Praha Jeruzalém

Premiér Netanjahu předložil vládě svůj návrh „dne po Hamásu“, který zahrnuje uzavření UNRWA a úplnou demilitarizaci Gazy.

Autor: Hezki Baruch 23. února 2024 1:56

Premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek večer předložil ke schválení politicko-bezpečnostnímu kabinetu svůj návrh na „den po Hamásu“.

„Premiérův zásadní dokument odráží širokou veřejnou akceptaci cílů války a civilní alternativy k vládě Hamásu v pásmu Gazy,“ uvedl premiérův úřad.

Zásady plánu premiéra Benjamina Netanjahua na den po Hamasu:

V bezprostředním časovém horizontu: IDF budepokračovat ve válce, dokud nebude dosaženo jejích cílů: Zničení vojenského potenciálu a vládní infrastruktury Hamásu a Islámského džihádu, navrácení rukojmích a zabránění hrozbě z pásma Gazy na delší dobu.

V mezidobí:

Na bezpečnostní úrovni – Izrael zachová operativní svobodu činnosti v celém pásmu Gazy bez časového omezení za účelem zabránění obnovení terorismu a zmaření hrozeb z Gazy.

Bezpečnostní zóna zřízená v pásmu Gazy v oblasti hraničící s Izraelem bude existovat tak dlouho, dokud bude existovat její bezpečnostní potřeba.

Izrael bude udržovat „jižní uzávěru“ na hranici mezi Gazou a Egyptem, aby zabránil opětovnému zesílení teroristických živlů v pásmu Gazy. „Jižní uzávěra“ bude v co největší míře fungovat ve spolupráci s Egyptem a za pomoci USA a bude založena na opatřeních, která zabrání pašování z Egypta, a to jak podzemnímu, tak nadzemnímu, včetně přechodu Rafáh.

Izrael bude mít bezpečnostní kontrolu nad celou oblastí západně od Jordánska, včetně okolí Gazy, aby zabránil posílení teroristických elementů v Judeji, Samaří a pásmu Gazy a zmařil hrozby vůči Izraeli.

V pásmu Gazy dojde k úplné demilitarizaci veškerých vojenských kapacit nad rámec toho, co je nezbytné pro potřeby udržování veřejného pořádku. Odpovědnost za realizaci tohoto cíle a dohled nad jeho existencí v dohledné budoucnosti nese Izrael.

Na civilní úrovni – civilní správa a odpovědnost za veřejný pořádek v pásmu Gazy bude v maximální možné míře založena na místních úřednících se zkušenostmi v oblasti správy. Tyto místní subjekty nebudou ztotožňovány se zeměmi nebo subjekty, které podporují terorismus, a nebudou od nich dostávat žádné platby.

Ve všech náboženských, vzdělávacích a sociálních institucích v pásmu Gazy bude podporován komplexní program deradikalizace, a to pokud možno za účasti a pomoci arabských zemí, které mají zkušenosti s podporou deradikalizace na svém území.

Izrael bude usilovat o zrušení agentury UNRWA, jejíž pracovníci se podíleli na masakru 7. října a jejíž školy vychovávají k terorismu a zničení Izraele. Izrael bude usilovat o ukončení činnosti UNRWA v pásmu Gazy a nahradí ji odpovědnými mezinárodními humanitárními agenturami.

Obnova pásma bude možná až po dokončení demilitarizace a zahájení procesu deradikalizace. Programy obnovy budou financovány a vedeny zeměmi, které jsou pro Izrael přijatelné.

V dlouhodobém horizontu:

Izrael otevřeně odmítá mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s palestinskými Araby. Takového ujednání bude dosaženo pouze přímým jednáním mezi stranami bez předběžných podmínek.

Izrael bude i nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu. Takové uznání by po masakru ze 7. října poskytlo obrovskou bezprecedentní odměnu terorismu a zabránilo by jakémukoli budoucímu mírovému urovnání.

23.02.2024 05:17 Daniel Žingor257Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

8 komentářů

 1. Štěpán Zemek

  23. 2. 2024

  Odpovědět

  Já mám obavy, že Izrael bude v pásmu Gazy považován poněkud oprávněně za okupační mocnost. A jím dosazená civilní správa bude za kolaborantskou. A tím pádem bude čelit atentátům zrovna tak, jako uniformované jednotky IDF. Bude to velice nejednoduchá situace.

  • Daniel Žingor

   24. 2. 2024

   Odpovědět

   To je samozřejmě pravda. Izrael je schopen ze své strany pouze minimalizovat dopady terorismu a maximalizovat svoji ochranu vojenskou silou - na druhé straně nemá partnera, který by stál o mír s ním - tudíž je to tak.

  • Zdeněk Hanák

   24. 2. 2024

   Odpovědět

   Proč by měl být Israel považován za okupační mocnost oprávněně? Israel je ten který ukázal dobrou vůli a předal Gazu palestincům a výsledek byl útok Hamasu 7.10.2023. Israel je ten, který je napadený a který se brání a ta opatření musí udělat, pro bezpečnost Israele je to nezbytnost. Ano ve světě bude vnímán jako okupační mocnost, ale neoprávněně.

   • Daniel Žingor

    24. 2. 2024

    Odpovědět

    Ano - souhlas.

   • Štěpán Zemek

    25. 2. 2024

    Odpovědět

    Já nezpochybňuji dobrou vůli Izraele a jsou mi jasné důvody vstupu do Gazy. Ale v Gaze byla prostě nějaká legální samospráva a ta bude nahrazena silou za jinou. A neřešme kvalitu té samosprávy, byla prostě Arabů. Nová, Izraelem dosazená prostě za kolaborantskou považována bude, zrovna tak, jako Izrael bude považován za okupační mocnost. Koneckonců za tu je považován Araby na celém území Izraele. Ale v té Gaze, kam vstoupil násilně (nebavme se o důvodech, měl na to právo), tam to prostě bude jiné. Rusové by to řešili transferem obyvatel, v tom mají zkušenosti. To si ale Izraelci nemohou dovolit, těm je světové mínění ochotno tolerovat jedině rituální sebevraždu.

    • Petr Moravec

     26. 2. 2024

     Odpovědět

     Okupační neokupační, Izrael tam nebude proto, aby ho měli Gazani-Palestinci rádi, ale aby chránil svůj lid. Bude to pro něj nepříjemné, ale nezbytné. A co se týče atentátů - myslím, že Shin Bet má zkušenosti, jak je časem postupně eliminovat. Plán, který předložil kabinet je to, co musí IL zcela jistě udělat teď a v nejbližších, následujících měsících. Co bude pak - z dlouhodobého hlediska - to nikdo neví...

 2. Jaromír Vykoukal

  23. 2. 2024

  Odpovědět

  TO se mi líbí...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.