Praha Jeruzalém

Podle deníku Wall Street Journal Izrael sestavil systém velkých čerpadel, který by mohl použít k zaplavení tunelů Hamásu mořskou vodou, ale existují obavy, že by to mohlo ohrozit zásobování Gazy vodou.

Od: Israel National News 5. prosince 2023, 2:09

Izrael sestavil systém velkých čerpadel, který by mohl použít k zaplavení rozsáhlé sítě tunelů Hamásu pod Pásmem Gazy mořskou vodou, uvedl v pondělí deník The Wall Street Journal s odvoláním na americké představitele.

Zpráva uvádí, že taková taktika by mohla tunely zničit a vyhnat teroristy z jejich podzemního útočiště, ale také ohrozit zásobování Gazy vodou.

IDF dokončila montáž velkých čerpadel na mořskou vodu zhruba jeden kilometr severně od uprchlického tábora Al-Šatí zhruba v polovině minulého měsíce, uvedli představitelé.

Každé z nejméně pěti čerpadel může čerpat vodu ze Středozemního moře a přečerpávat do tunelů tisíce metrů krychlových vody za hodinu, čímž je během několika týdnů zaplaví.

Zpráva deníku Wall Street Journal uvádí, že Izrael tento plán předložil Spojeným státům minulý měsíc. Američtí představitelé se domnívají, že Izrael neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda bude s plánem pokračovat, ani ho nevyloučil.

V neděli mluvčí jednotky IDF uvedl, že od začátku pozemních operací v pásmu Gazy vojáci IDF lokalizovali přes 800 šachet k podzemním tunelům Hamásu.

Minulý měsíc bezpečnostní síly lokalizovaly přibližně 35 tunelových šachet ve čtvrtích v Gaze.

Egypt v minulosti použil taktiku zaplavení teroristických tunelů Hamásu, které byly vykopány pod hraničním přechodem Rafáh mezi Egyptem a Gazou.

05.12.2023 05:34 Daniel Žingor243Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.