Praha Jeruzalém

Po několika dnech bojů nižší intenzity – IDF obnovila útok.

Od: All Israel News 23. ledna 2024

Velké síly 98. divize izraelské armády zahájily v pondělí velkou ofenzívu do západního Chán Júnisu na jihu Gazy, oznámila IDF po několika dnech bez zpráv o izraelském postupu v bojích.

V úterý ráno IDF oznámila, že jejich jednotky přes noc dokončily obklíčení západní části Chán Júnisu.

Od začátku operace, na níž se podílejí výsadkové jednotky, Givati a 7. obrněná brigáda, bylo postupujícími silami ve spolupráci s letectvem zlikvidováno téměř 100 teroristů.

Po těžkém leteckém bombardování oblasti v rámci přípravy na postup pozemních sil postoupila brigáda Commando do centra čtvrti, kde pokračují intenzivní boje.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze, které je řízeno Hamásem, tvrdí, že letecké údery měly od neděle za následek smrt nejméně 50 Palestinců a kolem 100 jich bylo zraněno, uvedla agentura Reuters.

Izraelští vojáci objevili v oblasti řadu raket připravených k odpálení, stejně jako bojové pozice, tunelové šachty a mnoho zbraní.

Očekává se, že rozsáhlý útok bude pokračovat několik dní a jeho cílem je zničit prapor Západní Chán Júnis, jednu z mála jednotek Hamásu, které v oblasti ještě fungují. Prapory Hamásu v severním a východním Chán Júnisu byly zničeny během několika posledních týdnů během intenzivních bojů.

Na začátku pozemní operace IDF v severní Gaze uprchly statisíce obyvatel Gazy na jih a hledaly útočiště v Chán Júnisu. IDF ve svém prohlášení uvedly, že jsou si vědomy přítomnosti mnoha civilistů a že se snaží zabránit poškození oblastí, kde se ukrývají civilisté spolu s nemocnicemi.

V centrální Gaze pokračovaly boje o zajištění oblasti čtyř táborů a postup k městu Deir al-Balah, zatímco vyčišťovací operace v severním pásmu nadále pokračují.

Tři důstojníci výsadkové brigády byli v pondělí zabiti, když raketový granát (RPG) zasáhl budovu, ve které se nacházeli.

Později během dne bylo při incidentu poblíž tábora al-Maghazi zabito dalších 21 vojáků, čímž se počet mrtvých vojáků IDF v pondělí zvýšil na 24 a celkový počet mrtvých vojáků od začátku pozemních operací v Gaze na 219.

24.01.2024 05:23 Daniel Žingor146Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.