Praha Jeruzalém

IDF bojuje o dosažení několika cílů před možným ramadánovým příměřím.

Od: All Israel News  25. února 2024

Úspěchy na bojišti jsou rozhodující pákou pro nátlak na Hamás, aby propustil izraelské rukojmí, uvedl náčelník generálního štábu IDF genpor. Herzi Halevi řekl vojákům, když izraelské jednotky o víkendu pokračovaly v bojích v celém pásmu Gazy.

Během sobotního vyhodnocení situace v severní části pásma Gazy Halevi vojákům řekl, že jejich úsilí poskytuje Izraeli výhodu v probíhajících jednáních o dosažení dohody s Hamásem o rukojmích.

„Vaše úspěchy – další prapor, který likvidujete, další podzemní infrastruktura, další čtvrť, kde je infrastruktura zničena a obyvatelstvo se evakuuje do bezpečných prostor – to vše nás, jak pevně doufám, tlačí k dosažení propuštění unesených. To je smyslem této války,“ řekl Halevi.

„Bojové úsilí je tou nejúčinnější akcí, která pomáhá vyjednávajícím k propuštění rukojmích… To je páka, kterou na Hamás působíme. A děláte to velmi dobře,“ dodal Halevi.

Vzhledem k tomu, že Izrael postupuje v jednáních o dosažení dohody s Hamásem před začátkem muslimského svatého měsíce ramadánu 10. března, pociťují prý IDF tlak na dosažení svých cílů před tímto termínem.

V neděli izraelský Channel 12 news informoval, že několik cílů, které si IDF stanovily, ještě nebylo splněno, mimo jiné: dokončení zničení infrastruktury Hamásu včetně jeho raketového komplexu; shromáždění více zpravodajských informací dosažením určitých cílů Hamásu; lokalizace skrytých úkrytů zbraní a eliminace skrytých teroristických oddílů.

Hon na nejvyššího představitele Hamásu Jahjá Sinvara bude rovněž pokračovat až do poslední chvíle před možným příměřím, dodává zpráva Channel 12 news.

Výše uvedené cíle by IDF umožnily zachovat úspěchy, kterých již dosáhly v případě příměří, které by mohlo trvat šest týdnů nebo déle.

Halevi mezitím ujistil politickou elitu, že příměří by nepoškodilo schopnost IDF vrátit se do boje, kdykoli by to bylo zapotřebí, a dokonce by jí mohlo pomoci.

Šéf armády označil současnou fázi bojů za „prohlubování úspěchů“ a poznamenal, že IDF se vrací do oblastí, kde již manévrovaly, vybaveny lepšími zpravodajskými informacemi, aby zcela vykořenily operativce Hamásu a zbavily oblast veškeré zbývající teroristické infrastruktury.

To platí zejména pro severní pásmo Gazy, kde Izrael zahájil pozemní invazi zhruba před třemi měsíci a minulý týden zahájil rozsáhlou operaci ve čtvrti Zeitoun ve městě Gaza, aby ji připravil na pilotní projekt místní samosprávy.

Během probíhající operace vojáci bojové skupiny 162. divize brigády Nahal lokalizovali zbraně a zničili raketové komplexy v Zeitounu, uvedly IDF ve své poslední válečné aktualizaci.

Vojáci divize Gaza bojující v oblasti Šatí, rovněž v severní části pásma Gazy, identifikovali teroristickou buňku provozující bezpilotní letoun a navedli izraelský letoun k úderu a likvidaci teroristů.

O víkendu pokračovaly boje v centrální části Gazy, kde vojáci brigády Nahal během posledního dne zlikvidovali řadu teroristů.

Chán Júnis v jižní části pásma je stále ohniskem bojů, přestože IDF minulý týden stáhly z oblasti svou poslední brigádu aktivních záloh.

Od včerejška izraelští vojáci zatkli několik teroristů, kteří se pokusili o útěk tím, že předstírali, že jsou gazanští civilisté, kteří oblast evakuují jako uprchlíci.

Několik teroristů bylo zlikvidováno a při náletech jednotek 7. brigády a bojové skupiny brigády Givati byly lokalizovány skrýše zbraní. Našli ukryté zbraně, včetně odstřelovačských pušek, pušky typu Kalašnikov, granátů a munice.

IDF rovněž uvedla, že izraelské letectvo (IAF) provedlo několik náletů na území pásma Gazy a zničilo několik cílů vzdušných sil Hamásu.

Mezi napadenými cíli bylo i několik odpalovacích stanovišť určených pro raketovou palbu směrem na izraelské území.

Podle armádního rozhlasu IAF rovněž zasáhly cíle neobvykle blízko egyptské hranice, včetně šachty pašeráckého tunelu poblíž hranice a muničního skladu Hamásu umístěného poblíž Filadelfského koridoru vedoucího podél hranice mezi Gazou a Egyptem.

O víkendu IDF oznámila smrt dvou vojáků, kteří padli během bojů s teroristy, čímž se počet obětí pozemní operace zvýšil na 240.

Padlými vojáky byli rotný Ido Eli Zrihen (20) z Jeruzaléma a rotná Nerya Belete (21) ze Šavei Šomron.

Oba sloužili v brigádě Givati a byli zabiti v bojích v jižním pásmu Gazy.

24.03.2024 05:37 Daniel Žingor161Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.