Praha Jeruzalém

Americký prezident se obává, že se izraelský vůdce snaží zatáhnout Ameriku do širšího regionálního konfliktu, což by mu mohlo prohrát volby.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 5. února 2024

Americký prezident Joe Biden údajně v soukromých rozhovorech označil premiéra Benjamina Netanjahua za „zkur..ně špatného chlapa“ kvůli svému přesvědčení, že se izraelský vůdce snaží zatáhnout Američany do širšího středovýchodního konfliktu, což by ho mohlo připravit o listopadové volby, uvedl v neděli server Politico.

Podle zpravodajského webu se mnozí demokratičtí zákonodárci zlobí na Netanjahua za to, co válka proti Hamásu dělá s jejich šancemi, a chtějí, aby Bílý dům tlačil na Izrael, aby uzavřel trvalé příměří.

„Je to politická katastrofa,“ řekl Politicu jeden z demokratů ve Sněmovně reprezentantů, který se označil za proizraelského. „Základna je opravdu naštvaná – a nejsou to jen levičáci. Nikdy jsem neviděl takovou hloubku roztrpčení jako v souvislosti s touto otázkou Gazy. Bibi je mezi mnoha demokratickými voliči toxický a Biden se od něj musí distancovat – a to už včera.“

Na lednové večeři s téměř deseti kolegy ze své strany, kteří, jak zdůraznil, se všichni neshodují v ideologických otázkách, tento zákonodárce označil Netanjahua jeho přezdívkou a řekl: „Bylo to jednomyslné – že tato válka mezi Izraelem a Gazou musí okamžitě skončit a že Biden se musí Bibimu postavit.“

Kritici zdánlivě opomíjejí, že prezidentův pevný veřejný závazek vůči bezpečnosti Izraele byl zmírněn rostoucím tlakem na Jeruzalém ze strany všech navštěvujících představitelů administrativy – a zejména samotného Bidena při hovorech s Netanjahuem – aby exponenciálně zvýšil tok humanitární pomoci do Gazy a také aby přesunul válku na přesné pozemní údery s mnohem menšími silami.

Na vzestupu je také rétorika uznávající bolest obyčejných obyvatel Gazy.

„Musíme dbát na nesmírné a strašné utrpení palestinského lidu a reagovat na něj,“ řekl v neděli televizi ABC poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. „A to znamená tlačit na Izrael v otázkách souvisejících s humanitární pomocí, kterou jsme pomohli odblokovat a dostat do pásma Gazy.“

„Musí jí být mnohem více“ a tato otázka bude „hlavní prioritou“ při nadcházející návštěvě ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Izraeli, dodal.

Sám Biden na čtvrteční Národní modlitební snídani řekl, že se bude modlit za ty, „kteří jsou drženi jako rukojmí, bombardováni nebo vysídleni“, čímž postavil na stejnou úroveň všechny oběti nevyprovokované invaze Hamásu do Izraele ze 7. října, která vyvolala probíhající válku.

Ve většině států Unie mají jasnou většinu buď demokraté („modří“), nebo republikáni („červení“) a výsledek celostátního hlasování obvykle závisí na hrstce tzv. swing states. Michigan s početným arabsko-americkým obyvatelstvem, které je hluboce rozzlobeno americkou zaujatostí vůči Izraeli, když na sociálních sítích vidí jen utrpení Gazanů, je jedním z nich.

Další populací, která je podle průzkumu za průzkumem mnohem rovnoměrněji rozdělena ve svých sympatiích k Palestincům než všechny ostatní věkové skupiny, jsou mladí voliči. Pokud mnozí levicově orientovaní z jejich řad půjdou ve velkém počtu pro kandidáty třetích stran ze skupin, jako jsou Zelení nebo Libertariáni, jako protestní hlas, nebo zůstanou doma, mnozí demokraté se obávají, že by to mohlo pomoci zvrátit rovnováhu i v několika státech.

„Lidé nechápou, jak málo hlasů stačí (aby je získali kandidáti třetích stran),“ řekla Lis Smithová z Demokratické strany. „Vždyť tu jde o celé volby.“

Pokud jde o samotnou urážku, Bidenův mluvčí Andrew Bates ji přímo popřel: „Prezident to neřekl a ani by to neudělal.“ Dodal, že oba muži mají „desítky let trvající vztah, který je na veřejnosti i v soukromí uctivý“.

06.02.2024 05:00 Daniel Žingor208Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    6. 2. 2024

    Odpovědět

    Faktem je, že Biden bojuje o hodně a dění na Blízkém východě mu to neulehčuje..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.