Praha Jeruzalém

Biden řekl novinářům, že se snaží dosáhnout trvalého zastavení bojů v Gaze: Spousta nevinných lidí má potíže a umírá. A to musí přestat.

Autor: Elad Benari 9. února 2024 3:33

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer prohlásil, že reakce Izraele v Gaze byla podle jeho slov „přehnaná“.

„Jsem toho názoru, jak víte, že postup reakce v Gaze, v pásmu Gazy, byl přehnaný,“ řekl novinářům v Bílém domě.

Biden dodal, že usilovně pracuje na tom, aby došlo k trvalému přerušení bojů a usnadnila se tak dohoda o propuštění rukojmích a vstupu další humanitární pomoci do pásma.

Prezident, který se dostal pod palbu kritiky kvůli výpadkům paměti, mimo jiné ve zprávě zvláštního právního zástupce Roberta Hura, který prověřoval Bidenovo nakládání s tajnými dokumenty, omylem označil egyptského prezidenta Abdela Fattáha as-Sísího za prezidenta Mexika.

„Původně mexický prezident – Sisi – nechtěl otevřít bránu, aby se dovnitř dostal humanitární materiál. Mluvil jsem s ním. Přesvědčil jsem ho, aby bránu otevřel. Mluvil jsem s Bibim, aby otevřel bránu na izraelské straně. Tvrdě, opravdu tvrdě jsem prosazoval, aby se do Gazy dostala humanitární pomoc. Je tam spousta nevinných lidí, kteří hladoví. Spousta nevinných lidí má potíže a umírá. A to musí přestat,“ řekl.

Biden rovněž poznamenal, že „nyní velmi tvrdě tlačí na to, aby se vyřešilo příměří s rukojmími“.

Bidenovy komentáře následovaly po poslední návštěvě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Izraeli, během níž se vyjádřil k reakci Hamásu na navrhovanou dohodu o rukojmích.

„Ačkoli jsou v reakci Hamásu některé jasné neúspěchy, myslíme si, že vytváří prostor pro dosažení dohody, a budeme na ní neúnavně pracovat, dokud jí nedosáhneme,“ řekl ministr zahraničí.

V úterý Hamás po několika dnech průtahů konečně poskytl katarské vládě svou odpověď na navrhovanou dohodu.

Jako podmínku pro jakoukoli dohodu Hamás požaduje úplné zastavení izraelských vojenských aktivit v Gaze, včetně jejího vzdušného prostoru.

Rukojmí, která by měla být v první fázi propuštěna, by byly ženy, děti, nemocní a staří lidé, výměnou za propuštění všech palestinských arabských žen, dětí a mužů starších 50 let, které Izrael v současnosti zadržuje.

Jedná se o doplnění přibližně 1 500 dalších palestinských arabských vězňů zadržovaných Izraelem, včetně 500 osob odsouzených za vraždu, které si odpykávají doživotní nebo dlouholeté tresty.

Navzdory všem podmínkám, které si Hamás pro dohodu stanovil, řekl vysoký představitel Bidenovy administrativy televizi NBC News, že reakce poskytnutá teroristickou organizací byla „obecně pozitivní“.

09.02.2024 05:25 Daniel Žingor159Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    9. 2. 2024

    Odpovědět

    Když 11. září 2001 spadly věže, šly USA do války s Afganistanem a byly tam 20 let. Stovky tisíc mrtvých, miliony migrantů. A to ce děje v pásmu Gazy je přehnané? No nevím asi jsem blbec, ale tot mi připadá jako schizofrenie.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.