Praha Jeruzalém

Americký prezident prohlásil, že zastaví dodávky amerických zbraní do Izraele, pokud Netanjahu nařídí rozsáhlou invazi do Rafáhu: „V důsledku těchto bomb byli v Gaze zabiti civilisté“.

Autor: Elad Benari 9. května 2024 1:11

Americký prezident Joe Biden ve středu televizi CNN řekl, že zastaví dodávky amerických zbraní do Izraele, pokud premiér Benjamin Netanjahu nařídí velkou invazi do města Rafáh.

„V důsledku těchto bomb a dalších způsobů, jakými jdou po populačních centrech, byli v Gaze zabiti civilisté,“ řekl Biden v exkluzivním rozhovoru s Erin Burnettovou ze CNN s odkazem na dvoutisícliberní bomby, jejichž dodávky Biden minulý týden pozastavil.

„Dal jsem jasně najevo, že pokud půjdou do Rafáhu – zatím do Rafáhu nešli – pokud půjdou do Rafáhu, nebudu dodávat zbraně, které byly historicky použity k řešení Rafáhu, k řešení měst – které řeší tento problém,“ dodal Biden.

Biden uvedl, že USA sice budou nadále dodávat Izraeli obranné zbraně, včetně pro jeho systém protivzdušné obrany Iron Dome, ale v případě zahájení velké pozemní invaze do Rafáhu by ostatní dodávky skončily.

„Budeme i nadále zajišťovat, aby byl Izrael zabezpečen, pokud jde o systém Iron Dome a jeho schopnost reagovat na útoky, které v poslední době přišly z Blízkého východu,“ řekl CNN. „Ale je to, je to prostě špatně. Nebudeme – nebudeme dodávat zbraně a dělostřelecké granáty.“

Biden rovněž zdůraznil, že Izrael svými akcemi v Rafáhu zatím nepřekročil červenou linii vstupu do hustě obydlených zón, i když jeho akce vyvolaly v regionu napětí.

„Nevstoupili do populačních center. To, co udělali, je přímo na hranici. A způsobuje to problémy, právě teď, pokud jde o vztahy s Egyptem, na nichž jsem velmi usilovně pracoval, abychom měli vztahy a pomohli,“ řekl a dodal, že Netanjahuovi a dalším izraelským představitelům sdělil, že americká podpora operací v populačních centrech je omezená.

„Dal jsem to Bibimu a válečnému kabinetu jasně najevo: Pokud se skutečně vydají na tato populační centra, naši podporu nedostanou,“ řekl prezident.

Rozhovor přišel den poté, co jeden z amerických představitelů potvrdil, že USA minulý týden pozastavily dodávku bomb do Izraele kvůli obavám, že se Izrael blíží rozhodnutí o zahájení plnohodnotného útoku na město Rafáh na jihu Gazy.

Zásilka, která byla pozastavena, se měla skládat z 1 800 bomb o hmotnosti 2 000 liber a 1 700 bomb o hmotnosti 500 liber, uvedl americký představitel pro agenturu Associated Press s tím, že hlavní obavy USA se týkaly větších výbušnin a způsobu jejich použití v husté městské zástavbě.

USA se dlouhodobě staví proti izraelské operaci v Rafáhu. V neděli hovořil americký ministr obrany Lloyd Austin s ministrem obrany Yoavem Gallantem. V prohlášení Pentagonu vydaném po tomto rozhovoru se uvádí, že Austin „zdůraznil, že je třeba, aby jakákoli případná izraelská vojenská operace v Rafáhu zahrnovala věrohodný plán evakuace palestinských civilistů a zachování toku humanitární pomoci“.

Tyto připomínky byly opakováním komentářů, které Austin pronesl během rozhovoru s Gallantem minulý týden.

Ve středu Kan News informovaly, že Spojené státy varovaly Izrael, aby nerozšiřoval své vojenské operace v Rafáhu.

Podle této zprávy dal Izrael Američanům jasně najevo, že zabránění dodávkám přesné munice může poškodit vojenské úsilí, posílit Hamás, a proto může ohrozit dohodu o příměří a propuštění rukojmích.

09.05.2024 05:06 Daniel Žingor213Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.