Praha Jeruzalém

Náčelník generálního štábu IDF přislíbil odpověď na pokus o poškození strategických schopností.

Od: All Israel News 16. dubna 2024

Izrael odpoví na bezprecedentní íránský útok na své území z minulé neděle, oznámil v pondělí náčelník generálního štábu IDF generálporučík Herzi Halevi.

Politické a bezpečnostní vedení Izraele se rozhodlo „jasně a rozhodně“ reagovat na přímý útok Íránu z uplynulého víkendu, informoval izraelský zpravodajský kanál N12 a zmínil se o konzultacích mezi politickým ešelonem a bezpečnostními šéfy.

Ministr obrany Yoav Gallant i náčelník generálního štábu IDF Herzi Halevi údajně trvali na tom, že jakákoli izraelská reakce by neměla ohrozit koalici zemí, která se proti íránským útokům koordinovala.

Různé zprávy v izraelských médiích uváděly, že válečný kabinet se znovu sejde v úterý, aby o reakci jednal, a že Izrael hodlá svou odpověď koordinovat se Spojenými státy.

Halevi v pondělí navštívil leteckou základnu Nevatim, která byla při íránském útoku zasažena několika raketami.

Během návštěvy dal šéf IDF jasně najevo, že navzdory mezinárodnímu tlaku, aby od toho upustil, dojde k izraelské odpovědi proti Teheránu.

„Na toto odpálení tolika raket – řízených střel a bezpilotních letounů – na izraelské území bude reagováno,“ řekl Halevi.

Tvrdil také, že „Írán chtěl poškodit strategické schopnosti Státu Izrael“, což je „něco, co se dosud nestalo“.

„Írán bude čelit důsledkům svého jednání. Podle toho zvolíme svou odpověď,“ prohlásil generál.

Halevi uvedl, že reakce Izraele bude přiměřená, aby neohrozila „společnou koordinaci“, která hraje při obraně státu klíčovou roli. Zdůraznil, že tato spolupráce vysílá jasný signál: „Írán se zde setkává s velmi, velmi silnou mezinárodní kapacitou.“ 

Mluvčí IDF brig. gen. Daniel Hagari prohlásil, že Izrael má „celou řadu možností“, jak na Írán reagovat.

„Uděláme vše, co bude nutné k obraně Státu Izrael – a uděláme to v čase a době, které si zvolíme,“ prohlásil Hagari.

Předložil také důkazy o poškození letecké základny, které dokazují, že zůstala funkční.

„Operační činnost na základně Nevatim pokračuje nepřetržitě. Jednalo se pouze o poškození infrastruktury,“ prohlásil Hagari. „Všechny tyto škody budou v příštích dnech opraveny a i dnes z této základny vzlétla letadla, aby bránila oblohu Státu Izrael.“

V diskusi s Ynet News vysoký americký představitel prohlásil, že prezident USA Joe Biden nebude bránit izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi v útoku na Írán.

Tento představitel uvedl, že USA mají stejný zájem na obraně amerických zájmů v regionu, a proto by se na izraelské reakci nepodílely.

17.04.2024 05:30 Daniel Žingor168Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.