Praha Jeruzalém

Dramatická záchranná operace z minulého týdne, která vedla k osvobození čtyř zajatců z Gazy, se opírala o zpravodajské informace získané vojáky speciálních operací, kteří se vydávali za Gazany.

Od: World Israel News, 14. června 2024

Dramatická záchranná operace, která minulý týden vedla k osvobození čtyř Izraelců držených v zajetí teroristy Hamásu v pásmu Gazy, se podle čtvrteční zprávy do značné míry opírala o zpravodajské informace shromážděné tajnými vojáky speciálních operací, kteří se vydávali za Gazany.

Londýnský list Jewish Chronicle uvedl, že operace provedená v centru města Nuseirat v centrální části Gazy byla vyvrcholením téměř dvou měsíců intenzivního shromažďování zpravodajských informací a pozorování na místě.

Dne 12. května získal Izrael informace o tom, kde se nacházejí čtyři ze zajatců, které teroristé v Gaze stále zadržují.

Od té doby Izrael danou oblast pečlivě sledoval, včetně vysílání tajných vojáků pro speciální operace neboli Mista’arvim, kteří se vydávali za Gazany, aby pozorovali místo, kde byli zajatci pravděpodobně drženi.

V kombinaci s pravidelným leteckým průzkumem tajné týmy zjistily, že čtyři zajatci jsou ve skutečnosti drženi na dvou oddělených, ale sousedících místech, přičemž tři ze zajatců se nacházejí v jedné bytové jednotce ve třetím patře, zatímco čtvrtý, Noa Argamani, je držena v jednotce v prvním patře sousední budovy.

Po devatenácti dnech tajných operací v terénu byly shromážděny dostatečné zpravodajské informace, aby bylo možné ověřit polohu čtyř rukojmích a začít plánovat samotnou záchrannou operaci.

Ve fázi plánování byly do oblasti nasazeny – vedle vojáků-mužů – i ženy v utajení, které na sobě měly hidžáby a další náboženské islámské oděvy, aby se skryly.

Týmy se vydávaly za dvě rodiny z Gazy, které se dotazovaly na možnou koupi nemovitosti v Nuseiratu.

Tajní agenti byli na schůzku přivezeni ve dvou zastaralých, zchátralých automobilech plných věcí pro domácnost, což mělo naznačovat, že „rodiny“ jsou uprchlíci hledající náhradní domov.

Jako krycí historku tajní agenti uvedli, že přijeli z Rafáhu a prchají před „smrtícím ostřelováním izraelskou armádou“.

Ve snaze pronajmout si byt hledali jednotku v budově, kde byla držena Noa Argamani, a nabízeli za byt značnou hotovostní platbu.

Poté, co nabídli trojnásobek obvyklé ceny pronájmu, se jim podařilo zajistit jednotku v blízkosti budovy, kde byla Argamani držena, asi 800 metrů od bytu, kde se nacházeli zbývající tři rukojmí.

Jakmile byla jednotka pronajata, pokračovali agenti v pozorování bezprostředního okolí a pečlivě sledovali reakce místních obyvatel, aby zjistili, zda jejich přítomnost nevzbudila podezření.

Poté izraelský kabinet tajně odhlasoval, že dává záchranné operaci definitivní zelenou, což přimělo 28 členů komanda Yamam zahájit výcvik na záchrannou misi, včetně cvičení ve dvou maketách budov postavených na základě informací získaných v Nuseiratu, které simulovaly umístění čtyř rukojmích.

V pátek 6. června bylo 28 členů komanda vysláno do Nuseiratu a v utajení se k městu přiblížili ve dvou nákladních automobilech.

V 11:00 toho dne dopoledne vtrhlo komando do dvou dotyčných budov, přičemž operace byla sledována prostřednictvím živého videopřenosu z velitelského centra bezpečnostních složek.

Komando rychle zabilo teroristy, kteří Argamaniovou drželi v zajetí, a během šesti minut s ní opustilo budovu a odvezlo ji do čekajícího vrtulníku.

Při záchraně dalších tří zajatců však tým Yamam narazil na komplikace a rozdělil se na dvě skupiny, které se do budovy dostaly z přízemí a ze třetího patra po žebřících.

Ve zmíněném bytě, který vlastnil doktor Ahmed al-Jamal, lékař s vazbami na Hamás, bydlelo několik al-Jamalových příbuzných, kteří byli v té době přítomni, včetně Abdullaha al-Jamala, reportéra Al-Džazíry.

Přítomnost vojáků byla rychle odhalena a rozpoutala se rozsáhlá přestřelka, při níž asi 30 teroristů Hamásu obklíčilo izraelský tým a vystavilo ho palbě z těžkých kulometů, granátů a dokonce i raketometů, což vedlo ke smrti Arnona Zamory, jediné izraelské oběti operace.

17.06.2024 05:37 Daniel Žingor329Zdroj: World Israel News