Praha Jeruzalém

Káhira prohlásila, že podpoří žalobu Jihoafrické republiky na Izrael v Haagu.

Od: All Israel News 12. května 2024

Podle palestinských zpráv IDF opět shodila desítky tisíc letáků ve východním Rafáhu a varovala civilisty, aby se evakuovali do rozšířené humanitární zóny v al-Mawasi.

Agentura OSN pro pomoc a práci (UNRWA) odhaduje, že od minulého týdne, kdy IDF začala vydávat varování, se z Rafáhu evakuovalo již přibližně 300 000 lidí.

IDF rovněž vyzvala Palestince, aby dočasně evakuovali Džabalíju, protože pokračují v potírání pokusů Hamásu obnovit ve městě svou přítomnost po operační pauze, která měla poskytnout čas na vyjednávání o rukojmích. Po této výzvě zahájily jednotky IDF v noci na sobotu operaci, jejímž cílem bylo zmařit snahy Hamásu o obnovení teroristické infrastruktury a usazení jeho operativců v oblasti. Před vysláním jednotek zasáhly stíhačky izraelského letectva (IAF) přibližně 30 cílů Hamásu.

Vojáci IDF rovněž pokračovali v přesných operacích ve východním Rafáhu a na gazanské straně hraničního přechodu Rafáh.

Izraelské jednotky lokalizovaly a zničily několik tunelových šachet a raketometů. Během operace jednotky IDF identifikovaly deset ozbrojených bojovníků Hamásu vycházejících z jedné budovy. Bojovníci byli zneškodněni při leteckém útoku dříve, než mohli představovat hrozbu pro vojáky.

IDF pokračovala v operacích v oblasti Zeitoun na severu Gazy, kde během bojů zblízka likvidovala teroristy a likvidovala teroristickou infrastrukturu v oblasti.

Během uplynulého dne zasáhly stíhačky IAF více než 150 teroristických cílů v celém pásmu Gazy, včetně teroristických buněk, odpalovacích zařízení připravených k odpálení raket, skladů zbraní, pozorovacích stanovišť, tunelových šachet a další infrastruktury.

Zvýšená aktivita v blízkosti Rafáhu údajně vyvolala obavy Egypta, který s městem sousedí. Rafáh je rozdělen na dvě části, přičemž jedna se nachází v Gaze a druhá v Egyptě.

Poté, co Egypt v sobotu oznámil, že odmítá koordinovat vstup pomoci do Gazy kvůli „nepřijatelné eskalaci“ ze strany Izraele, dnes země oznámila, že podala protesty u izraelské, americké a evropské vlády.

Egypt varoval, že zvýšená operační aktivita IDF v blízkosti Rafy, zejména podél hraničního přechodu, ohrožuje jeho desítky let trvající smlouvu s Izraelem.

Izrael tvrdí, že kontrola oblasti hraničního přechodu je nezbytná kvůli tomu, že Hamás pašuje zbraně a lidi tunely pod hranicí. Opakovaně požádal Egypt o pomoc při potírání těchto aktivit.

V neděli pozdě odpoledne Egypt oznámil svůj záměr připojit se k jihoafrické žalobě proti Izraeli v Haagu.

Podle Egypta toto rozhodnutí „přichází ve světle zhoršující se závažnosti a rozsahu izraelských útoků proti palestinským civilistům v pásmu Gazy a pokračujícího páchání systematických praktik proti palestinskému lidu, včetně přímých útoků na civilisty a ničení infrastruktury v pásmu a nucení Palestinců k útěku“.

Přestože Egypt kritizuje Izrael kvůli humanitární situaci, odepřel palestinským uprchlíkům vstup a často uzavírá hraniční přechod, který usnadňuje dodávky humanitární pomoci.

13.05.2024 05:14 Daniel Žingor153Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.