Praha Jeruzalém

Expert: Nejvážnější úder proti Íránu od atentátu na Solejmáního v roce 2020.

Od: All Israel News 1. dubna 2024

Íránský generál Mohammad Rezá Zahedí, jeden z nejvyšších velitelů Síly Quds, byl v pondělí zabit při leteckém útoku na budovu íránského konzulátu v syrském Damašku, informovala arabská a íránská média.

Spolu se Zahedim zahynulo při výbuchu, který srovnal se zemí celý konzulát, jenž sousedil s íránským velvyslanectvím, nejméně sedm dalších osob, včetně jeho zástupce a dalšího vysokého důstojníka, uvedla agentura al-Arabíja.

Konzulát údajně sloužil jako velitelství mezinárodní složky Islámských revolučních gard (IRGC), jednotek Quds Force. V době útoku se zde Zahedi a několik dalších osob účastnilo setkání na vysoké úrovni.

Všechny oběti útoku byli íránští vojáci a žádný diplomatický personál nebyl při útoku zraněn, poznamenal izraelský armádní rozhlas.

Zatímco syrská státní média obvinila Izrael z provedení náletu, izraelští představitelé se v době zveřejnění článku k tomuto obvinění nevyjádřili.

Krátce po zveřejnění zprávy izraelský ministr financí Bezalel Smotrich na Twitteru bez dalšího komentáře zaškrtl políčko.

Zahedi (63) velel jednotce Quds Force 18000, která řídila íránské operace zaměřené přímo na Izrael, a udržoval každodenní kontakt s vůdcem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem, uvedly Channel 12 news.

Dohlížel na operace jednotek Quds Force na palestinském území, jakož i v Sýrii a Libanonu, včetně pašování munice a přesných zbraní íránským zástupným milicím.

Zahedi sloužil v IRGC během íránsko-irácké války v 80. letech 20. století a v minulosti rovněž velel letectvu IRGC a divizi Imáma Husajna.

Íránský velvyslanec v Sýrii obvinil ze Zahediho smrti Izrael a prohlásil, že reakce íránského režimu bude „rychlá, přímá a tvrdá“. Syrský ministr zahraničí byl několik hodin po úderu spatřen při inspekci konzulátu „srovnaného se zemí“, uvedla agentura Reuters.

Íránské velvyslanectví v Libanonu reagovalo na nálet rozzuřeně a uvedlo: „Tato barbarská izraelská agrese je hrubým porušením mezinárodních zákonů, diplomatických norem a požadavků Vídeňské úmluvy.“

„Pokud byl velitel íránské divize odpovědné za Sýrii a Libanon skutečně zlikvidován, jedná se o jeden z nejdůležitějších a nejvýznamnějších atentátů, možná nejdůležitější od zavraždění Soleimaniho, velitele jednotek Quds Force,“ napsal Tamir Hayman, bývalý šéf zpravodajské služby IDF.

Zahedi, pokračoval, „je vrchním velitelem na severní frontě Síly Quds, má na starosti aktivaci Hizballáhu a šíitských milicí v Sýrii a v případě války s Izraelem je prakticky nejvýše postavenou osobou na severní frontě“.

„Pokud byl atentát skutečně spáchán ve výsostném íránském objektu – konzulátu – je to důležitá skutečnost. Další důležitý fakt: jedná se o velmi vysoce postaveného muže v Revolučních gardách. Zdá se, že Írán konečně platí cenu za to, že stojí za většinou útočných aktivit proti Izraeli (včetně té, kterou jsme viděli dnes ráno v Ejlatu),“ dodal Hayman.

Zahediho likvidace následuje po řadě vysoce postavených zabití velitelů Hizballáhu v Libanonu a Sýrii v posledních dnech. Je také nejvyšším íránským vojenským představitelem, který byl zlikvidován od začátku izraelské války proti Hamásu loni v říjnu.

02.04.2024 05:49 Daniel Žingor258Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

2 komentáře

  1. Jaromír Vykoukal

    2. 4. 2024

    Odpovědět

    NO nevím jestli to v této krizi ideální řešení. Ale Izrael si tyto věci řeší po svém. Možná se dočkáme další eskalace konfliktu u Golan.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.