Praha Jeruzalém

Netanjahu po rozhovoru s Bidenem reaguje na zprávy, že americká administrativa plánuje zřízení palestinského státu: Izrael bude i nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu.

Autor: Elad Benari 16. února 2024 1:29

Premiér Benjamin Netanjahu se ve čtvrtek večer vyjádřil ke zprávám, že Bidenova administrativa a několik arabských zemí prosazují plán na zřízení palestinského státu.

„Na zasedání vlády jsem objasnil svůj postoj k nedávným řečem o vnucení palestinského státu Izraeli,“ řekl Netanjahu.

„Můj postoj je shrnut v následujících dvou větách: 1. Izrael naprosto odmítá mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s Palestinci. Takového urovnání bude dosaženo pouze přímým jednáním mezi stranami bez předběžných podmínek,“ dodal.

„2. Izrael bude i nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu. Takové uznání po masakru ze 7. října by poskytlo obrovskou bezprecedentní odměnu terorismu a zabránilo by jakémukoli budoucímu mírovému urovnání,“ uvedl premiér.

Netanjahuovy komentáře následovaly po zprávě deníku The Washington Post, podle níž Bidenova administrativa spolu s několika arabskými zeměmi rychle prosazuje plán časového harmonogramu vytvoření palestinského státu den po skončení války v Gaze.

Podle plánu, který deník Post označil za „komplexní plán pro dlouhodobý mír mezi Izraelem a Palestinci“, by mohl být harmonogram vzniku „Palestiny“ oznámen během několika příštích týdnů.

Plán postupuje rychle vzhledem k navrhovanému dočasnému zastavení palby navrženému v dohodách o výměně vězňů, které byly předloženy k jednání.

Ministr financí Bezalel Smotrich v reakci na zprávu uvedl, že „v žádném případě nebudeme souhlasit s tímto plánem, který v podstatě říká, že Palestinci si zaslouží odměnu za strašný masakr, který nám způsobili: Palestinský stát s Jeruzalémem jako hlavním městem. Poselstvím je, že se velmi dobře vyplácí masakrovat občany Izraele. Palestinský stát je pro Stát Izrael existenční hrozbou, jak se ukázalo 7. října. Kfar Saba nebude Kfar Aza.“

„Dnes budu na zasedání politicko-bezpečnostního kabinetu požadovat jasné a jednoznačné rozhodnutí, které by konstatovalo, že Izrael je proti vzniku palestinského státu a uvalení sankcí na více než půl milionu obyvatel Judeje a Samaří. Očekávám jasnou podporu premiéra Netanjahua, Bennyho Gantze, Gadiho Eisenkota a všech ministrů,“ dodal.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir prohlásil, že „záměr USA spolu s dalšími arabskými zeměmi vytvořit vedle Státu Izrael teroristický stát je halucinací a je součástí chybné představy, že na druhé straně je partner pro mír. Po 7. říjnu je nad slunce jasnější, že jim stát nesmí být poskytnut. Dokud budeme ve vládě, palestinský stát nevznikne.“

Netanjahuovo upřesnění následovalo po jeho čtvrtečním večerním rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem, jejich druhém v tomto týdnu.

Úřad premiéra v prohlášení uvedl, že rozhovor trval asi 40 minut.

Rozhovor se týkal jednání o dohodě o propuštění rukojmích, pokračování bojů v Gaze a možné izraelské operace v Rafáhu a požadavku USA, aby byl umožněn vstup humanitární pomoci do pásma Gazy.

18.02.2024 04:40 Daniel Žingor200Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Petr Moravec

    20. 2. 2024

    Odpovědět

    Požadovat vytvoření pal.státu teď, po masakru, který Hamás předvedl a drtivá většina palestinců podpořila, je od Bidena a jeho administrativy zvrácenost, svědčící buď o jeho nepříčetnosti nebo naprostém morálním úpadku. Těžko říci, co je horší...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.