Praha Jeruzalém

Zajatí vysoce postavení teroristé Hamásu údajně izraelským vyšetřovatelům prozradili, že „skupina se hroutí zevnitř“, oznámil v neděli izraelský ministr obrany Yoav Gallant.

Od: All Israel News 1. dubna 2024

„V posledním týdnu nebo dvou byly zajaty stovky teroristů a to, co říkají o tom, co se s nimi stalo, vypovídá o všem. Říkají, že Hamás se hroutí zevnitř, cena, kterou platí, je velmi vysoká,“ prohlásil Gallant při projevu k vojákům IDF na velitelství 98. divize.

Izraelská armáda tvrdí, že neutralizovala 18 z celkových 24 praporů Hamásu v Gaze, přičemž zbývající síly Hamásu se soustředily v jižním městě Rafáh.

Gallant slíbil, že Izraelské obranné síly nakonec zlikvidují všechny teroristy, kteří se podíleli na masakru 1 200 izraelských mužů, žen a dětí 7. října.

„Zlikvidujeme všechny, kteří se podíleli na událostech 7. října, mladší, starší i velmi starší; ty, kteří byli uvnitř Izraele nebo kteří dávali pokyny,“ slíbil Gallant.

„V posledních dnech jsme také zaznamenali velmi velký pokrok, a to jak v likvidování teroristů v terénu, tak i vyšších velitelů, dokonce i velmi vysokých,“ dodal s odkazem na rozsáhlou operaci IDF v nemocnici Al-Šifa ve městě Gaza, kde se ukrývaly stovky teroristů Hamásu a Palestinského islámského džihádu (PIJ).

V polovině března zahájily jednotky IDF rozsáhlou vojenskou operaci v komplexu nemocnice Šifa poté, co Izrael získal zpravodajské informace, že se v nemocnici přeskupuje mnoho teroristů, včetně vysokých teroristických velitelů.

„Víme, že se v nemocnici přeskupili vysoce postavení teroristé Hamásu a využívají ji k velení útokům proti Izraeli, řekl mluvčí izraelské armády brigádní gen. Daniel Hagari oznámil v březnu. Působení uvnitř civilních struktur je hrubým porušením mezinárodního práva.

Vysoký představitel IDF zdůraznil, že izraelské jednotky se zaměřují pouze na teroristy a vyhýbají se tomu, aby v areálu nemocnice ublížily civilistům.

„Nesnažíme se ublížit civilistům, za kterými se Hamás skrývá,“ řekl Hagari. „Vyzýváme všechny teroristy Hamásu, kteří se skrývají v nemocnici, aby se okamžitě vzdali. Zdravotnická zařízení by nikdy neměla být zneužívána k teroru. Hamás musí být pohnán k odpovědnosti.“

Po intenzivní vojenské operaci, která trvala dva týdny, se Izraelským obranným silám podařilo zlikvidovat nejméně 200 teroristů a zajmout přibližně 500 teroristů v nemocnici Šifa, aniž by byli zraněni civilisté. Izraelská armáda nakonec stáhla své jednotky z nemocnice, která sloužila jako důležité nervové centrum Hamásu a dalších gazanských teroristických organizací.

Náčelník generálního štábu IDF Herzi Halevi ocenil „velmi úspěšnou operaci“.

„Nikdo nemůže vzít zpět velký počet teroristů, které jsme zadrželi, velký počet teroristů, které jsme zlikvidovali, tolik vysokých představitelů,“ řekl vysokým velitelům jižního velení IDF.

„Je v tom velmi, velmi důležité poselství: Nemocnice není pro teroristy bezpečný úkryt,“ dodal a řekl, že teroristé už nemohou o IDF říkat: „Tady se nás nedotknou“.

V listopadu Izrael zveřejnil videozáznam z nemocnice Šifa, na kterém je vidět, jak teroristé Hamásu po invazi a masakru v obcích na jižní hranici Izraele 7. října přivádějí izraelské rukojmí vchodem do nemocnice.

„Tato zjištění dokazují, že teroristická organizace Hamás využívala komplex nemocnice Šifa v den masakru 7. října jako teroristickou infrastrukturu,“ uvedla izraelská armáda.

Během náletu se izraelské síly zaměřily také na hlavní sídlo (PIJ), Íránem podporované organizace spřízněné s Hamásem, která je rovněž uznána za teroristickou skupinu.

02.04.2024 05:29 Daniel Žingor197Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.