Praha Jeruzalém

Prostíráš mi stůl před očima mých nepřátel, pomazáváš mi hlavu olejem, kalich mi po okraj plníš. Žalm 23,5

Od: JNS, 14. května 2024

Izrael v pondělí večer zahájil svůj 76. den nezávislosti tlumenými oslavami uprostřed války proti teroristům z Hamásu v pásmu Gazy.

Tradiční slavnostní zapálení pochodní zahájilo Den nezávislosti a ukončilo Jom hazikaron, izraelský Den památky padlých vojáků a obětí terorismu. Vzhledem k bezpečnostní situaci byl letošní ceremoniál natáčen v předstihu bez přímého přenosu.

Akce byla zahájena zapálením majáků na památku Izraelců a cizích státních příslušníků, kteří byli zavražděni během probíhající války. Pochodně byly zapáleny v Zikimu, Sderotu a dalších městech na jihu země a také poblíž kibucu Re’im, kde bylo 7. října Hamásem zavražděno 364 účastníků hudebního festivalu Supernova.

K zapálení 12 pochodní bylo vybráno 44 osob: Pochodeň bezpečnostních složek, pochodeň záchranných služeb, pochodeň záchranářů, pochodeň oddílů okamžité reakce, pochodeň fronty veřejné diplomacie, pochodeň štítu, pochodeň naděje, pochodeň medicíny a rehabilitace, pochodeň vítězství ducha, pochodeň obdarování, pochodeň diaspory a 12. pochodeň, která bude hořet bez nosičů jako symbol rukojmích v Gaze.

V rámci ceremoniálu, který byl upraven tak, aby odrážel „celkovou veřejnou atmosféru zármutku, ztráty a hluboké bolesti izraelského lidu“, byl odvysílán videopřenos izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Slavnostní charakter hlavní události Dne nezávislosti byl na žádost rodinných příslušníků některých ze 132 rukojmích, které Hamás stále drží v zajetí v Gaze, ještě zmírněn.

V březnu oznámila ministryně dopravy Miri Regevová, která je pověřena organizací národních oslav, zrušení tradičních ohňostrojů a vyzvala místní a regionální úřady, aby následovaly jejího příkladu.

Den nezávislosti bude v pondělí večer a v úterý během dne po celé zemi připomínán tlumenými oslavami.

Přelet izraelského letectva, který se tradičně koná v den Jom haatzmaut, byl zrušen z důvodu soustředění armády na válku.

Podle údajů Ústředního statistického úřadu, které byly zveřejněny minulý týden před Dnem nezávislosti, dosáhl počet obyvatel Izraele 9,9 milionu, což představuje nárůst o 189 000 (1,9 %) oproti roku 2023. Očekává se, že do konce roku počet obyvatel dosáhne hranice 10 milionů.

Netanjahu se v neděli setkal s pochodněmi a řekl jim, že stejně jako Izrael nyní čelí americkému zbrojnímu embargu uprostřed války proti Hamásu, tak tomu bylo i v době, kdy se arabské armády snažily zničit rodící se stát v roce 1948.

„Představujete hrdiny ducha a činu mezi našimi lidmi. … Ve válce za nezávislost jsme byli velcí jako zrnko písku – 600 000 lidí podél pobřeží, zády k moři, beze zbraní,“ řekl Netanjahu vyznamenaným.

„Mimochodem, tehdy platilo americké embargo, byli jsme bez prostředků a naproti nám stálo pět arabských armád – a my jsme vyhráli. Jak jsme vyhráli? Díky hrdinům ducha a činu. S duchem našeho lidu. To byla naše tajná zbraň, jinou jsme neměli. Jsou, ale bez této zbraně není nic. To je to, co dnes představujete,“ dodal premiér.

15.05.2024 05:21 Daniel Žingor119Zdroj: israel365news.com

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.