Praha Jeruzalém

Zhruba od roku 2006 si IDF uvědomovala, že většina jejich bojů bude probíhat ve městech…

Od: All Israel News, 16. února 2024

Tento scénář mohl být naplněn náročnou vojenskou schopností – „zasíťovanému“ válečnému stroji, jenž spojuje velitele pozemních bojů s větší zpravodajskou jednotkou a umožňuje mu přivolat útoky ze vzduchu i z moře, aby se vypořádal s vojenskými hrozbami.

V posledních bojích v pásmu Gazy působili jako virtuální „andělé strážní“ záložníci z bezpilotní jednotky IDF Sky Rider, v níž slouží vedle svých mužských kolegů i mnoho žen. Díky obsluze bezpilotních letounů poskytla jednotka zesnulému podplukovníkovi Tomeru Grinbergovi, veliteli 13. praporu Golani, „oko na obloze“. To mu umožnilo přivolat leteckou a námořní podporu, která zlikvidovala protivníkovy síly pouhých několik minut po jejich identifikaci.

Když Grinberg během velké městské bitvy v severním Pásmu Gazy požádal rádiem o pomoc, čtyři mladé vojákyně sloužící v jednotce bezpilotních letounů IDF okamžitě zareagovaly. Dvě hodiny naváděly prapor a chránily ho před nepřátelskou palbou. Jednotka Sky Rider používá bezpilotní letouny Skylark, které v reálném čase poskytují obraz o situaci na zemi. Podle situace pak může využít bojové vrtulníky či dělostřelectvo nebo nasadit další vojáky.

Když se teroristé z Hamásu pokusili přepadnout obrněné transportéry praporu protitankovými zbraněmi a RPG, podařilo se čtyřem mladým členům týmu Gaon informovat jednotky Golani o umístění palby protivníka, v důsledku čehož teroristé v chaosu utekli. Mezitím se izraelským vojákům podařilo z boje vyváznout bez vážnějších zranění. Tým Gaon se ukázal být očima a štítem bojových jednotek.

Potřeba vycvičených bojovníků proti palestinské teroristické hrozbě je tak velká, že jsou povoláváni záložníci a nasazováni do nejprudších bojů bez ohledu na pohlaví, přestože mnoho rabínů v Izraeli je stále proti nasazování žen v bojových jednotkách.

Štábní seržantka R., členka týmu, vypráví o svém překvapení nad tím, jak snadno byla zařazena do boje, a říká: „Bylo mi jasné, že budeme povolány, ale přesto mě přístup k vojákyním v této válce překvapil.“

Třiadvacetiletá vojákyně řekla deníku Israel Today, že po útoku 7. října okamžitě kontaktovala svou jednotku a požádala o zařazení do záložní služby. O dva dny později už byla na jihu. „Překvapilo mě, že nás vzali na jih a že některé bojovnice vstoupily do pásma Gazy,“ řekla.

„Nejdřív jsme si mysleli, že přivezou jen mužské týmy, ale ženy tu byly po celou dobu této války. A to, že jsme dokázaly splnit rozkazy, ukazuje, že zvládneme všechno.“

Před současnou válkou byly ženy přiděleny ke zpravodajské práci na hranicích Gazy. Mnohé z nich se podílely na podávání zpráv o hrozbách ze strany Hamásu a dalších teroristických skupin v pásmu. Ženy-vojákyně byly také přiděleny k jednotkám ostrahy hranic a bohužel mnohé z nich byly zabity nebo vzaty jako rukojmí během brutálního útoku Hamásu 7. října. Ve stejné době byla ženská posádka tanku, která střežila jižní hranici, povolána k obraně kibucu Holit.

Prolomení brány kibucu, kterou drželi teroristé, první ženské tankové posádky v izraelské – a pravděpodobně i světové – historii, které se zapojily do boje, tvořilo prvotní reakci IDF, která byla onoho šabatového rána na Simchat Tóru přistižena se spuštěnými kalhotami. Tyto dívky během 17 hodin boje zlikvidovaly více než 50 teroristů.

Nakonec byly nasazeny tři tanky, každý s výhradně ženskou posádkou. Aby se ze základny dostaly do bojové zóny, musely se svými tanky sjet na veřejné silnice, což se jim úspěšně podařilo. Měly zásadní význam pro zastavení přílivu teroristů, kteří by se rozšířili ještě více na jih. Vojáci je zpočátku zastavovali u hraničního plotu, stříleli po nich ze stromů i na zemi a zabili desítky teroristů, včetně protitankových posádek a skupin obsluhujících RPG. Občas se jim podařilo přejet je tanky.

Ženy jsou v Gaze využívány také v jednotkách K-9 zvaných „Oketz“, což hebrejsky znamená „žihadlo“, s vycvičenými psy, kteří vstupují do tunelů Hamásu a vyčmuchávají nástražné výbušné systémy, bomby a další zbraně, stejně jako vyhledávají úkryty a léčky teroristů.

Tito skvěle vycvičení psi odhalili bomby ukryté agenty Hamásu v nemocnicích po celém pásmu Gazy, včetně nemocnic v Turecku, Rantisi a Šifa. Obecně Oketz našel zbraně Hamásu ukryté na různých místech, od lékařských přístrojů po skříňky s léky a postele pacientů.

Dvě třetiny personálu záchranné a výcvikové brigády velitelství IDF na domácí frontě tvoří ženy.

„V současné době je v rámci pásma jménem Velitelství domácí fronty 40 % žen, které se dělí o povinnosti v misi s muži po svém boku,“ vysvětlil velitel brigády.

Bojovnice se připojily k bojovým týmům a společně operovaly v oblasti uprchlického tábora Al-Shati – jedné z ústředních bašt Hamásu v pásmu Gazy.

V době, kdy se rabíni a politici přou o roli žen v Izraelských obranných silách, převzala loni v červenci velení elitní jednotky Sky Riders dělostřeleckého sboru první ženská velitelka IDF, podplukovnice Reut Rettig-Weissová.

Rettigová-Weissová nyní vede jednotku k větším úspěchům, protože získala dva nové typy bezpilotních letounů, které mají zajistit delší dobu letu a kvalitnější možnosti shromažďování zpravodajských informací.

18.02.2024 04:41 Daniel Žingor228Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.