Praha Jeruzalém

Požehnaný je Hašem, má skála, který cvičí mé ruce k boji, mé prsty k válčení; Žalm 144,1 (Izraelská Bible).

Od: Israel365News, 26. Ledna 2024

Vojáci Izraelských obranných sil nadále posilují svou operační převahu v srdci Chán Júnisu na jihu pásma Gazy, uvedla armáda ve čtvrtek odpoledne na znamení pokroku na cestě k získání plné kontroly nad touto baštou Hamásu.

Předpokládá se, že v Chán Júnisu se skrývá vůdce Hamásu v Gaze a jeden ze strůjců masakru, při němž bylo 7. října v izraelské severozápadní oblasti Negev zabito přibližně 1 200 osob, Jahjá Sinvár, stejně jako Mohammed Deif, šéf „vojenského křídla“ brigád Al-Kassám Hamásu.

Armáda od neděle podniká v Chán Júnisu masivní vojenský útok, při němž byly zabity desítky teroristických operativců včetně velitelů roty. Bojové síly zahrnují části pěší brigády IDF Givati, 7. obrněné brigády, výsadkáře a komanda.

V úterý izraelské pozemní síly dokončily obklíčení Chán Júnisu a zabily při tom desítky teroristů.

Během postupu do města se jednotky střetly s mnoha oddíly Hamásu a zabily je pomocí palby odstřelovačů, přesných střel a palby z tanků, uvedla ve čtvrtek armáda.

V jednom případě vojáci elitní jednotky Egoz identifikovali tři ozbrojené teroristy a nasadili laserem a GPS naváděné minomety Iron Sting, které byly v Gaze poprvé použity koncem loňského roku.

Odstřelovači jednotky Egoz zabili několik teroristů pomocí blíže nespecifikované „klamné metody přizpůsobené boji proti nepřátelským buňkám, které se vynořují z podzemí“, uvádí se v prohlášení IDF.

Během zásahu proti teroristické infrastruktuře v Chán Júnisu zabily jednotky Egoz další čtyři ozbrojence v boji zblízka.

Operátoři speciálních jednotek Maglan ve městě „likvidovali teroristy v prudkých bojích, prováděli cílené nálety na teroristické cíle a lokalizovali velké množství zbraní“, prozradila IDF.

Maglanská komanda se mimo jiné zmocnila velitelského centra šéfa zpravodajské služby palestinského Islámského džihádu a také základny Hamásu, kde zabavila zbraně, taktické vybavení včetně vysílaček a brýlí pro noční vidění a zpravodajské dokumenty.

Mezitím v centrální části Gazy vrtulník izraelského letectva zasáhl několik teroristů ukrývajících se v teroristických komplexech, zatímco vojáci na severu Gazy zabili několik teroristů a zabavili zbraně.

Při čtvrteční návštěvě hranic Gazy u příležitosti svátku Tu b’ševat, židovského „nového roku stromů“, premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že „prohloubíme kořeny v naší zemi a vykořeníme naše nepřátele“.

„Hamás nás přišel vykořenit, my vykořeníme je. Hamás nás přišel vyhladit; my vyhladíme je,“ řekl premiér vojákům a pozorovatelkám ze 414. praporu bojového zpravodajského sboru IDF, který byl zničen útoky teroristické skupiny 7. října.

„V den Tu b’Ševat, zde, vedle pásma Gazy, říkám co nejjasněji: Neexistuje žádná alternativa k prohloubení našich kořenů a neexistuje žádná náhrada za úplné vítězství nad našimi nepřáteli,“ dodal Netanjahu, když sázel strom na počest svátku a na památku padlých vojáků IDF.

„Nejdůležitější je, že budeme pokračovat v budování (zničených pohraničních) obcí v Gaze,“ dodal. „Zajistíme, aby prosperovaly, a to mnohem více než dříve, a jsme odhodláni dosáhnout úplného vítězství. Úplné vítězství znamená zlikvidovat Hamás a vrátit všechna naše rukojmí – od tohoto cíle neustoupíme.“

28.01.2024 06:04 Daniel Žingor240Zdroj: israel365news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.