Praha Jeruzalém

Pouze 5 % Izraelců uvedlo, že si myslí, že by po válce měla v Gaze vládnout Palestinská samospráva.

Autor: Vered Weiss, World Israel News, 6. února 2024

Podle průzkumu Institutu pro studium národní bezpečnosti (INSS) se 60 % Izraelců domnívá, že válka by měla pokračovat, dokud nebude Hamás zlikvidován, i kdyby to znamenalo, že se nevrátí všichni rukojmí.

Podle zpráv je současná patová situace v dohodě o rukojmích způsobena požadavkem vůdců Hamásu, aby se Izrael zavázal k trvalému příměří a úplnému stažení IDF z Gazy.

Izraelský premiér tuto podmínku odmítl a trvá na tom, že válka musí pokračovat, dokud Izrael nedosáhne „úplného vítězství“ nad Hamásem.

Na otázku, zda si myslí, že by Izrael měl přijmout podmínku Hamásu ukončit válku, aby si zajistil návrat rukojmích, odpovědělo 60 % respondentů, že by IDF měly pokračovat v boji a odmítnout dohodu o rukojmích, která by stanovila ukončení izraelských vojenských operací v Gaze.

Pokud jde o kontrolu pásma Gazy po válce, pouze 5 % Izraelců uvedlo, že by podle nich měla oblast ovládat Palestinská samospráva.

Nicméně 34 % Izraelců uvedlo, že by souhlasilo s vůdcem Palestinské autonomie, který by uznal Izrael a byl by podporován mezinárodní přítomností, ale 44 % by nesouhlasilo s tím, aby Palestinská autonomie vládla v Gaze, i kdyby byla reformována.

Bidenova administrativa vyzvala Izrael, aby akceptoval situaci, kdy by v Gaze měla vládnout „revitalizovaná“ Palestinská samospráva, Netanjahu tento scénář odmítl.

Důvěra izraelské veřejnosti v IDF je stále vysoká (86 %), ale nižší než na začátku války.

Pro srovnání, důvěra v policejní složky je 57 % a pouze 24 % Izraelců tvrdí, že důvěřuje vládě.

Počet Izraelců, kteří věří, že IDF vyhrají válku s Hamásem, se snížil z 92 % na začátku války na 78 %.

Roste také přesvědčení, že rozhodnutí izraelské vlády nevycházejí výhradně z bezpečnostních důvodů (64 %).

Na otázku, zda jsou rozhodnutí vlády týkající se rukojmích založena na objektivních a nikoli politických úvahách, 56 % respondentů nesouhlasilo.

07.02.2024 05:05 Daniel Žingor149Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    7. 2. 2024

    Odpovědět

    Myslím si, že moc rukojmí už nežije. Hlavně malé děti a nemocní tu příšernost nemohly dlouho vydržet..přál bych si, aby se jich domů vrátilo co nejvíce..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.