Praha Jeruzalém

Porážka zbývajících dvou brigád Hamásu v Rafáhu se očekává „během několika týdnů“.

Od: All Israel News 17. června 2024

Izraelské obranné síly v pondělí večer oznámily, že polovina brigády Hamásu v Rafáhu byla poražena, přičemž bylo potvrzeno 550 zabitých bojovníků Hamásu, a uvedly, že jejich síly pracují na dokončení mise zničení Hamásu.

162. divize IDF bojuje v Rafáhu od začátku května, kdy IDF obsadily hraniční přechod Rafáh mezi Gazou a Egyptem. Krátce poté začaly jednotky operovat v brazilské čtvrti v severní části Rafáhu.

IDF v pondělí prozradila, že vojáci provedli taktické klamné cvičení, jehož cílem bylo přesvědčit Hamás, že plánuje zaútočit nejprve na jižní část Rafáhu, zatímco místo toho začal vyklízet severní oblasti.

Rychlá akce při obsazování Filadelfského koridoru a převzetí operační kontroly nad severními čtvrtěmi zabránila Hamásu v umisťování IED a nástražných výbušných systémů, s nimiž se jednotky setkávají v jižních čtvrtích. 

IDF uvedla, že divize 162 účinně porazila dva ze zbývajících čtyř praporů Hamásu, Yabna a Východní Rafáh, a získala operační kontrolu nad 60-70 % území Rafáhu.

IDF nyní kontroluje čtvrti Brazílie, Šabura, NPK, koridor Filadelfie až k moři a oblast mezi Filadelfií a Tel al-Sultánem. Vojáci IDF pokračují v boji se dvěma zbývajícími prapory, přičemž v Tel al-Sultánu a částech Šabury již došlo ke střetům.

162. divize potvrdila smrt více než 550 bojovníků Hamásu. I když IDF odhaduje, že jich bylo zabito mnohem více, toto číslo se týká těl bojovníků Hamásu, která napočítaly pozemní síly 162. divize.

Podle odhadu IDF bude trvat ještě několik týdnů, než bude brigáda Rafáh poražena.

Izraelská armáda rovněž uvedla, že síť tunelů objevená v Rafáhu, zejména v blízkosti filadelfského koridoru, je tou „nejsložitější“, jakou v pásmu Gazy od začátku války zaznamenala, a nachází se v ní více než 200 tunelů.

Podle IDF dosahuje 25 tunelů k hranicím Egypta v oblasti Filadelfského koridoru, přičemž některé z nich pravděpodobně přecházejí do Egypta za účelem pašování.

IDF vstoupila do podzemní trasy nacházející se v takzvané čtvrti NPK, která patřila veliteli brigády Rafáh v Hamasu, což vyústilo v podzemní bitvu. Údajně byly zabity desítky teroristů a objeveno mnoho výbušnin. IDF uvedla, že během podzemních bojů nedošlo ke ztrátám na životech vojáků.

IDF definovala čtvrť NPK jako hlavní „baštu Hamasu“ v Rafáhu. Během operací zde vojáci objevili mnoho IED, soustruhy na výrobu zbraní a velké bojové komplexy. Jeden z vysokých důstojníků řekl: „Z dobytých domů se staly nastražené výbušné systémy ve čtvrti. Byly tam domy s průchody ve zdech a skříních, kamery téměř v každé uličce a v každé místnosti – na pomoc teroristům, kteří chtěli naše jednotky napadnout.“

IDF se údajně podařilo zneškodnit většinu prostředků brigády Rafah. Byl zničen systém tunelů, velitelské systémy, výzbroj a většina bojové infrastruktury. Velitelství a zpravodajské systémy brigády Rafáh jsou nyní pod kontrolou IDF.

Podle zpravodajského webu Israel Hayom našly IDF v Rafáhu artefakty a zpravodajské informace týkající se izraelských rukojmích. IDF odhaduje, že se značnému počtu příslušníků Hamásu podařilo opustit Rafáh spolu s civilisty prchajícími do humanitární zóny al-Mawasi. Nevyloučila možnost, že s sebou vzali izraelské zajatce.

18.06.2024 05:07 Daniel Žingor134Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.