Praha Jeruzalém

Prezident Biden a bývalý prezident Trump se v Atlantě utkali v první debatě před listopadovými volbami. Biden: Jediné, co jsem Izraeli upřel, jsou 2000kilové bomby, které v obydlených oblastech nefungují. Trump o palestinském státu: Musel bych se na to podívat.

Od: Israel National News 28. června 2024, 3:57

Americký prezident Joe Biden a bývalý prezident Donald Trump se ve čtvrtek večer sešli v Atlantě na své první debatě před listopadovými prezidentskými volbami.

Debatu moderovali Jake Tapper a Dana Bashová ze stanice CNN.

Devadesátiminutová debata zahrnovala dvě reklamní přestávky a pracovníci kampaně během ní nesměli komunikovat se svým kandidátem.

Mikrofony byly po celou dobu debaty ztlumeny, s výjimkou mikrofonu kandidáta, který měl promluvit. Na pódiu nebyly povoleny žádné rekvizity ani předem napsané poznámky, kandidáti však měli k dispozici pero, blok papíru a láhev vody.

Poslední slovo měl Trump, jak bylo rozhodnuto po hodu mincí, který určil umístění na pódiu a pořadí závěrečných řečí.

Oba dva začali debatu, aniž by si předtím podali ruce. Bidenův hlas zněl po celou dobu debaty ochraptěle a zdroje z jeho kampaně sdělily televizi NBC News, že je nachlazený.

První otázka se týkala ekonomiky, konkrétně inflace, která USA zachvátila během Bidenova funkčního období.

Biden svalil vinu na Trumpa: „Musíme se podívat na to, co mi zůstalo, když jsem se stal prezidentem, co mi zanechal pan Trump. Měli jsme ekonomiku, která byla ve volném pádu. Pandemie byla tak špatně zvládnutá, že umíralo mnoho lidí. On jen říkal, že to není tak vážné, stačí si píchnout trochu bělidla do ruky a budeš v pořádku. Ekonomika se zhroutila, nebyla žádná práce, nezaměstnanost stoupla na 15 %, bylo to hrozné. A tak jsme se museli pokusit dát věci zase dohromady. Přesně to jsme začali dělat.“

Trump vypálil a řekl: „Měli jsme nejlepší ekonomiku v historii naší země. Nikdy se nám nedařilo tak dobře. Každý, každý tím byl ohromen. Ostatní země nás kopírovaly. Zasáhl nás COVID, a když se tak stalo, utratili jsme potřebné peníze, abychom neskončili ve velké krizi, jakou jsme měli v roce 1929. Takže jsme to dokončili, takže jsme odvedli skvělou práci. Máme velké zásluhy o ekonomiku, velké zásluhy o armádu a o to, že jsme nevedli žádné války, a o spoustu dalších věcí.“

Trump později přešel k útokům na Bidena kvůli tomu, co podle něj během jeho prezidentství narušilo globální postavení Ameriky.

„Už si nás jako země neváží. Nerespektují naše vůdčí schopnosti. Už si Spojených států neváží. Jsme jako národ třetího světa. Mezi zbrojením při volbách, snahou jít po svém politickém protivníkovi a všemi těmi věcmi, které udělal, jsme se stali jako národ třetího světa a je špatné, jaké škody naší zemi způsobil.“

Trump vyjádřil obavy z násilí ze strany migrantů bez dokladů a žadatelů o azyl, kteří vstupují do USA. Řekl, že Biden otevřel hranice a vpustil dovnitř teroristy, kteří „zabíjejí naše lidi“.

Biden kontroval tím, že vyzdvihl zkušenosti mladých žen, které trpí domácím násilím. Trump zopakoval svá tvrzení a obvinil Bidena, že do země vpustil vrahy, kteří se dopouštějí násilí na ženách.

Trump prohlásil, že kdyby byl prezidentem, Rusko by nikdy nezaútočilo na Ukrajinu, a vyjádřil se také k útoku Hamásu na Izrael ze 7. října.

„Kdybych byl prezidentem, Hamas by Izrael nikdy nenapadl. Írán se se mnou rozešel. Nikomu bych nedovolil s nimi obchodovat. Neměli peníze na nic. Žádné peníze na terorismus,“ prohlásil Trump.

Biden v reakci na to řekl, že „v životě neslyšel tolik blábolů“.

