Praha Jeruzalém

V 1:43 izraelského času začaly v centrální oblasti Negevu houkat sirény a krátce nato se ozvaly sirény v dalších oblastech po celé zemi, včetně Jeruzaléma a oblasti Mrtvého moře, Golanských výšin, Guš Eciónu, Hebronu a Samaří.

Od: Israel National News: Zveřejněno: 13. dubna 2024, 22:55 Aktualizováno: 14. dubna 2024 5:41

Poprvé v historii Státu Izrael zahájil Írán přímý útok na Izrael a vypustil směrem k židovskému státu desítky bezpilotních letounů.

V 1:43 izraelského času začaly v centrální oblasti Negevu kvílet sirény, které krátce nato následovaly další oblasti po celé zemi včetně Jeruzaléma a oblasti Mrtvého moře, Golanských výšin, Guš Eciónu, Hebronu a Samaří.

Časový sled:

Neděle, 5:41: Raketa vypálená z Libanonu explodovala ve městě Katzrin na Golanských výšinách a způsobila materiální škody.

Neděle, 5:19: Další sirény v oblasti Horní Galileje.

Neděle, 4:46: Sirény v oblasti Horní Galileje na severu Izraele.

Neděle, 4:44: V poslední palbě směrem na sever bylo z libanonského území vypáleno na izraelské území asi 28 raket.

Některé z raket zachytily stíhačky protivzdušné obrany. Nebyly způsobeny žádné škody a nedošlo k žádným zraněním.

Neděle, 4:16: Na Golanských výšinách se rozezněly sirény.

Neděle, 3:40: Mluvčí IDF uvedl, že většina íránských raket a bezpilotních letounů byla zachycena mimo izraelské území.

Neděle, 3:33: Zasedání bezpečnostního kabinetu po třech hodinách skončilo.

Neděle, 3:26: Představitel izraelské obrany říká, že Izrael dosud zachytil kromě bezpilotních letounů také 100 balistických raket vypálených Íránem.

Neděle, 3:16: Německý kancléř Olaf Scholz odsoudil útok Íránu na Izrael: „Letecký útok na izraelské území, který Írán podnikl včera večer, je nezodpovědný a nelze jej nijak ospravedlnit. Írán riskuje požár. Stojíme těsně po boku Izraele a nyní budeme o všem dále jednat s našimi spojenci.“

Neděle, 3:13: Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil útok Íránu na Izrael: „Důrazně odsuzuji závažnou eskalaci, kterou představuje rozsáhlý útok, který dnes večer zahájila Íránská islámská republika proti Izraeli. Vyzývám k okamžitému zastavení těchto nepřátelských akcí.

„Jsem hluboce znepokojen velmi reálným nebezpečím ničivé eskalace v celém regionu. Naléhavě vyzývám všechny strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost a vyhnuly se jakýmkoli akcím, které by mohly vést k rozsáhlým vojenským střetům na mnoha frontách na Blízkém východě.

„Opakovaně jsem zdůraznil, že ani region, ani svět si nemohou dovolit další válku.“

Neděle 3:05: Mluvčí IDF: Základna IDF v jižním Izraeli byla lehce poškozena při íránském raketovém útoku. Bylo odpáleno více než 200 raket. Incident zatím neskončil. Stíhačky IAF sestřelují hrozby mimo izraelské území.

Neděle, 3:04: Ministr obrany Yoav Gallant hovoří s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem. Ministr ministra informoval o obranných akcích Izraele proti íránskému útoku.

Neděle, 3:00: Izraelský premiér Netanjahu a americký prezident Biden budou v následujících minutách telefonicky hovořit.

Neděle, 2:56: Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan: „António Guterresi, Írán porušil Chartu OSN a prokázal, že je hrozbou pro světový mír a bezpečnost.

„Kde je váš hlas? Kde je vaše odsouzení??

„Probuďte se!!!“

Neděle, 2:53: Při nedávném raketovém útoku bylo na Izrael odpáleno 150 íránských raket.

Neděle, 2:50: Video ukazuje, jak jsou íránské rakety zachyceny nad Chrámovou horou v Jeruzalémě.

Neděle, 2:48: IDF obnovily nálety v pásmu Gazy.

Neděle, 2:43: Vysoce postavený americký představitel sdělil televizi ABC News, že Írán odpálil dalších 70 raket.

Neděle, 2:36: Izraelské zdroje tvrdí pro Ynet, že „jsme zachytili 99 % íránské odpovědi, připravili jsme se z ní“. Podle nich „skutečnost, že Írán poprvé střílí ze svého území na Izrael, vyžaduje rozhodnou odpověď. Ta přijde rychle.“

Neděle, 2:29: Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell Fontelles: „EU důrazně odsuzuje nepřijatelný íránský útok proti Izraeli.

