Praha Jeruzalém

Američtí protiterorističtí experti tvrdí, že vůdce Hamásu, strůjce 7. října, se vyhýbá používání elektronické komunikace, pravděpodobně je obklíčen rukojmími v tunelu v Chán Júnisu.

Autor: Gary Willig 24. června 2024 12:39

Jahjá Sinvár, vůdce teroristické organizace Hamás v pásmu Gazy a strůjce masakru ze 7. října, podle protiteroristického experta přežil více než osm měsíců války tím, že se skrýval jako „krysa zahnaná do kouta“ v tunelech pod Gazou.

Deník New York Post citoval Colina Clarkea, člena newyorské Soufan Group a Mezinárodního centra pro boj proti terorismu, který uvedl, že Sinvar „je pravděpodobně stále v Gaze, hluboko v síti tunelů a obklopen rukojmími, aby byla zajištěna jeho bezpečnost“.

„Sinwar je někdo, komu jde o vlastní přežití,“ dodal Clarke. „Je to jeho konečný cíl, jako krysa zahnaná do kouta.“

Podle Clarkea Sinwar s největší pravděpodobností používá „primitivní metodu“, kdy kurýři doručují jeho objednávky ručně, aby se vyhnul použití jakékoli elektroniky, která by mohla být vystopována na jeho místo.

Předseda Institutu pro studium války Jack Keane, americký generál ve výslužbě, uvedl, že Sinwar se pravděpodobně přemístil z Rafáhu do Chán Júnisu před izraelskou vojenskou operací v jižním městě Gazy.

Vzhledem k utajení místa, kde se Sinwar nachází, je nepravděpodobné, že by velel jednotkám Hamásu v terénu, ale neustále se mu daří mařit mezinárodní návrhy na příměří tím, že je neustále odmítá nebo vznáší nové požadavky.

Začátkem tohoto měsíce deník Wall Street Journal odhalil usvědčující korespondenci mezi Sinvarem a jeho nejbližšími spolupracovníky v Hamásu, z níž vyplývá, že Sinvar chce, aby bylo zabíjeno více gazanských civilistů, protože se domnívá, že to slouží zájmům Hamásu.

Sinwar již několik měsíců odmítá souhlasit s dohodou o příměří a výměně vězňů, která by nezahrnovala úplné ukončení války a stažení IDF z Gazy – dvě podmínky, které by ponechaly Hamás u moci a umožnily mu přeskupit síly a které by teroristické skupině umožnily splnit slib, že v budoucnu provede opakované masakry „7. října“.

WSJ poznamenaly, že za tímto odmítnutím „stojí kalkulace, že více bojů – a více úmrtí palestinských civilistů – je pro něj výhodné“.

Web poznamenal, že „v desítkách vzkazů Sinwar projevil chladnou neúctu k lidským životům a dal jasně najevo, že věří, že Izrael může na válce ztratit více než Hamás“. Zprávy sdílelo více lidí s rozdílnými názory na Sinvara.

Ve zprávě určené představitelům Hamásu, kteří se snažili zprostředkovat dohodu o výměně vězňů, Sinwar napsal: „Máme Izraelce přesně tam, kde je chceme mít“.

V jiném vzkazu vedoucím představitelům Hamásu v Dauhá Sinwar označil smrt civilistů v Gaze za „nutné oběti“.

V květnu deník New York Times uvedl, že američtí představitelé se domnívají, že se Sinwar skrývá v tunelu v Chán Júnisu, nikoli v Rafáhu.

Koncem ledna našla IDF videozáznam z prvních dnů války, na němž se Sinwar prochází uvnitř strategického tunelu Hamásu v doprovodu své ženy a dětí. Byla vidět další osoba, která je vedla tunelem.

Izraelské zdroje tehdy uvedly, že „Sinwar neustále pobíhá z jeskyně do jeskyně – jako myška. Je vyděšený a zběsile se přesouvá z jednoho místa na druhé. Jediná věc, která může způsobit dohodu, je jeho skutečný strach, že každou chvíli bude zabit, a jen dohoda ho zachrání.“

Podle těchto zdrojů „pokud existuje šance na dohodu, je to jen kvůli vojenskému nátlaku; IDF sedí Sinvarovi na krku, a že v další vteřině nebude s námi a zabijí ho. Jiný důvod než tento nemá. Nepotřebuje palivo, léky ani jídlo. Ví, že každou chvíli bude zlikvidován i se svým špičkovým týmem.“

25.06.2024 05:02 Daniel Žingor212Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.