Praha Jeruzalém

Vysoce postavený představitel Hamásu tvrdí, že skupina je odhodlána požadovat příměří a stažení izraelských sil z Gazy. Izraelský představitel: Hamás odmítl Bidenův návrh.

Autor: Elad Benari, Kanada 12. června 2024 2:27

Hamas dal katarským a egyptským zprostředkovatelům oficiální odpověď na návrh dohody o rukojmích a příměří, uvedl v úterý Barak Ravid z Axios s odvoláním na dva zdroje obeznámené s problematikou.

Vysoký představitel Hamásu Usáma Hamdán později pro Al Mayadeen uvedl, že odpověď Hamásu obsahuje několik připomínek k návrhu, který nedávno nastínil americký prezident Joe Biden.

Uvedl, že Hamás se drží toho, co řekl již dříve, tedy požadavku na příměří a stažení izraelských sil z Gazy.

Hamás a Islámský džihád ve společném prohlášení uvedly: „Společná delegace Hamásu a Islámského džihádu předala dnes večer Katarcům odpověď frakcí odporu během setkání s katarským premiérem. Odpověď byla doručena také Egyptu.“

„Odpověď upřednostňuje zájmy palestinského lidu a nutnost zcela zastavit probíhající agresi v pásmu Gazy. Palestinská delegace vyjádřila ochotu jednat pozitivně s cílem dosáhnout dohody, která ukončí tuto válku proti našemu lidu na základě pocitu národní odpovědnosti,“ uvádí se v prohlášení, z něhož citují Channel 12 News.

Agentura Reuters citovala představitele informovaného o jednáních, který uvedl, že odpověď Hamásu zahrnuje „nový časový plán“ pro trvalé příměří a stažení izraelských jednotek z Gazy.

Katar a Egypt ve společném prohlášení potvrdily, že od Hamásu obdržely odpověď na nabídku.

Obě země uvedly, že „potvrzují, že jejich společné zprostředkovatelské úsilí se Spojenými státy americkými bude pokračovat, dokud nebude dosaženo dohody, a že zprostředkovatelé odpověď prozkoumají a budou koordinovat další kroky s dotčenými stranami“.

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby potvrdil, že USA obdržely a přezkoumávají odpověď Hamásu na návrh příměří v Gaze.

„Právě jsme ji obdrželi. Náš tým ji právě prochází,“ řekl.

Později v úterý večer vysoký izraelský představitel uvedl, že Izrael odpověď Hamásu obdržel, a dodal, že teroristická organizace Bidenův návrh odmítla.

Nicméně člen politického byra Hamásu Izzat al-Rishq v rozhovoru s agenturou Reuters trval na tom, že odpověď skupiny „otevírá širokou cestu“ k dosažení dohody.

Dále tvrdil, že reakce Hamásu je „odpovědná, seriózní a pozitivní“.

Podle návrhu, který Biden nastínil, by první fáze třífázového procesu trvala šest týdnů a zahrnovala by úplné a kompletní příměří, stažení izraelských sil ze všech obydlených oblastí Gazy a propuštění řady rukojmích, včetně žen, starých lidí a zraněných, výměnou za propuštění stovek palestinských arabských vězňů.

Druhá fáze by znamenala propuštění všech zbývajících žijících rukojmích, zatímco třetí fáze by zahrnovala „rozsáhlý plán rekonstrukce Gazy“, uvedl prezident, a také repatriaci ostatků zemřelých rukojmích jejich rodinám.

V pondělí přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci vypracovanou Spojenými státy, která podporuje návrh dohody o příměří a propuštění rukojmích, který nastínil Biden, a která vyzývá Hamás, aby tento návrh přijal.

Pro návrh hlasovalo 14 z 15 členů Rady bezpečnosti, zatímco Rusko se zdrželo hlasování.

12.06.2024 05:26 Daniel Žingor194Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

  1. Jaromír Vykoukal

    12. 6. 2024

    Odpovědět

    Těžko to komerntovat když nevímce co přesně ta odpověď Hamasu a Islamského džihádu obsahuje.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.