Praha Jeruzalém

Írán v posledních letech méně spolupracuje s inspektory, což zvyšuje pravděpodobnost, že by země mohla vyvinout jaderný potenciál, aniž by byl odhalen.

Autor: Vered Weiss, World Israel News, 7. února 2024.

Podle Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost má Írán dostatek obohaceného uranu pro výrobu zbraní, aby mohl během jednoho týdne vyrobit jadernou bombu.

Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost zvýšil stupeň íránské hrozby na „extrémní nebezpečí“, což je nejvyšší ze šesti stupňů hodnocení poprvé od doby, kdy institut začal Írán v 90. letech sledovat.

Ve zprávě se uvádí, že „doba bodu zlomu íránské jaderné zbraně je od roku 2022 na nule,“ jinými slovy, „Írán má více než dost… vysoce obohaceného uranu (HEU) k přímé výrobě jaderné zbraně.“

Zpráva dále uvádí, že „(Írán) může prorazit a vyrobit dostatek obohaceného uranu pro výrobu jaderné zbraně za týden“.

Zpráva dále upřesňuje: „(Toho lze dosáhnout) použitím pouze části svého 60 % obohaceného uranu. Tento únik by mohl být pro inspektory obtížně rychle odhalitelný, pokud by Írán podnikl kroky ke zdržení přístupu inspektorů.“

Se zbytkem svých zásob uranu by Írán „mohl mít celkem dostatek uranu pro výrobu šesti zbraní za jeden měsíc a po pěti měsících výroby uranu pro výrobu zbraní by mohl mít dostatek pro dvanáct zbraní“.

Ačkoli uran není jedinou složkou potřebnou k výrobě jaderné bomby, je nejobtížnější ho získat, a pokud jde o výrobu jaderných zbraní, má Írán více než dostatečné zásoby obohaceného uranu pro výrobu zbraní, což ho staví do čela.

I když má Írán dostatek uranu na výrobu zbraně za týden, skutečná doba výroby zbraně a jejího nosiče je mnohem delší.

Nicméně institut uvádí, že pokud by Írán chtěl vyvinout jednoduchou hlavici dodávanou lodí nebo vozidlem, mohl by to zvládnout přibližně za šest měsíců.

Institut také upozorňuje, že Írán v posledních letech stále méně spolupracuje s inspektory, což zvyšuje pravděpodobnost, že by Írán mohl vyvinout jaderný potenciál, aniž by byl odhalen.

07.02.2024 05:24 Daniel Žingor266Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    7. 2. 2024

    Odpovědět

    Když jsem to před třemi lety tvrdil, že nic nemůže Írán zastavit aby si atomovku vyrobil, někde nevěřili, někde ano a někde jsem byl za trubku. Myslím si ale, že bez zkušebního testu který nelze utajit to nerisknou. Ale zde si nejsem jistý.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.