Praha Jeruzalém

Gallant: „Cena je velmi, velmi vysoká – jde o bitvu odhodlání a vytrvalosti“.

Od: All Israel News 16. června 2024

V neděli vypukla kontroverze poté, co Izraelské obranné síly vyhlásily každodenní 11hodinové příměří v koridoru v Rafáhu, což údajně nebylo koordinováno s politickým vedením a vyvolalo kritiku pravicových ministrů.

Navzdory politickým otřesům a ztrátě jedenácti izraelských vojáků během víkendu izraelské jednotky „dosahují pokroku v porážce vojenského křídla Hamásu a soustředí se na likvidaci schopností brigády v Rafáhu,“ uvedl v sobotu mluvčí IDF brigádní generál Daniel Hagari.

V uplynulých dnech IDF uvedla, že brigáda Commando spadající pod 162. divizi provedla s pomocí zpravodajského vedení nájezdy na teroristickou infrastrukturu, zlikvidovala teroristy a lokalizovala mnoho nadzemních i podzemních zbraní v oblasti Rafáhu.

Kromě toho IDF uvedla, že raketa odpálená z Gazy zasáhla otevřenou oblast v regionální radě Eškol. Tato zpráva navazuje na znepokojivý vzestupný trend odpalování raket z Gazy poté, co bylo v pátek na Izrael odpáleno sedm raket.

V neděli IDF oznámila „každodenní taktické přerušení vojenské činnosti v Gaze pro humanitární účely. Tyto přestávky budou probíhat od 8:00 do 19:00 až do odvolání podél silnice vstupující do Gazy z přechodu Kerem Šalom.  Zatímco pokračujeme v našem úsilí o likvidaci Hamásu, současně pokračujeme v našem humanitárním úsilí na místě, abychom zajistili, že gazanští civilisté budou mít přístup k nezbytné pomoci.“

Navzdory podobným krokům v minulosti vyvolala délka pauzy a načasování oznámení, které přišlo v souvislosti se ztrátou 11 vojáků, pobouření několika jestřábích politiků, přičemž izraelská média informovala, že oznámení nebylo koordinováno ani s premiérem Benjaminem Netanjahuem, ani s ministrem obrany Yoavem Gallantem.

„Po dotazu byl premiér informován, že nedošlo k žádné změně v politice IDF a že boje v Rafáhu pokračují podle plánu,“ uvedl v reakci úřad premiéra.

Poté, co ministři Ben Gvir a Smotrich armádu ostře kritizovali, Netanjahu na zasedání vlády zopakoval, že rozhodnutí neschválil: „Abych dosáhl cíle eliminovat vojenské schopnosti Hamásu, učinil jsem řadu rozhodnutí, která ne vždy byla ke spokojenosti armády. Máme stát s armádou, nikoliv armádu se státem.“

Již dříve ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir prohlásil, že ten, kdo o této politice rozhodl, je „hlupák, který by neměl zůstat ve své funkci“.

„Žel tento krok nebyl předložen kabinetu a je v rozporu s jeho rozhodnutími. Je načase opustit (zastaralou bezpečnostní) koncepci z doby před 7. říjnem a zastavit šílený a iluzorní přístup, který nám přináší jen další mrtvé a padlé,“ uvedl v prohlášení.

S tím souhlasil i ministr financí Bezalel Smotrich, který „bludné prohlášení IDF“ odsoudil a dodal, že „’humanitární pomoc‘, která se k Hamásu nadále dostává, jej udržuje u moci a může válečné úspěchy vylít do kanálu“.

„Způsob, jakým je řízeno humanitární úsilí v pásmu Gazy, v jehož rámci pomoc z velké části putuje k Hamásu a pomáhá mu nadále vládnout v pásmu Gazy v přímém rozporu s cíli války, byl po celých několik posledních měsíců špatný,“ napsal na X. serveru.

IDF později vydala upřesnění, v němž zdůraznila, že „v jižní části pásma Gazy nedošlo k zastavení bojů a válečné akce v Rafáhu pokračují“.

„Rovněž nedochází k žádné změně v dovozu zboží do pásma Gazy. Osa přepravující zboží bude v koordinaci s mezinárodními organizacemi otevřena během dne, a to pouze pro přepravu humanitární pomoci,“ uvedla IDF.

V neděli také ministr obrany Yoav Gallant navštívil hranici pásma Gazy, aby „podrobně prozkoumal obtížné události, k nimž došlo včera a při nichž jsme ztratili 11 bojovníků, z toho 8 zde v tomto sektoru v oblasti Rafáhu“.

„Dbáme na to, abychom vysílali bojovníky pouze na cenné mise, tyto mise jsou obtížné, žel za ně platíme velmi, velmi vysokou cenu. Je to bitva odhodlání, bitva vytrvalosti a my musíme pokračovat a docílit toho, že nepřítele přemůžeme,“ řekl ministr obrany.

IDF v sobotu oznámila, že osm izraelských vojáků zahynulo, když jejich bojové vozidlo zasáhla výbušná nálož během bojů ve městě Rafáh.

Kromě Wassema Mahmúda zveřejnily IDF jména dalších šesti vojáků, kteří při incidentu zahynuli a všichni sloužili v 601. praporu bojového ženijního sboru.

Byli jmenováni: četař Eliyahu Moshe Zimbalist (21) z Beit Shemesh; četař Itay Amar (19) z Kochav Yair; rotný Stanislav Kostarev (21) z Ashdodu; rotný Or Blumovitz (20) z Pardes Hanna-Karkur; rotný Oz Yeshaya Gruber (20) z Tal Menashe; a četař Yakir Ya’akov Levi z Hafetz Haim.

„Po této těžké události bude tým odborníků ministerstva obrany a IDF zkoumat obrněné vozidlo a všechny podrobnosti incidentu, dokud nedospějeme k závěrům,“ uvedl v sobotu mluvčí IDF Hagari.

Kromě toho IDF v sobotu večer uvedla, že dva vojáci v záloze byli zabiti, když se jejich tank dostal pod palbu v severním pásmu Gazy.

Kpt. (res.) Eitan Koplovich (28) z Jeruzaléma a praporčík (res.) Elon Weiss (49) z Psagotu byli zabiti, když v blízkosti jejich tanku explodovala nálož. Oba sloužili v 8. záložní obrněné brigádě.

V dalším tragickém oznámení IDF uvedla, že v sobotu zemřel na následky zranění dříve zraněný voják. Seržant Yair Roitman (19) z Karnej Šomronu.

Byl těžce zraněn, když se na vojáky průzkumné jednotky brigády Givati zřítila nastražená nálož, která okamžitě zabila čtyři a zranila šest dalších vojáků, mezi nimi i Roitmana.

Počet obětí pozemní invaze do pásma Gazy nyní činí 311.

17.06.2024 05:11 Daniel Žingor135Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.