Praha Jeruzalém

Luis Har se podělil o vzrušující okamžik, kdy byl spolu s Fernandem Marmanem zachráněn speciálními jednotkami IDF.

Od: All Israel News 30. března 2024

Jednasedmdesátiletý zachráněný izraelský rukojmí Luis Har vzpomíná na svých otřesných 129 dní v zajetí teroristů Hamásu v Gaze a na dramatickou záchrannou operaci izraelských speciálních sil, která minulý měsíc vedla k osvobození jeho a jeho bratra Fernanda Marmana.

Har vzpomínal na traumatizující zážitek, kdy teroristé z Hamásu a Palestinci z Gazy zaútočili na něj a další izraelské civilisty 7. října, který je v Izraeli známý jako „černý šabat“.

„Bylo to jako ve filmu. Jejich barbarství… Vůbec na nás nebrali ohled, jako bychom byli zvířata nebo psi. Prostě po nás volně šlapali. Skuteční barbaři. Jako bychom nebyli lidé,“ vzpomíná Luis.

„Dav mladíků s velkým sekáčkem nám vyhrožoval, že nás povraždí. Chtěli nás lynčovat, pak se auto rozjelo velkou rychlostí,“ dodal k tomu, jak byl unesen ze svého domova v kibucu Nir Jicchak, venkovské izraelské obci poblíž hranic s Gazou.

Har, který se narodil v Argentině, zdůraznil, jak teroristé z Hamásu používali psychologickou válku, aby zlomili ducha izraelských rukojmích. Jeho únosci se opakovaně snažili přesvědčit rukojmí, že je izraelská vláda opustila.

„Teroristé nám říkali, že není radno potulovat se venku, že nás ubijí k smrti. Opravdu si dali záležet na tom, aby nám vyprávěli o každém selhání IDF nebo o každém zabitém vojákovi. Řekli nám, že se nemáme kam vrátit, že kibuc Nir Jicchak už neexistuje,“ řekl argentinsko-izraelský občan.

„Pořád nám říkali, abychom nemluvili nahlas, protože bezpilotní letouny, kdyby nás slyšely, by informaci předaly Netanjahuovi a ten by poslal letadla, aby nás bombardovala, protože nechce žádnou dohodu, chce nás zabít. To nám opakovali každý den. Nakonec se vám to dostane do hlavy,“ řekl Luis místnímu izraelskému zpravodajskému serveru Ynet News.

Har uvedl, že on a jeho bratr Fernando byli nuceni spát na špinavých a tenkých matracích na podlaze a přežívali tak, že jedli kousky pita chleba. Luis přiznal, že během dlouhého zajetí v Gaze byly chvíle, kdy se téměř vzdal naděje, že se někdy vrátí domů ke své rodině.

Nicméně 12. února byli Har a Marman zachráněni ze zajetí Hamásu speciálními jednotkami IDF v jižním městě Rafáh, poblíž egyptských hranic. Byla to jedna z nejdramatičtějších a nejriskantnějších záchranných operací v nedávné historii izraelského boje proti terorismu. Izraelské komando, které riskovalo vlastní životy, zlikvidovalo několik teroristů a zároveň přivedlo oba izraelské rukojmí zpět na svobodu.

Har vzpomíná na dramatický okamžik, kdy je komando IDF přijelo zachránit.

„Luisi, to je IDF! To je IDF, přišli jsme tě odvést domů!“ oznámily izraelské síly.

„Ze všech stran se ozývala střelba jako ve filmu,“ vzpomíná Har. „Nikdy předtím jsem nic takového neviděl, ale věděl jsem, že jsem v těch nejlepších rukou IDF, které riskovaly, aby nás zachránily,“ dodal.

Bývalý rukojmí vzpomínal na radost, kterou zažil, když se spolu s bratrem shledali se svými rodinami v Izraeli.

„Obratem jsme se dostali z nejhoršího místa do nejlepšího,“ řekl Har během rozhovoru.

Někteří členové Harovy rodiny a jeho blízcí byli 7. října rovněž zajati teroristy z Hamásu, včetně jeho dcery Rinat, jeho přítelkyně Clary a její sestry Gabriely Leimbergové, Marmanovy sestry.

Leimbergová a Clara byly propuštěny během pátého kola dohody o propuštění rukojmích spolu s Leimbergovou dcerou Miou.

„Strávili jsme 53 dní v pekle v zajetí Hamásu, můj bratr Fernando a partner mé sestry Luis tam stále jsou…“. Říkla tehdy Leimbergová.

31.03.2024 05:20 Daniel Žingor274Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.