Praha Jeruzalém

Bývalý velvyslanec USA v Izraeli vyčítá Bidenově administrativě hlasování v OSN a tvrdí, že šéf Hamásu „slaví v Teheránu“.

Autor: David Rosenberg, World Israel News, 27. března 2024

Bývalý velvyslanec USA v Izraeli David Friedman pranýřoval Bidenovu administrativu a Demokratickou stranu za to, že americká mise při OSN odmítla uplatnit americké veto a zablokovat tak rezoluci Rady bezpečnosti požadující okamžité příměří v pásmu Gazy.

V rozhovoru pro Ynet, který byl zveřejněn ve středu, Friedman uvedl, že rezoluce OSN by měla „velmi vážný“ dopad na snahy Izraele dosáhnout dohody s Hamásem o rukojmích.

„Je zřejmé, že to značně ztěžuje vyjednávání s nimi o čemkoli, co se týče rukojmích. Víte, v Izraeli jsou lidé, kteří Bidenovu administrativu tvrdě kritizují a ptají se, zda je spojenectví mezi Izraelem a USA stále pevné.“

Friedman si posteskl, že Ismail Haníja, exilový předseda Hamásu, pravděpodobně oslavuje rezoluci z tohoto týdne jako vítězství.

„Myslím, že skutečnost, že Ismail Haníja byl dnes v Teheránu a oslavoval rezoluci OSN, vypovídá o tom, že se Hamás cítí sebevědomě. Myslí si, že mohou válku přežít.“

„Víte, kdo tomu ze všech lidí naslouchá nejpozorněji? Jáhja Sinvár z Hamásu. Ten to slyší a říká: „Podívejte se, co jsem udělal. Zničil jsem vztahy mezi Izraelem a Amerikou. Podkopal jsem zvoleného vůdce židovského státu. Přivedl jsem Ameriku do bodu třenic s Izraelem, a to ze mě dělá vítěze,“ řekl Friedman v úterý v samostatném rozhovoru pro Newsmax.

Friedman se ve své kritice neomezil jen na Bílý dům, ale kritizoval i chování demokratů v Kongresu, včetně vysokých stranických představitelů, jako je vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

„Byla to zrada Izraele, a to nejen ze strany Bidena, ale ze strany Demokratické strany,“ řekl Friedman v rozhovoru pro Ynet. „Myslím tím, že to začalo u Bernieho Sanderse, pak se to přesunulo k Chucku Schumerovi a nyní i k Bidenově administrativě. Chci říct, že je to velmi skličující a zklamávající.“

„Ať už existují jakékoli rozdíly ohledně strategie Izraele a Ameriky, válka je složitá a lidé mohou nesouhlasit, ale měly by se řešit soukromě, zejména ne s OSN, která nikdy nebyla přítelem Izraele.“

28.03.2024 05:00 Daniel Žingor166Zdroj: World Israel News

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    8. 4. 2024

    Odpovědět

    Bohužel, jelikož BIden chce být znovu prezidentem, klidně hodí IZrael přes palubu. Prostě hodí a nebude se ničím trápit.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.