Praha Jeruzalém

Dallas, Texas – „Spojené státy čelí v následujících měsících vážné hrozbě teroristického útoku.“

Autor: Joel C. Rosenberg 19. června 2024

To je přímočaré a mrazivé hodnocení bývalého úřadujícího ředitele CIA Mikea Morella.

Při psaní článku v červnovém vydání časopisu Foreign Policy s názvem „Varovná světla před terorismem opět blikají červeně: Dozvuky událostí před 11. zářím 2001,“ Morell a jeho spoluautor Graham Allison poukazují na řadu údajů.

Jedním z nich je rostoucí počet podezřelých teroristů, kteří se snaží dostat do Spojených států přes mexickou hranici.

Na začátku letošního roku bylo v New Yorku, Filadelfii a Los Angeles zatčeno osm mužů z Tádžikistánu, kteří jsou podezřelí z napojení na teroristické hnutí ISIS.

„Nejméně dva z těchto mužů překročili hranici na jaře 2023,“ uvedla stanice NBC News a dodala: „Společná teroristická jednotka FBI si byla vědoma potenciální teroristické hrozby pocházející ze centra Evropy a v rámci tohoto vyšetřování začala tyto muže sledovat, uvedly tři zdroje.“

To vše sice zní jako zápletka mého nejnovějšího politického thrilleru – Libyjská diverze -, ale žel je to až příliš reálné.

POČET PODEZŘELÝCH TERORISTŮ, KTEŘÍ SE POKOUŠEJÍ DOSTAT DO USA, PRUDCE ROSTE

V posledních čtyřech letech vstoupilo do USA přibližně 10 milionů nelegálních cizinců a během Bidenovy vlády prudce vzrostl počet cizinců – zejména ze zemí Blízkého východu a severní Afriky -, kteří jsou na seznamu teroristů FBI a byli zatčeni při pokusu proniknout do americké vlasti přes Mexiko.

Například za čtyřletého působení prezidenta Donalda J. Trumpa bylo podle údajů americké celní a pohraniční stráže na americko-mexické hranici zatčeno pouze 14 osob podezřelých z terorismu ze zahraničí.

Ale během funkčního období prezidenta Joea Bidena dosáhl tento počet podle CBP již 360.

Jen v loňském roce bylo při pokusu o nelegální vstup do USA dopadeno 172 podezřelých teroristů.

V letošním roce bylo zatím dopadeno 80 podezřelých teroristů a do konce roku zbývá ještě více než šest měsíců.

Zásadní otázky jsou následující: Kolik teroristů v posledních letech vstoupilo do USA nelegálně, aniž by byli dopadeni, co přesně plánují a kdy přesně plánují udeřit?

NEJVYŠŠÍ PŘEDSTAVITELÉ „BIJÍ NA POPLACH“

Morrell a Allison citují Christophera Wraye, ředitele FBI, který „bije na poplach“ podobně jako americká zpravodajská komunita v létě 2001.

V prosinci loňského roku Wray členům senátního výboru pro zpravodajské služby řekl: „Když jsem zde loni seděl, prošel jsem si, jak jsme se již nacházeli v prostředí zvýšeného ohrožení.“

Přesto po útoku Hamásu na Izrael 7. října poznamenal, že „jsme byli svědky toho, jak hrozba ze strany zahraničních teroristů vzrostla na zcela jinou úroveň“.

Když mluvil o těchto hrozbách, „Wray opakovaně upozorňoval na bezpečnostní mezery na jižní hranici Spojených států, kde každý týden do země nepozorovaně vstupují tisíce lidí,“ poznamenali Morrell a Allison.

Dodali, že Christine Abizaidová, odstupující ředitelka Národního protiteroristického centra, popsala „prostředí zvýšených globálních hrozeb“, když minulý měsíc vystoupila na konferenci v Dauhá, a citovali nedávné svědectví generálního prokurátora Merricka Garlanda před soudním výborem Sněmovny reprezentantů, který hovořil o možnosti teroristického útoku na Spojené státy a tvrdil, že „úroveň hrozeb… nesmírně vzrostla“.

SKUTEČNOST NEBO FIKCE? ROMÁN, NEBO REALITA?

V mém nedávném politickém thrilleru, který vyšel v loňském roce, The Libyan Diversion (Libyjská diverze), vysílá vůdce radikálních islamistických teroristů do Spojených států přes hranici s Mexikem týmy agentů vyzbrojených jadernými „špinavými“ bombami, aby zde rozpoutali masové teroristické útoky, jejichž cílem je srovnat s nimi 11. září 2001.

Tento koncept jsem vytvořil poté, co mi bývalý ředitel CIA a bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že jednou z věcí, která mu dělá největší starosti, je přítomnost toho, co nazývá „neřízený prostor“ podél americko-mexické hranice.

Pompeo tím myslel, že mexická vláda fakticky přenechala rozsáhlé oblasti svého severního území drogovým kartelům, obchodníkům s lidmi, syndikátům organizovaného zločinu a dalším špatným subjektům.

Místo toho, aby Mexiko zabránilo milionům lidí proudit přes Mexiko a nelegálně vstupovat do Spojených států, v podstatě se vzdalo.

To je dost nebezpečné, ale je to exponenciálně nebezpečnější, když pomyslíte na teroristy napojené na Írán, Hizballáh, ISIS, Taliban a další, kteří využívají těchto neřízených prostor k tomu, aby se dostali do USA, vytvořili spící buňky a pak podnikli katastrofické útoky.

Přál bych si, aby libyjská diverze byla přitažená za vlasy.

Žel premisa, kterou mi Pompeo poskytl – a kterou jsem rozvinul do podoby celovečerního politického thrilleru -, je nejen mrazivá, ale stále více se zdá být až příliš reálná.

Modleme se věrně a bez ustání, aby americká vláda podnikla rozhodné, okamžité a oboustranné kroky proti této rostoucí teroristické hrozbě – a aby uzavřela a ochránila americké hranice dříve, než bude pozdě.

TRUMPOVY ROKY: PODEZŘELÍ TERORISTÉ ZATČENI PŘI POKUSU O VSTUP DO USA Z MEXIKA

2017 – 2

2018 – 6

2019 – 3

2020 – 3

BIDENOVA LÉTA: PODEZŘELÍ TERORISTÉ ZATČENÍ PŘI POKUSU O VSTUP DO USA Z MEXIKA

2021 – 16

2022 – 98

2023 – 172

2024 (zatím) – 80

(Zdroj: Údaje Celní a pohraniční stráže USA, https://www.cbp.gov/newsroom/stats/cbp-enforcement-statistics)

21.06.2024 05:39 Daniel Žingor224Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.