se přihlásili k několika útokům na údajné izraelské lodě, opět převzali odpovědnost za útok na dvě lodě vlastněné Izraelem.

Vojenský mluvčí Hútíů Yahya Sare’e uvedl, že se jeho skupině podařilo „zasadit Izraeli bolestivé údery pomocí balistických raket, řízených střel a bezpilotních letounů“ s cílem zabránit lodím vlastněným Izraelem a spřátelenými zeměmi v průjezdu Rudým mořem a úžinou Bab al-Mandab.

Jedna ze dvou napadených lodí je pronajata společnosti s částečným izraelským vlastnictvím, ale plula bez izraelské vlajky a bez izraelských členů posádky nebo izraelského zboží. Podle armádního rozhlasu utrpěla při útoku lehké škody.

Podle stejné zprávy byla druhá loď při útoku těžce poškozena. Tato loď je v britském vlastnictví a nemá žádné spojení s Izraelem.

Sare’e uvedl, že Hútíové obnovili své útoky na Izrael v reakci na páteční pokračování bojů v pásmu Gazy.

„Vedeme osudovou bitvu proti izraelským a americkým nepřátelům a budeme v ní pokračovat, dokud agrese proti Gaze neskončí. Jemenské síly jsou připraveny na všechny možnosti a odpovědět na jakýkoli útok Saúdů a Emirátů. Bylo by pošetilé, kdyby USA a Izrael zaútočily na Jemen,“ řekl Sare’e.

Americký torpédoborec U.S.S. Carney byl umístěn v oblasti Rudého moře jako reakce na válku mezi Izraelem a teroristy z Hamásu v pásmu Gazy.

Podle zpráv izraelských médií zachytil Carney koncem října tři střely s plochou dráhou letu vypálené z Jemenu a mířící na jižní Izrael.

Hútíovští povstalci se ve válce přihlásili k podpoře Hamásu a provedli několik útoků proti jihoizraelskému městu Ejlat a proti lodím v Rudém moři.

04.12.2023 05:50 Daniel Žingor249Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.