Praha Jeruzalém

Náš příběh bude mít šťastný konec, slíbil Netanjahu.

Od: JNS 13. května 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí slíbil, že Izraelské obranné síly budou „pokračovat až do konce“, aby porazily Hamás, když si židovský stát připomněl první Památný den od masakru 7. října.

„Bolest je všude, ale světlo také. Jeden bojovník, kterému byly amputovány obě nohy, mi řekl: „Je důležité, abychom věděli, že je porazíme,“ abychom se nevzdávali… pokračovali až do konce, až do vítězství,“ řekl Netanjahu na ceremoniálu na Herzlově hoře.

„Je to věrné a rafinované ztvárnění ducha našich padlých hrdinů – víry ve správnost boje a lpění na vítězství. Jak řekla Sarit Zussmanová, matka padlého vojáka v Gaze, náš příběh bude mít šťastný konec,“ dodal.

Ministr válečného kabinetu Benny Gantz promluvil k pozůstalým rodinám v Roš Ha’ajinu a slíbil, že zničená nebo opuštěná města v severním Izraeli a severozápadním Negevu se vrátí k životu.

„Do Be’eri a Metuly se vrátíme silní. Vrátíme se do klidnějších a lepších dnů. Vrátíme se k našim rukojmím, za jejichž bezpečí se všichni modlíme, a jsme odhodláni pracovat na jejich návratu i za velmi bolestivou cenu,“ řekl.

Od vypuknutí války 7. října každodenní raketová palba Hizballáhu vyčistila severní města, jako je Metula, a zanechala tak desetitisíce Izraelců žít v hotelech nebo dočasných domovech, dokud nebude návrat bezpečný.

„Jak velká byla katastrofa, tak velké je izraelské odhodlání, které naši nepřátelé nepoznali,“ dodal Gantz.

Den památky obětí začal v neděli večer ve 20 hodin a na místech po celé zemi, včetně Západní zdi v Jeruzalémě, se konaly obřady. Pondělní vzpomínkové akce na 53 izraelských vojenských hřbitovech a pamětních místech po celé zemi začaly v 11 hodin.

Někteří se rozhodli využít tento den k politickým účelům. Ještě před Dnem vzpomínek některé rodiny padlých vojáků vyzvaly ministry vlády a členy Knesetu, aby se vyhnuli projevům na různých ceremoniích. Na vojenském obřadu v Ašdodu, kterého se zúčastnil izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir, na něj protestující pokřikovali, označovali ho za zločince a ptali se, proč přišel.

Izraelská ministryně dopravy Miri Regevová byla rovněž terčem skandování, a to na vojenském hřbitově v Holonu. Ve svém projevu se o tom zmínila slovy: „V takových dnech musíme odložit názorové rozdíly. Je zde mnoho bolesti a zklamání, ale tyto věci musíme dát stranou, rozhodně na hřbitově.“

Od posledního Dne památky obětí války (25. dubna 2023) zemřelo 1 594 izraelských vojáků a civilistů. Toto číslo zahrnuje 760 vojáků Izraelských obranných sil (z nichž 61 podlehlo svým zraněním z předchozích let) a 834 civilistů, z nichž 822 bylo zabito 7. října nebo po teroristických útocích Hamásu na jihu Izraele, vyplývá z čísel, která ve čtvrtek zveřejnilo izraelské ministerstvo obrany.

O víkendu bylo v pásmu Gazy zabito pět vojáků.

Od roku 1860, kdy první Židé opustili jeruzalémské hradby, aby vybudovali nové židovské čtvrti, bylo při obraně Země izraelské a při teroristických útocích zabito celkem 30 139 příslušníků bezpečnostních složek a civilistů.

Letošní Den památky obětí války se kvůli tomu nesl ve znamení čerstvých příběhů hrdinství, a to jak ze dne invaze Hamásu, tak z následné války.

„Na začátku současné války, která začala strašlivým masakrem, jsme byli svědky nesčetných činů oběti, příběhů hrdinství a projevů vzájemného nasazení, které si budou pamatovat celé generace příslušníků Izraelských obranných sil,“ řekl Netanjahu. „Pohotovostní jednotky, izraelská policie, Izraelská bezpečnostní agentura, hasiči, záchranné a zdravotnické složky i obyčejní občané – ti všichni vyšli… na ochranu našeho domova.“

Slavnostní ceremoniál se konal také v sídle ISA v Tel Avivu. Šéf ISA Ronen Bar řekl přítomným: „Je to těžký den pro každou rodinu, je to těžký den pro každého občana, je to těžký den pro každého zaměstnance ISA, je to těžký den i pro mě osobně. Letos jsme žel viděli mnoho fotografií zabitých civilistů a bojovníků. Našich bojovníků, příslušníků IDF, policie, záchranných složek a pohotovostních jednotek. Společně jsme bojovali, společně jsme padli, společně povstaneme.“

Dále řekl: „Válka ISA ještě neskončila – nedáme si pokoj, dokud nevrátíme domů všech 128 unesených, stejně jako ty čtyři, kteří tam už byli (před 7. říjnem). Ty, kteří jsou mezi živými, i ty, kteří mezi živými nejsou. Všichni. Protože to je skutečný rozdíl mezi námi a jimi – my obětujeme své životy pro dobro občanů, oni obětují životy občanů pro své vlastní.“

Válka v Gaze v pondělí vstoupila do svého 220. dne.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant během svého projevu Izraelcům slíbil, že boj nepoleví, dokud nebude dosaženo vítězství. „Je to válka bez možnosti volby, válka, která bude formovat naše životy po celá desetiletí,“ řekl.

14.05.2024 05:10 Daniel Žingor124Zdroj: israel365news.com

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.