Praha Jeruzalém

Íránský zákonodárce tvrdí, že Íránská islámská republika vlastní atomové zbraně, ale oficiálně to neoznamuje.

Autor: Elad Benari 13. května 2024 4:50

Íránský zákonodárce prohlásil, že Íránská islámská republika vlastní atomové zbraně, uvedla stanice Fox News.

„Podle mého názoru jsme dosáhli jaderných zbraní, ale neoznamujeme to. Znamená to, že naší politikou je vlastnit jaderné bomby, ale naše deklarovaná politika je v současné době v rámci JCPOA,“ citoval zákonodárce Ahmada Bachšáješe Ardestáního íránský list Rouydad 24.

JCPOA je zkratka pro Společný komplexní akční plán, což je oficiální název pro dohodu o íránském jaderném programu uzavřenou v roce 2015 mezi Íránem a světovými mocnostmi.

Ardestání, který byl v březnu znovu zvolen do íránského kvaziparlamentu, dodal: „Důvodem je, že když se země chtějí postavit jiným, jejich schopnosti musí být kompatibilní, a kompatibilita Íránu s Amerikou a Izraelem znamená, že Írán musí mít jaderné zbraně.“

„V atmosféře, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a Izrael zaútočil na Gazu a Írán je věrným podporovatelem Fronty odporu, je přirozené, že systém zadržování vyžaduje, aby Írán vlastnil jaderné bomby. Zda to Írán deklaruje, je však jiná věc,“ prohlásil.

Írán omezil dodržování dohody z roku 2015 v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody v roce 2018.

V září Teherán zakázal třetině členů hlavního inspekčního týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), včetně těch nejzkušenějších, účastnit se dohodnutého monitorování procesu obohacování uranu.

MAAE zjistila, že v období od června do listopadu loňského roku Írán zpomalil obohacování na 3 kg měsíčně, ale na konci roku toto tempo opět vyskočilo na 9 kg.

Íránští představitelé trvají na tom, že jaderné zbraně nemají v íránské jaderné doktríně místo, a odvolávají se na fatvu (náboženský dekret) íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, která vývoj jaderných zbraní zakazuje.

13.05.2024 05:23 Daniel Žingor179Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    15. 5. 2024

    Odpovědět

    Myslím si že zatím ještě kecá. Kdyby ji měli - atomovku - museli by provést testy a to se nedá utajit. Ale mají k ní hodně blízko. A mít ji budou.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.