„Jedná se o bezprecedentní eskalaci a vážnou hrozbu pro regionální bezpečnost.“

Neděle, 2:25: Prezident Biden právě ukončil schůzku se svým národním bezpečnostním týmem, na které se dozvěděl aktuální informace o íránských útocích proti Izraeli. „Náš závazek zajistit bezpečnost Izraele před hrozbami ze strany Íránu a jeho zástupců je železný,“ prohlásil prezident.

Neděle, 2:22 hod: Jordánská média informují, že v hlavním městě Ammánu spadl velký kovový předmět.

Neděle, 2:20: Kanadský premiér Justin Trudeau dnes vydal následující prohlášení k útokům íránského režimu proti Izraeli: „Kanada jednoznačně odsuzuje letecké útoky Íránu proti Izraeli. Stojíme na straně Izraele. Poté, co íránský režim podpořil brutální útok Hamásu ze 7. října, jeho nejnovější akce dále destabilizují region a ztěžují dosažení trvalého míru.

„Tyto útoky znovu ukazují, že íránský režim nebere ohled na mír a stabilitu v regionu. Podporujeme právo Izraele bránit sebe a svůj lid před těmito útoky.

„Od poradce pro národní bezpečnost a zpravodajské služby, náčelníka generálního štábu a tajemníka Tajné rady dostávám pravidelné informace o vývoji situace. Jsme v kontaktu se spojenci a situaci budeme i nadále pečlivě sledovat.“

Neděle, 2:11: MDA informuje, že její lékařské týmy ošetřují desetiletou dívku z beduínského tábora poblíž Aradu, která byla vážně zraněna při raketovém ostřelování. „Zdravotníci a záchranáři MDA ošetřili desetiletou dívku, která utrpěla zranění hlavy. Ve vážném stavu, v bezvědomí a na umělé plicní ventilaci ho evakuovali do nemocnice Soroka.“

Záchranář MDA Zohar Sarbintsky: „Osobní auto převážející desetiletou dívku v bezvědomí se střepinovým zraněním hlavy jsme potkali poblíž vjezdu do Aradu. Poskytli jsme mu život zachraňující lékařskou péči a ve vážném stavu jsme ho evakuovali do nemocnice.“

Kromě toho týmy MDA ošetřily asi 20 lidí, kteří při hledání úkrytu utrpěli úzkostná nebo lehká zranění.

Neděle,2:03 hod: Agentura Reuters informuje, že jordánské stíhačky sestřelily desítky íránských bezpilotních letounů na cestě do Izraele.

Neděle, 2:00: Izraelští představitelé tvrdí, že na íránské útoky bude důrazně reagováno.

Neděle, 1:43: Sirény se rozezněly na místech po celém Izraeli včetně centrální části Negevu, Jeruzaléma a oblasti Mrtvého moře, Golanských výšin, Guš Eciónu, Hebronu a Samaří.

Neděle, 1:40: Nad Jordánskem a Irákem byly zachyceny desítky bezpilotních letounů.

Mluvčí IDF Daniel Hagari varoval: „Síť vzdušné obrany je plně funkční a zachycuje hrozby všude, kde je to zapotřebí, a to i v tuto chvíli. V tuto chvíli je ve vzduchu mnoho letounů IAF, které jsou připraveny čelit jakékoli hrozbě.“

„Je možné, že uslyšíte výbuchy při zachycení nebo padající trosky.

„Vzhledem k tomu, že hrozby jsou různorodé, mohou být poplachy vyhlašovány v rozsáhlých oblastech.“ „Vyzývám vás, abyste se zdrželi šíření neověřených fám a zpráv.“

Neděle, 1:34: Více než 100 bezpilotních letounů, které Írán vypustil směrem k Izraeli, zachytily USA a Velká Británie.

Neděle, 1:29: Íránská delegace při OSN oznámila, že íránská vojenská operace proti Izraeli byla „odpovědí na agresi sionistického režimu proti diplomatickému zastoupení v Damašku“ a „v souladu s článkem 51 úmluvy OSN (o útoku na vlastní ochranu)“.

„Je vidět, že proces skončil. Zároveň platí, že pokud se izraelský režim dopustí další chyby, bude íránská odpověď podstatně tvrdší.“

Neděle, 1:17 hodin: IDF oznámily: „Iránská armáda se chystá na zásah: „V souladu s vyhodnocením situace se obyvatelé severních Golanských výšin, oblasti Nevatim, Dimony a Ejlatu musí až do odvolání zdržovat v blízkosti ochranných prostorů.“

„Po aktivaci sirén je nutné vstoupit do chráněného prostoru. Pokud není k dispozici žádný chráněný prostor, je nutné vyhledat co nejchráněnější prostor. V každém případě je povinen vyčkat deset minut, a ne méně.

