Praha Jeruzalém

Arabská média informují, že Hamás dal souhlas k tomu, aby po válce v Gaze vládla nová vláda.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 25. února 2024.

Arabská média v neděli informovala, že již tento týden může být vytvořena nová, technokratická palestinská vláda, která by po válce mohla řídit Gazu i území Palestinské samosprávy (PA) v Judeji a Samaří.

Sky News Arabia citovala palestinské zdroje, které uvedly, že současná vláda premiéra Mohammeda Štajeha by mohla odstoupit do úterý poté, co Hamás minulý týden naznačil, že dá souhlas k tomu, aby sjednocenou Palestinskou samosprávu včetně pásma Gazy spravovala skupina odborníků bez vazby na jakoukoli palestinskou politickou stranu.

Po uplynutí blíže neurčeného „přechodného“ období by se pak konaly volby, uvedl mediální web.

Místopředseda politického byra Hamásu Músa abú Marzúk ve čtvrtek pro televizní stanici spojenou s Abbásovým rivalem Muhammadem Dahlanem uvedl, že Hamás je pro technokratickou vládu, která by spravovala Gazu, jakmile skončí jím vyvolaná válka s Izraelem.

Saúdská zpravodajská stanice Al-Arabíja uvedla, že v čele vlády by měl stát Dr. Mohammad Mustafa, současný předseda Palestinského investičního fondu.

Nelze však říci, že by byl bez politických vazeb.

Ačkoli je Mustafa nominálně nezávislým členem výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny, je důvěrníkem předsedy Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Působí také jako Abbásův hlavní ekonomický poradce a v letech 2013-2014 dokonce zastával funkci místopředsedy vlády Palestinské autonomie.

Mustafa má sice rozsáhlé finanční zkušenosti, získal doktorát z ekonomie a managementu na Georgetownské univerzitě, má za sebou 15 let práce ve Světové bance a také dvouleté působení ve funkci ekonomického poradce vlád Kuvajtu a Saúdské Arábie.

Jako místopředseda vlády byl také jmenován šéfem komise Palestinské samosprávy pro rekonstrukci pásma Gazy po vyvolání operace Lité olovo Hamásem v roce 2014.

Navzdory těmto zprávám citoval jeruzalémský deník Al-Kuds nejmenovaný zdroj blízký prezidentovi Palestinské autonomie, který uvedl, že „žádná nová vláda nebude ustavena“.

Premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že Izrael nedovolí, aby Gazu řídila Palestinská samospráva, vzhledem k její podpoře terorismu a odmítnutí odsoudit masakr 1 200 lidí, převážně civilistů, který Hamás provedl 7. října, a další únos 253 lidí, z nichž 134 je stále drženo v zajetí v pásmu Gazy.

Bidenova administrativa je velmi nakloněna tomu, aby pásmo Gazy převzala „rehabilitovaná a revidovaná“ palestinská vláda v rámci definovaného plánu, na němž pracuje společně s dalšími zeměmi a jehož cílem je vytvoření palestinského státu po skončení války.

Tento krok by šel proti naprosté většině obyvatel Izraele, kteří nevěří, že by palestinský stát byl ochoten žít v míru s židovským státem. Tento názor se projevil minulý týden při hlasování v Knesetu, kde bylo jednostranné zavedení palestinského státu zamítnuto poměrem hlasů 99:11.

26.02.2024 05:20 Daniel Žingor194Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  26. 2. 2024

  Odpovědět

  Nevím proč ale mám pocit že je to jen troik pro lepší pozici při jednáních a ukázka vstřícnosti tak jak to mají OSN a EU rády... nevěřím tomu, že by se jen tak vzdali koryt.

  • Petr Moravec

   26. 2. 2024

   Odpovědět

   Je to trik a domluvený předem. Jeho účelem je zvýšit tlak - říci podívejte se, vždyť ti palestinci spolupracují, to jen Netanjahu a jeho vláda je proti pokroku, proti MÍRU ! Úplně stejné, jako to bylo v měsících před zářím 1938 u nás. Pak následoval Mnichov...válka...holokaust.

   • Andrea

    27. 2. 2024

    Odpovědět

    toto je ale veľmi desivá pravda, čo píšete...je to pasca pre Izrael. a USA nie sú priateľmi Izraela.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.