Praha Jeruzalém

IDF popírá obvinění ze zásahu vozidla UNIFIL v souvislosti s pokračujícími střety na hranicích.

Od: All Israel News 30. března 2024

Izraelské obranné síly „rozšíří kampaň“ proti Hizballáhu na své severní hranici, oznámil v pátek ministr obrany Yoav Gallant, protože IDF v uplynulých dnech provedla několik cílených likvidací nepřátelských velitelů.

„Izrael přechází od obrany k pronásledování Hizballáhu, dosáhneme všude tam, kde organizace operuje, v Bejrútu, Damašku i na vzdálenějších místech,“ řekl Gallant po vyhodnocení na severním velitelství IDF.

Po údajných izraelských úderech v Sýrii, při nichž údajně v pátek ráno zahynuly desítky lidí, včetně vysokého velitele Hizballáhu, IDF později oznámila, že zlikvidovala zástupce velitele raketové a raketové jednotky této skupiny.

Gallant uvedl, že pozoroval úder proti Alímu Naimovi, který byl zabit při náletu, když řídil své auto poblíž al-Bazouriye.

Naim byl považován za „významné centrum znalostí v organizaci, vůdce v oblasti raket a patřil mezi průkopníky strategie odpalování těžkých raket“, uvedla IDF.

„V rámci své role pracoval na plánování a provádění útoků proti izraelské domácí frontě,“ dodala armáda.

„Mají na kontě více než 320 zabitých teroristů a my si vyžádáme cenu za jakoukoli akci, která z Libanonu přijde. Kdekoli bude třeba jednat, budeme jednat,“ slíbil.

„Tím, kdo je zodpovědný za vážné škody v Libanonu, je Hizballáh a tím, kdo je zodpovědný za mnoho obětí ve skupině Hizballáhu, je (Hasan) Nasralláh osobně,“ řekl v pátek Gallant.

„Izraelské zpravodajské služby provádějí od začátku války úspěšné operace zaměřené na velitelské struktury Hizballáhu v Libanonu,“ uvedl k úderu Joe Truzman, vedoucí analytik Nadace na obranu demokracie (FDD).

„Úder na Alího Naíma nejenže zasadil skupině ránu, ale také vyslal jasný signál, že Izrael bude rozhodně reagovat na ty, kteří ohrožují jeho bezpečnost,“ dodal Truzman.

Hizballáh a IDF pokračovaly o víkendu v přestřelkách a libanonská skupina se přihlásila k odpovědnosti za několik útoků, včetně odpálení těžké rakety Burkan na stanoviště IDF.

Libanonská média v sobotu informovala, že IDF je zodpovědná za útok, při kterém byli zraněni čtyři příslušníci UNIFIL, mírové mise OSN na izraelsko-libanonské hranici.

„V rozporu se zprávami: IDF dnes ráno nezasáhla vozidlo UNIFIL v oblasti Rmeiše,“ uvedla v reakci izraelská armáda.

Vůz vezl tři technické pozorovatele OSN a jednoho libanonského překladatele, když nedaleko došlo k výbuchu, uvedl zdroj agentury Reuters.

K výbuchu došlo v převážně křesťanské oblasti, jejíž obyvatelé několikrát zabránili Hizballáhu, aby ze svých měst podnikal útoky na Izrael. V důsledku toho zůstala tato oblast nedotčena izraelskými nálety.

IDF rovněž oznámila, že stíhačky v pátek a v sobotu zasáhly několik cílů Hizballáhu na jihu Libanonu.

Po odpálení raket z Libanonu v oblasti Biranitu IDF za pomoci 146. divize a izraelského letectva rychle zasáhla odpovědné raketové odpalovací zařízení.

01.04.2024 05:52 Daniel Žingor142Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.