Praha Jeruzalém

Šéf senátní většiny Chuck Schumer přednesl z půdy Senátu zásadní projev o „cestě k míru a dosažení dvoustátního řešení“, napadl izraelskou vládu a vyzval k novým volbám.

Od: Israel National News 14. března 2024, 16:39

Vůdce americké senátní většiny Chuck Schumer dnes (ve čtvrtek) vystoupil s projevem na téma „cesta k míru a dosažení dvoustátního řešení“.

Schumer ve svém projevu vyzval k uspořádání nových voleb v Izraeli a uvedl, že „Netanjahu sešel z cesty“. Izraelského premiéra dále označil za „překážku míru“.

Podle Schumera je Netanjahu jednou ze čtyř překážek míru, dalšími jsou Hamás, „radikální Izraelci“ a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Schumerova kritika Netanjahua se soustředila na premiérovo „otevřené“ odmítnutí myšlenky vzniku palestinského státu po 7. říjnu. Všechny izraelské průzkumy ukazují, že jasná většina Izraelců je rovněž proti myšlence palestinského státu.

„Netanjahuova koalice již neodpovídá potřebám Izraele,“ řekl. „Izraelský lid je nyní dusí vládnoucí vize, která uvízla v minulosti.“

„Je to vážná chyba pro Izrael, pro Palestince, pro region i pro svět,“ tvrdil. „Jediným skutečným a udržitelným řešením tohoto desítky let trvajícího konfliktu je vyjednané řešení dvou států.“

Podle Schumera vede Netanjahu „nebezpečnou a podněcující politiku, která testuje stávající americké standardy pro pomoc“.

„Pokud současná koalice premiéra Netanjahua zůstane u moci i poté, co válka začne ustávat, a bude pokračovat v nebezpečné a podněcující politice, která testuje stávající americké standardy pro pomoc, pak Spojeným státům nezbude nic jiného než hrát aktivnější roli při formování izraelské politiky tím, že využijí náš vliv ke změně současného kurzu,“ uvedl.

Schumer však kritizoval Hamás za to, že záměrně způsobil velkou část humanitární krize v pásmu Gazy. „Izrael není zdaleka jediný, kdo je zodpovědný za obrovské civilní ztráty. Vinit ze smrti Palestinců pouze Izrael je nespravedlivé, jednostranné a často záměrně manipulativní. A ignoruje roli Hamásu v tomto konfliktu.“

Dále kritizoval média a protiizraelské demonstranty za to, že neuznávají, že k počtu obětí v Gaze přispívá i strategie Hamásu využívající lidské štíty.

Poznamenal, že „na rozdíl od nepodložených, absurdních a urážlivých tvrzení některých, že židovský národ je kolonizátorem ve vlasti svých předků, žije židovský národ ve vlasti nepřetržitě více než 3 000 let“.

15.03.2024 05:19 Daniel Žingor108Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  18. 3. 2024

  Odpovědět

  NO mohu si přečíst jen to co je zde. Takže přestože si myslím, že mantra dvou států USA, EU a OSN asi nikdy neopustí, a je zbytečné to kometovat, myslím si že jinak vystoupil poměrně vyváženě. Hlavní průser je, že si yslí že by USA měly docílit mocenského zvratu v Izraeli a to je názor daleko za hranou čehokolv

 2. Petr Moravec

  15. 3. 2024

  Odpovědět

  "...vinit ze smrti Palestinců pouze Izrael je nespravedlivé"...Óóóó, tolik osvícenosti a objektivity u demokratického amerického politika. Já žasnu, že vůbec zmínil i nějaký ten Hamás...!

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.