Praha Jeruzalém

Premiér se ohrazuje vůči spojencům za nátlak na Izrael v souvislosti s válkou v Gaze.

Od: All Israel News, 12. března 2024

Premiér Benjamin Netanjahu vyčinil spojencům Izraele, především USA, za nátlak, který na něj vyvíjejí, aby zdržel plánovanou pozemní ofenzívu do Rafáhu, a také za sílící kritiku kvůli poškozování civilistů a nedostatku pomoci v pásmu Gazy.

Netanjahu svými nezvykle upřímnými výroky, které pronesl během televizního projevu k delegátům AIPAC shromážděným ve Washingtonu, pokračoval v rozjeté veřejné roztržce mezi Bílým domem a Jeruzalémem ohledně postupu Izraele ve válce v Gaze.

„Našim přátelům v mezinárodním společenství říkám toto: nemůžete říkat, že podporujete právo Izraele na existenci a obranu, a pak se postavit proti Izraeli, když toto právo uplatňuje,“ řekl Netanjahu.

„Nemůžete říkat, že podporujete cíl Izraele zničit Hamás, a pak se postavit proti Izraeli, když podniká kroky nezbytné k dosažení tohoto cíle. Nemůžete říkat, že jste proti strategii Hamásu využívat civilisty jako lidské štíty, a pak obviňovat Izrael z civilních obětí, které jsou výsledkem této cynické strategie Hamásu.“

Americký prezident Joe Biden minulou neděli řekl televizi MSNBC: „Nemůžete tu mít dalších 30 000 mrtvých Palestinců jako důsledek toho, že jdete proti nim (Hamásu).“ Obvinil také Netanjahua, že „Izraeli více škodí, než mu pomáhá“.

Netanjahu ve svém projevu na konferenci AIPAC poděkoval Bidenovi a jeho administrativě za podporu, ale také zdůraznil: „Žádný z těchto tlaků nás nezastaví. V sázce je samotná budoucnost Izraele, jeho přežití. Nemáme jinou možnost než naprosté vítězství.“

Netanjahu zdánlivě přímo reagoval na komentáře Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové a odmítl myšlenku, že by jeho politika byla v rozporu s izraelským veřejným míněním.

„Pravdou je, že izraelský lid v drtivé většině podporuje politiku, kterou jsem stanovil já a moje vláda. V drtivé většině podporují potřebu úplného vítězství… V drtivé většině jsou proti tomu, aby nám byl do chřtánu vnucován palestinský stát.“

Netanjahu se rovněž vyjádřil k rostoucímu mezinárodnímu tlaku na Izrael, aby odložil plánovanou pozemní ofenzívu do města Rafáh, poslední velké bašty Hamásu v pásmu Gazy.

„Abychom tuto válku vyhráli, musíme zničit zbývající prapory Hamásu v Rafáhu,“ zopakoval Netanjahu. „Pokud se tak nestane, Hamás se přeskupí, znovu vyzbrojí a znovu dobude Gazu a pak se vrátíme na začátek. A to je nepřijatelná hrozba, kterou nemůžeme akceptovat.“

„Zničíme Hamás, osvobodíme naše rukojmí a zajistíme, aby Gaza už nikdy nepředstavovala hrozbu pro Izrael,“ slíbil premiér.

„Pro Izrael je každá smrt civilisty tragédií. Pro Hamás je každá smrt civilisty strategií. Je tedy špatné a nemorální, když se na Izrael klade takový požadavek, aby se vyhnul civilním obětem, jaký se neklade na žádnou jinou zemi na světě.“

13.03.2024 05:44 Daniel Žingor183Zdroj: All Israel news

2 komentáře

 1. Petr Moravec

  13. 3. 2024

  Odpovědět

  Všichni, komu záleží na pravdě, na Izraeli - poslední zemi, kde potřeštěnost a lež se nestala národní politikou, by se měli modlit za Benjamina Netanjahua, aby vydržel tento obrovský tlak zvenku i zevnitř.

  • Miroslava Halžová

   13. 3. 2024

   Odpovědět

   Přesně tak.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.