Praha Jeruzalém

IDF vyzývá k dalším evakuacím v Rafáhu, protože rozšiřuje své operace.

Od: All Israel News 11. května 2024

Izraelské obranné síly v sobotu vyzvaly další čtvrti jižního města Rafáh v pásmu Gazy k evakuaci před očekávaným rozšířením svých probíhajících vojenských operací v posledních dnech.

IDF v úterý vstoupila na východní okraj města a obsadily důležitý hraniční přechod s Egyptem. Od té doby izraelští vojáci v oblasti lokalizovali řadu tunelů a zabili asi 50 teroristů.

Dva vojáci 401. obrněné brigády byli vážně zraněni střelbou z RPG mířící na jejich tank uprostřed pokračujících střetů v oblasti.

Doposud přibližně 300 000 Palestinců uposlechlo pokynů IDF a opustilo jižní město Rafáh, přičemž se v uplynulých dnech přesunuli do určené humanitární zóny podél pobřeží.

O „uvážlivém“ rozšíření operací v Rafáhu rozhodl izraelský kabinet ve čtvrtek, a to pod pokračujícím tlakem USA poté, co prezident Joe Biden pohrozil zastavením dodávek zbraní v případě, že Izrael na začátku tohoto týdne vstoupí do populačních center v pásmu Gazy.

V pátek Bidenova administrativa oznámila, že USA budou pokračovat v převodech vojenských zbraní Izraeli pro jeho probíhající konflikt s Hamásem v Gaze. Toto rozhodnutí následuje po zprávě USA, která potvrdila, že izraelská ujištění o dodržování mezinárodního práva jsou „důvěryhodná a spolehlivá“.

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby navíc v sobotu potvrdil, že podle USA dosavadní izraelská operace v Rafáhu nenaznačuje „rozsáhlou pozemní operaci“.

„Zdá se, že je lokalizována v blízkosti přechodu,“ řekl Kirby, čímž naznačil, že USA v tuto chvíli tiše podporují, a zároveň dodal: „Sledujeme to se znepokojením.“

Mezitím Hamás pokračoval v zesilování raketové palby z Rafáhu a vystřelil čtyři rakety na oblast hraničního přechodu Kerem Šalom.

„Díky protivzdušné obraně IDF byly rakety úspěšně zachyceny a nebyla hlášena žádná zranění,“ napsal na 𝕏 mezinárodní mluvčí IDF podplukovník (s.) Nadav Šošani.

„Hamás pokračuje v ostřelování jednoho z největších přechodů pro pomoc do Gazy, IDF jej nadále chrání,“ dodal Šošani. Palba Hamásu v posledních dnech mnohokrát přerušila převoz pomoci přes Kerem Šalom.

V pátek Hamás také vypálil dvě raketové palby na Beerševu, které pocházely z Rafáhu a poblíž Deir al-Balah, dále na severu enklávy. Krátce poté izraelské letectvo zničilo odpalovací stanoviště v Rafáhu.

Bylo to poprvé od prosince, kdy byl ve městě Beerševa aktivován raketový poplach po odpalech z pásma Gazy. Několik raket bylo zachyceno, nebyly hlášeny žádné vážné škody ani zranění.

Při pokračující operaci IDF ve čtvrti Zeitoun ve městě Gaza bylo zabito pět izraelských vojáků.

Čtyři vojáci byli zabiti a další dva vojáci utrpěli vážná zranění, když v blízkosti vojáků v uličce explodovala nálož. Další voják byl zabit při přestřelce během bojů.

Izraelské letectvo pokračovalo v podpůrných operacích a zničilo desítky teroristických cílů včetně vojenských budov, odpalovacích stanovišť, pozorovatelen a skupin ozbrojených teroristů, z nichž mnohé pozemní jednotky identifikovaly během svého postupu.

Kromě toho se izraelská armáda připravuje na podobnou operaci jako v Zejtúnu v oblasti Džabalja, kde IDF operovala již v minulosti a kde Hamás od té doby obnovil svou civilní kontrolu.

Odhadem 100 až 150 tisíc obyvatel této oblasti bylo vyzváno k evakuaci, uvedly IDF.

„Nacházíte se v nebezpečné bojové zóně. Hamás se snaží obnovit své kapacity v oblasti, a proto bude IDF proti teroristickým organizacím v oblasti, ve které se nacházíte, působit velkou silou,“ oznámil arabský mluvčí IDF podplukovník Avichay Adraee.

12.05.2024 05:21 Daniel Žingor162Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.