Praha Jeruzalém

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi prohlásil, že Írán v neděli uzavřel svá jaderná zařízení z „bezpečnostních důvodů“.

Od: Israel National News 16. dubna 2024 4:13

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi v pondělí prohlásil, že se obává možného útoku Izraele na íránská jaderná zařízení, uvedla agentura Reuters.

Grossi uvedl, že Írán v neděli uzavřel svá jaderná zařízení z „bezpečnostních důvodů“, a přestože je v pondělí znovu otevřel, inspektory MAAE držel stranou, „dokud neuvidíme, že je situace zcela klidná“.

„Zítra budeme pokračovat,“ řekl Grossi novinářům v New Yorku. „Na naši inspekční činnost to nemá žádný vliv.“

Na otázku týkající se možnosti izraelského úderu na íránská jaderná zařízení Grossi odpověděl: „Tato možnost nás vždy znepokojuje.“ Vyzval ke „krajní zdrženlivosti“.

MAAE pravidelně kontroluje hlavní íránská jaderná zařízení, jako jsou závody na obohacování uranu v Natanzu, které jsou jádrem jaderného programu země.

Grossiho komentáře přišly uprostřed spekulací, že Izrael podnikne odvetný úder za íránský útok drony a raketami v noci na sobotu.

Deník Wall Street Journal v pondělí uvedl, že američtí představitelé se domnívají, že Izrael se připravuje na masivní útok Íránu v blízké budoucnosti odpovědět.

Náčelník generálního štábu IDF Herzi Halevi navštívil v pondělí leteckou základnu Nevatim, dva dny poté, co byla základna poškozena íránským raketovým a dronovým útokem, a uvedl, že na íránský útok bude reagováno.

Mezitím náměstek íránského ministra zahraničí Alí Bagherí Kání varoval Izrael před odvetou a uvedl, že odpověď na izraelskou odvetu „se nebude měřit na dny a hodiny, ale na vteřiny“.

16.04.2024 05:20 Daniel Žingor257Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Markéta Macháčová

  29. 4. 2024

  Odpovědět

  Bible Matouš 5:39.... Slyšeli jste, že řečeno jest: Oko za oko a zub za zub. Jáť pak pravím vám: Abyste neodpírali zlému. Ale, udeří-li tě v pravé líce své, nasaď jemu i druhého. A tomu, kdož se s tebou chce souditi a sukni tvou vzíti, nech mu i pláště. A nutil-li by tě kdo jíti s sebou míli jednu, jdi s ním dvě. A prosícímu tebe dej, a od toho, kdo by chtěl vypůjčiti od tebe, neodvracej se. Slyšeli jste, že řečeno jest: Milovati budeš bližního svého a nenáviděti budeš nepřítele svého. Ale jáť vám pravím: Milujte nepřátely vaše, dobrořečte těm, kteříž vás proklínají a dobře čiňte, nenávidícím vás a modlte se za nepřátely a protivníky vaše, Abyste byli synové otce vašeho, jenž jest v nebesích; ješto slunci svému velí, vzchoditi na dobré i na zlé a déšť dává na spravedlivé i na nespravedlivé. Nebo milujete-li ty, jenž vás milují, jakou odplatu míti budete? Zdaliž i publikáni téhož nečiní? A budete-li pozdravovati toliko bratří svých což více nad jiné činíte? Však i publikáni to činí. Buďtež vy tedy dokonalí jako i otec váš nebeský dokonalý jest.

 2. Petr Moravec

  16. 4. 2024

  Odpovědět

  No hlavně že MAAE neznepokojuje obohacování vedoucí k výrobě atomové bomby...Ale čemu se divit, když jsou pod ochranou nejen Ruska, ale i Bidenovy administrativy. Štědré uvolnění desítek miliard dolarů Iránu zrušením sankcí, zarputilé tvrzení, že útok Hamásu neměl s Iránem nic společného, odmítání provést jakoukoliv akci proti v Iránu, která by jej přinutila k "přehodnocení" dosavadní politiky, směřující ke zničení Izraele + naprosté destabilizace Blízkého východu a dokonce bránění napadenému Izraeli, aby podnikl protiútok...jen zaslepený či totálně naivní člověk by ještě mohl věřit, že si současné vedení USA nepřeje, aby Irán získal jadernou zbraň. Jak říká známé přísloví - motivy se skrývat dají, skutky však nikoliv.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.