„Žádáme veřejnost, aby se řídila pokyny velitelství domobrany ohledně situace a vyčkala dalších pokynů.“

Neděle, 1:15: Izraelské zdroje upřesnily, že prozatím nebyly zaznamenány žádné zprávy o odpálení balistických raket.

Neděle, 1:11: Obyvatelé Golanských výšin dostali příkaz zdržovat se v blízkosti chráněných prostor.

Neděle, 1:08: Ve východním Jordánsku byly hlášeny odposlechy v důsledku první vlny bezpilotních letounů vypálených z Íránu směrem na Izrael.

Neděle, 12:57: Hizballáh převzal odpovědnost za odpálení desítek raket Katušija směrem na základnu IDF na Golanech.

Společnost Israir oznámila, že byly zrušeny její vnitrostátní lety a některé mezinárodní lety budou zpožděny.

Neděle, 12:53: Oficiální zdroje sdělily deníku New York Times, že očekávanými cíli jsou Golanské výšiny a základny letectva v Negevu.

Neděle, 12:40: Podle zpráv byla z Íránu směrem na Izrael odpálena první vlna balistických raket.

Sirény, které se rozezněly v severním Izraeli, byly důsledkem raket odpálených z Libanonu.

Neděle, 12:30: Britské stíhací letouny vzlétly z Kypru, aby zachytily bezpilotní letouny.

Neděle, 12:28: Sirény se rozezněly v kibucu Snir v Galileji.

Neděle, 12:27: Bezpilotní letouny byly vypáleny z Jemenu směrem na Izrael.

Neděle, 12:26: Arabské zprávy uvádějí, že americké síly začínají zachycovat bezpilotní letouny nad Irákem a Sýrií.

Neděle, 12:24: Americké zdroje odhadují, že útok bude zahrnovat 400-500 bezpilotních letounů vypálených směrem na Izrael – kromě raket.

Írán oznamuje, že útok byl pojmenován „Věrný slib“.

Neděle, 12:17: Mluvčí IDF Daniel Hagari vyzývá Izrael, aby dodržoval pokyny velení domácí fronty, a upozorňuje, že služby GPS nebudou dostupné ve všech oblastech.

Neděle, 12:01: O půlnoci na neděli ráno byla hlášena třetí vlna. Podle IDF bylo Íránem směrem k Izraeli vypuštěno více než 100 bezpilotních letounů.

Sobota, 23:43: Zprávy uvádějí, že na Izrael byly rovněž odpáleny řízené střely.

Sobota, 23:41: Společnost El Al oznámila, že ruší některé své lety. Veškeré podrobnosti lze nalézt na internetových stránkách a účtech společnosti El Al na sociálních sítích a co nejdříve budou poskytnuty náhradní lety.

Sobota, 23:31: Bezpečnostní zdroje odhadují, že bezpilotní letadla dorazí do Izraele mezi 2:00 a 4:00 hodinou ranní v neděli.

Sobota, 23:28: Jordánsko uzavřelo svůj vzdušný prostor a Izrael oznámil, že jeho vzdušný prostor zůstane uzavřen mezi 12:30 a 7:00 v neděli ráno.

Sobota, 23:26: Letiště Ramon u Ejlatu bude pro dopravu uzavřeno.

Sobota, 23:22: V jižním Libanonu jsou hlášeny rozsáhlé údery.

Sobota, 23:20: Z íránského území bylo směrem na Izrael vypuštěno druhé kolo bezpilotních letounů. Podle pozdějších zpráv

Sobota, 23:16: Bezpečnostní zdroj oznámil, že bezpilotní letouny jsou na Izrael vypouštěny nejen z Íránu, ale i z dalších zemí.

Sobota, 22:59: IDF potvrdily íránský útok na Izrael.

Sobota, 22:40: Írán začal vypouštět bezpilotní letouny na Izrael.

14.04.2024 05:22 Daniel Žingor322Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Andrea

    14. 4. 2024

    Odpovědět

    "Opakovaně jsem zdůraznil, že ani region, ani svět si nemohou dovolit další válku.“ Konečne aspoň trochu rozumné slová z OSN....nemôžu si dovoliť ďalšiu vojnu....humanitárne by to už neustáli....zdá sa však, že nateraz Irán skončil. Avšak Izrael nie,v boji proti terorizmu. A tak bude konflikt iba eskalovať. Nikto na zemi však nezničí úplne terorizmus. Asi sa budeme musieť dostať do bodu, keď to pochopíme. Aj tak však Izrael "musí"pokračovať

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.