Praha Jeruzalém

Hamas obviňuje IDF z masakru poté, co izraelské jednotky zahájily palbu na dav spěchající k nákladním vozům s humanitární pomocí a bylo prokázáno, že většina zranění byla způsobena v důsledku tlačenice.

Autor: David Rosenberg, World Israel News, 29. února 2024

Více než sto obyvatel Gazy bylo ve čtvrtek brzy ráno zabito při tlačenici směrem k nákladním vozům s humanitární pomocí v severní části pásma Gazy.

Podle leteckých záběrů, které ve čtvrtek zveřejnila IDF, se tisíce Gazanů kolem čtvrté hodiny ranní vrhly směrem k přibližně třiceti nákladním vozům s humanitární pomocí, které projely kontrolním stanovištěm IDF a blížily se ke čtvrti Rimal ve městě Gaza.

Když se davy lidí hrnuly k nákladním vozům, které rozvážely potraviny obyvatelům, stovky Gazanů se ocitly v tlačenici a byly rozdrceny. K tlačenici došlo na ulici Al-Rashid v oblasti Sheikh Ijlin jihozápadně od města Gaza, když se nákladní auta blížila k Rimalu.

Při samostatném incidentu na severu, jen kousek od čtvrti Rimal, ozbrojenci zahájili palbu na další konvoj s humanitární pomocí, donutili ho zastavit a umožnili mu rabování.

Na střelbu reagovaly jednotky IDF operující ve vzduchu, které střílely na nohy Gazanů, kteří se přiblížili k jednotkám IDF a tanku rozmístěnému v oblasti.

Desítky Gazanů byly při tlačenici zabity a stovky zraněny, další zhruba desítka byla zraněna při druhém incidentu, do něhož byly zapojeny jednotky IDF.

Podle zdravotníků v Gaze bylo zabito nejméně 104 lidí a dalších 760 bylo zraněno.

Podle předběžného vyšetřování IDF bylo při incidentu s izraelskými jednotkami zraněno zhruba deset rabujících.

Teroristická organizace Hamás a WAFA, mluvčí Palestinské samosprávy, obvinily Izrael z masakru a z obou incidentů obvinily IDF.

Konvoje s humanitární pomocí koordinovala IDF v rámci snahy zabránit Hamásu, aby se zmocnil zboží nebo kontroloval tok pomoci v Gaze.

Před oběma čtvrtečními incidenty dohlížely izraelské síly na distribuci několika konvojů s pomocí v severní Gaze v poslední době bez incidentů.

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir (Otzma Yehudit) uvedl, že střelba ozbrojenců v Gaze poukazuje na nebezpečí, které konvoje s pomocí představují pro izraelské síly, a vyzval k zastavení toku pomoci.

„Musíme zcela podpořit naše hrdinné vojáky, kteří slouží v Gaze a kteří se chvályhodně zachovali, když čelili davu Gazanů, kteří se je pokusili napadnout,“ napsal Ben-Gvir na Twitteru.

„Dnes se ukázalo, že přesun humanitární pomoci do Gazy je nejen šílenství, zatímco naši rukojmí jsou v pásmu drženi v nejhorších podmínkách, ale také ohrožuje vojáky IDF. To je další jasný důvod, proč musíme zastavit transfer této pomoci, která ve skutečnosti napomáhá pokusům o poškození našich vojáků a dává kyslík Hamásu.“

01.03.2024 04:58 Daniel Žingor238Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

4 komentáře

 1. Karel Křivan, Ing.

  11. 3. 2024

  Odpovědět

  Tak Gazani masakrují sami sebe. To je ale od nich milé, že ? A to dělají na přání Hamásu, aby měl propagandu, nebo sami od sebe jen tak pro plesír ?

 2. Andrea

  1. 3. 2024

  Odpovědět

  súhlasím Jaromír. Všetko tak vyzerá, že čokoľvek urobí Izrael, je zle. To Izrael je v skutočnosti na 1.mieste Palestínčania a 2.mieste svetom odsúdený na zánik. Dostávaju ho palestínci spolu s OSN medzi dva mlynské kamene. Humanitárnu pomoc musia umožniť, ale stáva sa pre IDF pascou. A svetové médiá chrlia správy o otrasných zlyhaniach IDF a Netanjahua. O 30 tisíc mŕtvych len žien a detí. Že niektoré uvedú, že sú to len záznamy od Hamasu, akosi vôbec nevadi

 3. Jaromír Vykoukal

  1. 3. 2024

  Odpovědět

  Je otázka kestli ten incident nebyl organizován Hamasem, aby bylo další video a další srdcervoucí fotky, které mají ostrakizovat IDF. Těžké říci z toho co víme, co se tam opravdu stalo. Hamasu ani Abasovi ne vlastních lidech nezáleží, Potřebují jich mrtvých co nejvíce, aby tlak na Izrael rostl.

  • Petr Moravec

   2. 3. 2024

   Odpovědět

   Dovolím si ocitovat z článku Tomáše Guttmanna na jeho stránce Hegaion.cz: "...29. února ve čtyři ráno přijížděla řada náklaďáků se zbožím do severní Gazy; Izrael se pomocí několika tanků rozhodl chránit kolonu alespoň na počátku cesty před provokacemi Hamásu, a kolona přijížděla za tmy, aby eventuálně přítomní civilisté nepřekáželi. Hamás však o akci věděl a zorganizoval přepadení kolony stovkami mužů, kteří se náhle vyrojili z tunelů a jako mravenci se vrhli na jedoucí vozidla a za jízdy se zmocňovali pytlů mouky. Podle izraelských vojáků mnozí skončili pod koly aut a desítky lidí se ušlapaly. Když se provokatéři začali vrhat směrem k izraelským tankům, vojáci se museli bránit, zvlášť po zkušenostech ze 7. října, kdy civilisté z Gazy vytahovali překvapené izraelské vojáky z tanků, vytrhávali jim vnitřnosti a ušlapávali je; zastřeleno bylo méně než deset útočníků..." tolik k vysvětlení, co se tam seběhlo

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.