Praha Jeruzalém

„UNRWA nemá důvod existovat,“ říká Ayelet Sameranová.

Od: All Israel News 27. února 2024

V pondělí uspořádala UN Watch, organizace pro lidská práva se sídlem ve švýcarské Ženevě, která monitoruje jednání Organizace spojených národů, summit s cílem ukončit činnost UNRWA a najít alternativní řešení rozvojové pomoci bez terorismu.

Mezi účastníky summitu byla i matka Yonatana Samerana, který byl 7. října zabit teroristy z Hamásu na hudebním festivalu Supernova. Sameranovo tělo unesl do Gazy pracovník UNRWA.

„Ptáte se mě, proč je třeba UNRWA nahradit? Pracovník UNRWA unesl mého syna,“ řekla Ayelet Samerano na summitu. „Sociální pracovník takzvané humanitární organizace unesl mého syna. Jak může někdo pracující pro organizaci, která tvrdí, že koná dobro v tomto světě, udělat něco tak krutého a nelidského? Jak může OSN platit tomuto muži, který vláčel bezvládné tělo mého syna po zemi a pak ho vzal, dokud mělo svou cenu, zpět do Gazy? Kolik dalších životů bylo zničeno tím, že tento člověk táhl mého syna, jako by ani nebyl člověk, do auta UNRWA? Jsou tam nějací další rukojmí, které zaměstnanci OSN drží i v době, kdy spolu právě mluvíme? Drží OSN mého syna? Víte, kde je? Přiveďte mi ho zpátky.“

Ayelet Sameranová se dožadovala rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem, který se v Ženevě účastnil 55. zasedání Rady OSN pro lidská práva.

„Pane Guterresi, podívejte se mi do očí a hned mi odpovězte, kde je můj syn? Přiveďte ho zpátky domů. Jste hned vedle. Máte možnost se mnou mluvit a říct mi, co se stalo s mým synem. Nejsem vyšetřovatel a nemohu na tyto otázky odpovědět. Jsem jen matka, která přišla o to nejcennější na světě. Proto tu dnes před vámi stojím a žádám odpovědi na otázky týkající se mého syna. Již máme důkaz, že se teroristického útoku ze 7. října zúčastnilo nejméně 42 zaměstnanců UNRWA – pro mě existuje pouze jedno rozhodnutí: UNRWA nemá důvod existovat.“

Záznam z bezpečnostní kamery, na němž je zachycen sociální pracovník UNRWA, pravděpodobně Faisal Ali Mussalem al-Naami, jak vleče Sameranovo tělo, byl na summitu promítnut a je součástí důkazů, které Izrael zveřejnil již dříve v únoru, kdy izraelský ministr obrany Yoav Gallant odhalil totožnost 12 pracovníků UNRWA, kteří se údajně aktivně podíleli na masakru ze 7. října. Kromě toho se předpokládá, že dalších 30 pracovníků UNWRA při masakru asistovalo, zatímco více než 1 500 pracovníků je údajně napojeno na Hamás a palestinský Islámský džihád.

Izrael vyzval k tomu, aby UNRWA nebyla financována a byla nahrazena legitimními humanitárními agenturami. Vyzval rovněž k odstoupení nebo odvolání jejího vedení a k vyšetření jejích vazeb na Hamás.

Summitu UN Watch se zúčastnila řada evropských politiků, mimo jiné z Belgie, Francie, Itálie a Švédska, kanadští poslanci, jeden americký kongresman a také bývalý vyslanec pro Blízký východ Dennis Ross, baronka Ruth Deechová ze Sněmovny lordů Spojeného království a bývalý generální poradce UNRWA James G. Lindsay.

28.02.2024 05:44 Daniel Žingor434Zdroj: All Israel news

2 komentáře

 1. Karel Pittner

  24. 3. 2024

  Odpovědět

  Pozoruji, že zvířecí smečky, stáda mají větší pořádek ve svém žití než naše slavná lidská populace. Kde je asi chyba ? Přeci lidstvo nemůže být nestranným pozorovatelem zločinů a dělat , že se zase tolik nestalo. Je nemyslitelné, aby se pracovníci UNRWA podíleli na zločinech proti lidskosti. Za další, není možné ,aby se z peněz určených jako humanitární pomoc stavěli tunely pro teroristické účely. Existuje vůbec člověk, sdružení které v tom udělá pořádek?

 2. Jaromír Vykoukal

  28. 2. 2024

  Odpovědět

  Šéf OSN je hajzík a do očí se jí nepodívá. Ale možná jí vzkáže, že nemá řešit svého syna ale humanitární katastrofu chudáků Palestinců.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.