Praha Jeruzalém

Deník Wall Street Journal uvádí, že Izrael se připravuje na přímý útok Íránu na jižní nebo severní Izrael již v příštích 24 až 48 hodinách.

Od: Israel National News 12. dubna 2024 7:25

Izrael se připravuje na přímý útok z Íránu na jižní nebo severní Izrael již během příštích 24 až 48 hodin, uvedla v noci na čtvrtek osoba obeznámená s touto záležitostí pro list The Wall Street Journal.

Osoba informovaná íránským vedením však uvedla, že ačkoli se o plánech útoku diskutuje, žádné konečné rozhodnutí nepadlo.

Írán veřejně pohrozil odvetou za útok v syrském Damašku z minulého týdne, který Teherán označil za izraelský letecký útok na diplomatickou budovu a při němž byli zlikvidováni vysocí íránští vojenští představitelé včetně vysokého člena Islámských revolučních gard.

Dříve ve čtvrtek íránské zdroje agentuře Reuters sdělily, že Írán dal Washingtonu najevo, že na útok připisovaný Izraeli na syrské velvyslanectví bude reagovat způsobem, jehož cílem je vyhnout se větší eskalaci, a nebude jednat ukvapeně.

Íránský vzkaz Washingtonu předal íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian během nedělní návštěvy arabského státu Omán v Perském zálivu, který často vystupuje jako prostředník mezi Teheránem a Washingtonem, uvedly zdroje.

Později jeden z amerických představitelů řekl agentuře Reuters, že Spojené státy očekávají útok Íránu proti Izraeli, který by však nebyl natolik velký, aby zatáhl Washington do války.

Televizní stanice CBS News minulý týden uvedla, že USA získaly zpravodajské informace o tom, jak by mohl vypadat íránský odvetný úder.

Podle zprávy americké zpravodajské služby naznačují, že Írán plánuje odvetný útok, který by zahrnoval roj bezpilotních letounů Shaheed a řízené střely.

Jiná zpráva v deníku The New York Times citovala dva íránské představitele, kteří uvedli, že Írán uvedl všechny své ozbrojené síly do stavu plné pohotovosti a bylo přijato rozhodnutí, že Írán musí na úder připisovaný Izraeli v Damašku odpovědět přímo, aby došlo k odstrašení.

12.04.2024 07:47 Daniel Žingor361Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Andrea

  12. 4. 2024

  Odpovědět

  Presne ako píšete, tiež som si vravela, že Irán akoby vychladol a uderiť na Izrael chce len proforma. Začína mi to pripomínať situáciu pri Exodu Izraela z Egypta.Narody Kanaanu nenávideli Izrael a chystali sa naň plnou silou, ale v srdciach mali z nich strach.Myslim, že je Boh opäť na strane Izraela. Okolité národy majú pred ním určitý rešpekt, hoci je verejná mienka sveta proti Izraelu.

 2. Jaromír Vykoukal

  12. 4. 2024

  Odpovědět

  Je to takové nesrozumitelné. Írán něco udělat musí. Jinak bude mít pocit že, řečeno obrazně, ztratil tvář. Jde o to, co to bude. Dobré z pohledu mezinárodního práva je to, že Izrael a Sýrie jsou spolu ve válečném stavu a tedy jakýkoliv útok Izraele na Sýrii je legitimní. A každý spojenec Sýrie je legitimním cílem. Platí to ale i obráceně. Jsem zvědavý co to bude, a začínám mít pocit že Írán nespěchá... možná jen čeká až bdělost IDF trochu ochabne a udeří s očekáváním většího překvapení.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.