Praha Jeruzalém

Převoz rukojmích z Gazy je jedním z hlavních zájmů Izraele, tvrdí zpráva.

Od: All Israel News 20. února 2024

Izraelské obranné síly v úterý popřely tvrzení, že Izrael disponuje informacemi naznačujícími, že vůdce Hamásu Jahjá Sinvár a jeho bratr Muhammad uprchli z pásma Gazy tunely mezi Rafáhem a egyptským Sinajským poloostrovem.

IDF odmítla zprávy saúdského zpravodajského serveru Elaph a uvedla: „Neexistují žádné zpravodajské informace o tom, že by Jahjá Sinvár uprchl do Egypta.“

Internetové noviny se sídlem v Londýně citovaly izraelského bezpečnostního činitele, který tvrdil, že izraelská rozvědka má informace o tom, že vysocí představitelé Hamásu, včetně bratrů Sinwarových, uprchli do Egypta a že se Izrael obává, že s sebou vzali rukojmí.

Podle zprávy izraelská rozvědka monitorovala osm velkých tunelů, které spojují Rafáh na jihu pásma Gazy s egyptskou stranou hranice.

Tunely údajně sloužily k pašování vybavení, zbraní íránské výroby a raket do Gazy, jakož i k tranzitu teroristů Hamásu na výcvik do Libanonu a Íránu a mohly být také využívány vůdci Hamásu k útěku z pásma.

Izrael také vyšetřuje, jak novinář Al-Džazíry Ismail Abu Omar, který byl zraněn izraelskými leteckými údery v pásmu Gazy, unikl do Egypta a poté se dostal do Kataru, kde se nechal ošetřit.

Kromě své novinářské činnosti sloužil Abu Omar jako velitel praporu Hamásu v Chán Júnisu a 7. října se „hlásil“ z vnitřku izraelského území, prozradil minulou středu podplukovník Avichay Adraee, arabský mluvčí IDF.

Podle Elafa se Abú Omarovo jméno neobjevilo na seznamu egyptských úřadů, který v posledních dnech koordinoval odchod z pásma Gazy.

Zprávy přišly poté, co izraelský ministr obrany Yoav Gallant v neděli prohlásil, že Sinwar již nějakou dobu není v kontaktu s vnějším světem a že „Hamás hledá za Sinwara náhradu“.

„Odnož Hamásu v Gaze nereaguje. Není s kým mluvit jako s vedením na místě a vnější vedení hledá vnitřní vedení. Chci říci, že se hledá, kdo bude Gazu řídit, neexistuje žádná strana, která by (Gazu) řídila, a žádná strana, která by fungovala,“ prohlásil Gallant.

Bezpečnostní instituce v Izraeli uvedly, že mezi vedením Hamásu v Gaze, které vede Jahjá Sinvár, a vedením Hamásu v zahraničí existuje naprosté odloučení a nedostatek komunikace, což sabotuje jednání o propuštění rukojmích.

22.02.2024 05:10 Daniel Žingor214Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.