Na otázku, jaké kroky by podnikl k ukončení války v Gaze, Biden opět podpořil svůj třífázový plán, který nastínil koncem května.

„Jediný, kdo chce, aby válka pokračovala, je Hamás. Jediné, co jsem Izraeli upřel, jsou 2000librové bomby, které v obydlených oblastech nefungují,“ řekl Biden. „Hamás by měl být zlikvidován, ale musíte být opatrní se zbraněmi, které používáte v obydlených oblastech.“

Trump odpověděl, že „Izrael je ten, kdo chce pokračovat. Řekl, že jediný, kdo chce pokračovat, je Hamás. Ve skutečnosti je to Izrael, kdo chce pokračovat, a vy byste ho měli nechat jít a nechat ho dokončit práci. On to nechce udělat. Stal se z něj něco jako Palestinec, ale oni ho nemají rádi, protože je to velmi špatný Palestinec, je to slaboch.“

Na otázku, zda by podpořil vznik palestinského státu, Trump většinou otázku ignoroval a řekl: „To bych musel vidět, ale než to uděláme, máme problém, že utrácíme všechny peníze.“

Trump byl přímo dotázán na svou roli při útoku na Kapitol 6. ledna 2021.

„Řeknu vám něco o 6. lednu. Šestého ledna jsme měli velkou hranici. Nikdo neprocházel, jen velmi málo. Šestého ledna jsme byli energeticky nezávislí. Šestého ledna jsme měli nejnižší daně v historii. Měli jsme nejnižší regulace v historii. Šestého ledna jsme byli respektováni na celém světě, na celém světě. Byli jsme respektováni,“ řekl Trump.

Biden se zmínil o Trumpově nedávném odsouzení za trestný čin v New Yorku v souvislosti s platbami za mlčení herečce Stormy Daniels.

„Jediný člověk na tomto pódiu, který je odsouzený zločinec, je muž, na kterého se právě dívám,“ řekl Biden a podíval se na Trumpa.

Na otázku, zda bude v případě návratu do prezidentského úřadu stíhat své politické protivníky, jako je Biden, Trump odpověděl: „No, řekl jsem, že mou odplatou bude úspěch. Uděláme tuto zemi opět úspěšnou, protože právě teď je to neúspěšný národ.“

Pak dodal: „Ale když mluví o odsouzeném zločinci. Jeho syn je odsouzený zločinec na velmi vysoké úrovni. Jeho syn je odsouzen, bude pravděpodobně odsouzen ještě mnohokrát. Měl být odsouzen už dříve, ale jeho ministerstvo spravedlnosti nechalo promlčet ty nejdůležitější věci. Ale může být odsouzeným zločincem, jakmile se dostane z úřadu. Joe by mohl být odsouzený zločinec se všemi věcmi, které udělal. Udělal strašné věci.“

K otázce jejich věku, kterou někteří voliči zmiňovali jako obavu, Trump řekl, že prošel dvěma kognitivními testy a rád by viděl, kdyby Biden kognitivní test podstoupil.

„Byl jsem ochoten podstoupit kognitivní test a pak jsem podstoupil podobný test. Prošel jsem jimi na jedničku.“

Na otázku, zda přijme výsledky voleb bez ohledu na to, kdo zvítězí, a odsoudí násilí, odpověděl: „Neměl bych to říkat, ale samozřejmě si to myslím, (násilí je) naprosto nepřijatelné.“

„Pokud to budou spravedlivé a legální a dobré volby, tak rozhodně,“ odpověděl Trump později, když byl dotázán na přijetí výsledků voleb.

Biden vypálil: „Pochybuji, že to (pokud opět prohrajete) přijmete, protože jste takový ufňukánek.“

30.06.2024 05:00 Daniel Žingor187Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  1. 7. 2024

  Odpovědět

  Zajímé ze dvou důvodů- můj příspěvek se neobjevil, ani když jsme zadal jméno a heslo, přestože u jiných přípěvků to dělat nemusím jako identifikovaný přispěvatel. Prý musí být schválen. Napsal jsem, že USA jsou pro to, co jsme nazývali křesťansko demokratickou civilizací ztraceny ale Ani Biden ani Trump to neví.

 2. Jaromír Vykoukal

  1. 7. 2024

  Odpovědět

  Abych řekl pravdu, myslím si že USA jsou pro to, co jsme nazývali západní křesťanskodemokratická civilizací, ztraceny. Jen to ještě neví ani BIden ani Trump.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.